Boğaziçi Üniversitesi şehitlerimizin kemiklerini sızlattı

Rumelihisarı Şehitlik Dergâhı arazisine yapılan Nafi Baba Tekke binasının, Bizans Araştırmaları Merkezi olarak kullanıldığı ortaya çıktı. Binlerce şehitin mezarı tehrip edildi. Vatandaş bu yaşananlara isyan etti

Giriş Tarihi: 28.2.2016 09:59
Boğaziçi Üniversitesi şehitlerimizin kemiklerini sızlattı

Rumelihisarı Şehitlik Dergâhı arazisinde yeniden inşa edilen Nafi Baba Tekke binasının Boğaziçi Üniversitesi tarafından restore edilerek Bizans Araştırmaları Merkezi olarak kullanıldığı belirlendi. İslam dünyasında Uhud Şehitliği'nden sonra ikinci toplu şehit kabirlerinin bulunduğu ve İstanbul'u fetheden askerlerin şehitliklerinin yer aldığı mezarlığın hemen yanının Boğaziçi Üniversitesi tarafından Bizans Araştırmaları Merkezi'ne ayrılması tepki çekti. Ulaştığımız bir yetkili "Rumeli Hisarı'nın üst kısmında yani Boğaziçi Üniversitesi'nin üst kısmı oluyor bir dergah var. 'Nafi Baba Dergahı' diye geçiyor. Fetihten sonra kurulan hatta fetih öncesi dervişlerin gelip yerleştiği yer. Dergahların kapatılmasına kadar devam etmiş" dedi.

İstanbul'un ilk şehitliğinin burada olduğunun altını çizen yetkili "Fetihten 2 yıl önce yani 1451'de Nafiz Baba mürit halinde gelerek tepeye yerleşiyor. Burada bir nevi İstanbul fethine hazırlık yapıyor. 1451'de de o tepeye yerleşmişler. Daha sonra ise müritlerin çoğu şehit edilmiş. Toplu olarak da buraya gömülmüşler. İstanbul'daki tek toplu şehitlik burasıdır" ifadelerini kullandı.
İslam tarihindeki ikinci toplu şehitliğinin burası olduğunu kaydeden yekili, "Yüzlerce kabir var burada. Türbede ismi olan Nafi Baba'nın torunlarından biri 'Türkiye sultanı' dediğim bir arkadaşımdır. Yaşanan olayları yakından takip ediyorum. Buranın adı eskiden beri şehitliktir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2 yıl önce aldığı bir kararla buranın şehitlik olmadığını beyan etti. Fakat belgelerin ortaya çıkmasıyla tekrardan belediye tarafından şehitlik olarak kabul edildi. Belediye yetkilileri yanlış olaylardan dolayı gerekeni yapacaklarını iletti ve her türlü desteği vereceklerini açıkladı" diye konuştu.

Yaşanan tüm bu olumsuzlukların Boğaziçi Üniversitesi tarafından meydana geldiğini belirten yetkili, "Üniversite o mezarlığa tebelleş oluyor, yerleşiyor ve en kötü tarafı da dergahı Bizans Araştırmalar Merkezi yapıyor. Bu durum geçmişimize, ecdadımıza yapılan bir ayıp. Büyük bir hakarettir. Buralara hepimizin sahip çıkması gerekir" diyerek tepki gösterdi.

Mezarlar tahrip edildi


Binlerce şehidimizin yattığı ve ilk toplu şehit mezarı olarak bilinen Rumerihisarı'ndaki Şehitlik Dergahı'nda mezarın zamanla tahrip olduğunu, 400 civarında kabrin kaldığını belirtiliyor.

Müze protesto edildi

Boğaziçi Üniversitesi'nin dergahın yerini Bizans Araştırmaları Merkezi'ne vermesi protesto edilmişti.

İstanbul o tepeden fethedildi

İstanbul fethinden iki yıl önce yani 1451 yılında Fatih Sultan Mehmet'in emri ile Osmanlı ordusunun öncü kuvvetlerinden, akıncılarından bir grup Osmanlı askeri ve dervişleri, Rumelihisarı'nın inşasına paralel olarak Bizans'ın içlerine doğru cihada çıktılar.

Askerlerin ve şehitlerin bir kısmı Rumelihisarı'nın hemen üst bölgesinde şehit düşerek, topluca bir kuyuya defnedildi.
Bu hadiseden sonra Rumelihisarı'nın bu bölgesi Şehitlik Dergâhı olarak anılmaya başlandı. Burası Osmanlı'nın Avrupa'daki ilk toplu şehit mezarlığı olarak biliniyor.

BUGÜN

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Boğaziçi Üniversitesi şehitlerimizin kemiklerini sızlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz