Bozdağ'dan Can Dündar açıklaması: Karar Anayasa ihlalidir!

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, AYM'nin Can Dündar ve Erdem Gül hakkında verdiği kararın anayasaya aykırı olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 1.3.2016 12:24 Güncelleme Tarihi: 1.3.2016 12:48
Bozdağ'dan Can Dündar açıklaması: Karar Anayasa ihlalidir!

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Anayasa Mahkemesi'nin gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül'ün 'hak ihlali' kararına ilişkin açıklama yaptı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ yaptığı açıklamada Anayasa Mahkemesi'nin Can Dündar ve Erdem Gül kararı'nın Anayasa ihlali olduğunu belirtti.

Bozdağ, Mecliste gazetecilerin sorularını yanıtladı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Sayın Kılıçdaroğlu'nun Anayasa Mahkemesini (AYM) veya kararlarını eleştirmesi nasıl bir demokratik haksa, Sayın Cumhurbaşkanın da AYM'nin verdiği kararları eleştirmesi o kadar doğrudur, o kadar demokratik haktır" dedi.

Bir gazetecinin "CHP, Cumhurbaşkanı'nın AYM'nin verdiği kararla ilgili sözlerini geri alması halinde masaya döneceğini ifade etti.

"ANAYASA VE YASA İHLALİ OLDUĞU AÇIK OLAN BİR KARAR"

Ne diyorsunuz?" sorusuna Bozdağ, şu yanıtı verdi:
"Sayın Kılıçdaroğlu'nun AYM'yi veya kararlarını eleştirmesi nasıl bir demokratik haksa, Sayın Cumhurbaşkanı da AYM'nin verdiği kararları eleştirmesi o kadar doğrudur, o kadar demokratik haktır. Bundan Sayın Kılıçdaroğlu niye alınganlık gösteriyor, onu anlamak mümkün değil. Yargıyla, yargı görevi yapanlarla, yargı kararlarıyla ilgili Sayın Kılıçdaroğlu'nun söyledikleri kayıtlardadır. Her gün söylüyor. Sayın Cumhurbaşkanı, anayasa ve yasa ihlali olduğu açık olan bir karar hakkında anayasa ve Türkiye'nin taraf olduğu insan hakları sözleşmelerine göre hareket etmesi gereken mahkemenin anayasa ihlali yaptığına inandığını ve o nedenle böyle bir açıklama yaptığını zaten ifade etti. Yani, bunu herkes gibi Sayın Cumhurbaşkanı'nın söylemesi kadar doğal bir şey olamaz. Sayın Kılıçdaroğlu'nun böyle bir tepki göstermesini doğru bulmuyorum."

"BAŞKALARININ UYMAKLA ZORUNLU OLDUĞU BİR KARAR DEĞİL"

Bozdağ, "AYM'nin verdiği kararı, açık bir anayasa ihlali olarak mı görüyorsunuz?" sorusuna, konuyla ilgili bir açıklama yapacağını ifade etti.
"Sayın Cumhurbaşkanı'nın 'uymuyorum' demesini nasıl okumak lazım?" sorusuna Bozdağ, "Bu karar Sayın Cumhurbaşkanımıza uygulanacak bir karar mı? Bu karar bireysel bir karar. Sadece başvuranları ilgilendiren bir karardır. Kamuoyunda başkalarının uymakla zorunlu olduğu bir karar değildir" karşılığını verdi.

DOKUNULMAZLIK FEZLEKELERİ

Bozdağ, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın DTK Kongresindeki özerklik ifadeleriyle ilgili dokunulmazlık fezlekesinin Bakanlığına gelip gelmediği sorusuna, Bakanlığa gelen fezlekeleri inceleme yapmadan doğrudan Başbakanlığa gönderdiklerini belirterek, Başbakanlığın ise bunları TBMM Başkanlığına ilettiğini, TBMM Başkanlığının ise Anayasa ve Adalet Karma Komisyonuna sevk ettiğini anlattı.

Kendilerine gelen fezlekelerin beklemeden havalesinin yapıldığını belirten Bozdağ, "Sayın Demirtaş ile ilgili Parlamentoda epey bir fezleke var. Yeni gelen fezlekeler de aynı usulle Parlamentoya sevk edilecektir" dedi.

Bozdağ, "Özerklik açıklamalarıyla ilgili fezleke gönderildi mi?" sorusuna karşılık ise "Gelen fezlekeleri ben görmedim. Bizim Ceza İşlerine eliyor, oradan bize geliyor. Ama henüz benim önüne gelen bir şey yok. Geldiyse bile oradadır" ifadesini kullandı.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Bozdağ'dan Can Dündar açıklaması: Karar Anayasa ihlalidir!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz