Kadıköy'de 15 kat sınırlaması

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis'i kararıyla Kadıköy'de binalara 15 kat sınırı getirildi. İmar hakkı korunarak alınan bu kararla, Fikirtepe ve Acıbadem bölgeleri hariç 15 kattan yüksek yapıların inşaatına izin verilmeyecek.

Giriş Tarihi: 25.2.2016 10:50 Güncelleme Tarihi: 25.2.2016 11:20
Kadıköy'de 15 kat sınırlaması

İstanbul Kadıköy'de hemen hemen her sokakta bir kentsel yenileme projesi var. İBB Meclis'inin aldığı karar göre Kadıköy'de 15 kattan daha yüksek binaların yapımına izin verilmeyecek.

İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından onaylanan teklif İBB Meclisi'nin 12 Şubat 2016 tarihli kararıyla yürürlüğe girdi. Bu karar ile bölgede dönüşüm kapsamında yapılacak yeni binalara 15 sınırı gelmiş oldu.

Karara kadıköy belediyesi de destek veriyor. Bazı bölgeler uygulamadan muaf tutulacak. Amaç yüksek binaları şehir içinden uzak tutmak. 15 kat yaklaşık 45 metre yükseklik demek. Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu'na göre bu yükseklik yeterli. Nedeni de olası İstanbul depremi.

Nuhoğlu, "burası deprem bölgesi statik anlamda ince uzun binalar çok güvenli değil. Onlar yukarı çıktıkça manzara daha yüksek olsun istiyorlar. Biz gökdelenlere karşı değiliz ama şehrin belirli bölgelerinde yapılması gerekiyor" dedi.

NTV

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadıköy'de 15 kat sınırlaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz