Yeni havalimanının %10'u bitti

2018'de açılacak İstanbul'un yeni havalimanının yüzde 10'u tamamlandı. İGA'nın CEO'su Akçayoğlu, "Proje mega değil, süper mega olacak" dedi

Giriş Tarihi: 26.2.2016 14:40 Güncelleme Tarihi: 26.2.2016 14:41
Yeni havalimanının %10'u bitti

Tamamlandığında İstanbul'u dünyanın en önemli havacılık merkezlerinden biri haline getirecek yeni havalimanında çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Projeyi üstlenen İGA Havalimanları İnşaat'ın CEO'su Yusuf Akçayoğlu, 2018 yılının ilk çeyreğinde hizmete girmesi planlanan yatırımın 1. etabının yüzde 10'luk kısmının tamamlandığını belirterek, "Fiziksel ilerleme olarak yüzde 10'dayız. Ancak kaynak aktarımı olarak bakarsak yüzde 20'lerdeyiz. Baharla birlikte ayda yüzde 5 artış hedefliyoruz" dedi. Havalimanı inşaatında gelinen son durumla ilgili gazetecilere bilgi veren Akçayoğlu, projede yatırım yapmak ve finansman getirmek için birçok kuruluşun kendileri ile irtibata geçtiğini söyledi.

MEGA DEĞİL, SÜPER MEGA PROJE
Projenin 1 Mayıs 2015'te yer teslimi, 19 Ekim 2015'te ise kredi anlaşmasının imzalandığını ifade eden Akçayoğlu, "Yaklaşık 4.6 milyar euroluk kredi anlaşması imzalandı. Bu Türkiye'de bugüne kadar yapılmış en büyük altyapı proje finansmanı oldu. Burada da çok hızlı bir ilerleme kaydedildi. Ancak değişik spekülasyonlar durmadı. Projenin yüksek profilli olmasından dolayı bu tür şeylerin olması normal. Mega değil süper mega bir iş. Dünya ölçeğinde süper mega bir iş. Orada da 3 bankanın tamamı yabancı sermayeli Türk bankası" dedi. Halen bu proje için yatırım yapmak, finansman getirmek için birçok kuruluşun kapılarını çaldığının altını çizen Akçayoğlu, "Sonuçta bu proje fizibıl ise finansmanı kapanır. Değilse asla kapanmaz. Bu işler gayet başarılı yapıldı. Danışmanları her zaman ağırladık. Teker teker projeyi anlattık. Her şeyi gördüler. Geri dönüşü gördükten sonra ne kadar fizibıl olduğu görüldü ve finansman kapandı. Bu anlamda bize bu işi bitirmek kalıyor. Finansman bitti paramız cebimizde. Artık hızlı bir şekilde işi yapmaya odaklanmış vaziyetteyiz" diye konuştu.

200 MİLYON KİŞİLİK KAPASİTEYİ KALDIRIR

Akçayoğlu, 4 etaptan oluşan projenin 90 milyonluk terminal binası, 2 tane Kuzey-Güney pisti ve destek binalarından oluşan 1. etabının 2018'in ilk çeyreğinde hizmete gireceğini belirtti. Akçayoğlu, "İhale döneminde 70 milyon planlanmıştı. Hızlı büyüme bize bunu 90 milyon ile açmamız gerektiğini gösterdi. 90 milyonla açacağız. 1. etabın 2. aşamasında Kuzey-Güney pistini yapacağız. 3 tane Kuzey Güney pistimiz olacak. Bu çok büyük bir hava trafiği kapasitesi veriyor. Yolcu kapasitesini 150 milyon diyoruz ama 200 milyon üstünde bir kapasite var" diye konuştu.

'GELECEK YILIN SONUNDA PERSONEL ALIMI BAŞLAR'
Projenin toplu taşıma araçları ve bağlantı yolları ile entegrasyonunun çok önemli olduğunu vurgulayan Akçayoğlu, "Bizim için en önemli konu Gayrettepe'de yapılacak metro hattı. 4 istasyonlu metro ile havalimanına ulaşım 25 dakikada sağlanacak. Bunun dizayn ihalesi bitti. Bu yıl içinde müteahhit ihalesi çıkacaktır. Açılışa yetiştirecek" dedi. Projede şu anda 15 farklı ülkeden 12 binin üzerinde kişinin çalıştığını, pik dönemde bu rakamın 25 bine çıkacağını ifade eden Akçayoğlu, açılış için 2018 ilk çeyreği düşünüldüğü için 2017'nin sonlarına doğru personel alımlarına başlayacaklarını söyledi.

TERMİNALE 180 BİN TON DEMİR

Toplam inşaat alanı 3.5 milyon metrekare.
Ana terminal binası inşaat alanı 13 milyon metrekare.
Terminal betonu 1.2 milyon metreküp.
Terminal inşaat demiri 180 bin ton
450 bin metrekare ile dünyanın en büyük terminal çatısı.
Terminal cephe alanı 450 bin metrekare.
Toprak hareketi 1.4 milyon metre küpler civarında. Bu da 3- 4 ayda bir Atatürk Barajı'na denk geliyor.
Terminalin 7 girişi ve 13 checkin adası ve 600 check-in kontuarı olacak.
Terminalin içindeki tasarımdan oturma alanlarına her yerde yeşil konsept kullanılacak. Bitkiler gerçek olacak.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni havalimanının %10'u bitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz