Kayakta çıtamız çok yüksek

Kayak Federasyonu Başkanı Erol Yarar, Aktuel'e konuştu; "Diğer başarılı olan ülkelerden eksiğimiz yok. Şayet planlamamızı iyi yaparsak Türkiye Dünya'nın en büyük kayak ülkesi olabilir. 12 yıllık bir projeyi hayata geçirmeye çalışıyoruz."

Giriş Tarihi: 1.3.2016 17:30 Güncelleme Tarihi: 1.3.2016 17:35
Kayakta çıtamız  çok yüksek

Türkiye Kayak Federasyonu (TKF) Başkanı Mehmet Erol Yarar, Türkiye'nin ilk kez evsahipliği yaptığı ve başarılı bir organizasyona imza attığı FIS Dünya Snowboard Kupası Finalleri sonrasında açıklamalarda bulundu.
Başkan Yarar, "Dağlarımızda ilk dünya kupası bu.. 80 yıllık tarihimizde bunu ilk kez yapmak bizim için gurur verici. Kayseri gibi büyük yatırım yapmış bir ilde bunu gerçekleştirmek bizi çok daha mutlu etti. Türkiye kayakta çıtasını çok yükseğe koydu. Bizim Olimpik bir hedefimiz var. Olimpiyatlarda kürsüye çıkmak istiyoruz. Bu nedenleçok iyi antrenörlerle çalışmalarımız devam edecek ve Elif gibi Ahmet gibi isimleri kürsüde görmek istiyoruz" açıklamasını yaptı.
Türkiye'nin; Avusturya, İsviçre, İtalya ve Fransa'daki Alpler'in toplamı kadar dağ yoğunluğuna sahip olduğuna işaret eden, Kayak Federasyonu Başkanı Mehmet Erol Yarar, "Şayet iyi planlama yaparsak Türkiye dünyanın en büyük kayak ülkesi haline gelebilir" dedi.

ÇOK MEŞAKKATLİ İŞ

Kayak sporunun çok meşakkatli, sistemli, disiplinli, bilimsel ve yoğun çalışma gerektiren bir spor dalı olması sebebiyle yapılan yatırımların karşılığının, çok uzun yıllar içinde alınabilir nitelikte olduğunu belirterek, " Türkiye'yi olimpik hedeflere taşıyacak sporcular yetiştiriyoruz. Sadece bu günü değil yarınları da düşünüyoruz. Türkiye olarak kayakta önemli bir potansiyele ve hedeflere sahibiz. Türkiye'nin potansiyeli, Alpler'in, Avusturya, İsviçre, İtalya ve Fransa toplamı kadar dağ yoğunluğuna sahip. İyi planlanırsa dünyanın en büyük kayak ülkesi haline gelebilir. Bunun için dağlarımız ve bölgelerimiz müsait ama bunu realize etmek tabii bizlerin, siyaset, üniversite, vali ve belediye başkanlarımızın işi. Türkiye olarak ikinciliğe değil, birinciliğe talibiz. Türkiye'yi bir numara yapmak için bütün faaliyetlerimizi yapıyoruz ve planlıyoruz. İnşallah sistematik çalışırsak, biz ve bizden sonraki nesillerin bunları görmeleri mümkün olacak" diye konuştu.

UZUN VADEDE BAŞARI VAR

Kayak Federasyonu olarak 12 yıllık bir projelerinin olduğunu belirten Yarar sözlerini şöyle sürdürdü; "12 yıl içinde olimpik başarıyı yakalayabileceğimizi düşünüyoruz. Sporcularımızın kamp sürelerini artırarak, onlara iyi eğitim ve malzeme vererek, geçen sene uluslararası yarışmalarda 41 madalya alarak şimdiye kadar ki en yüksek madalya sayısına ulaşmayı başardılar. Bu biraz dokunma ve çaba ile kısa sürede oldu. İnşallah önümüzdeki günlerde bunun çok daha iyi noktalara geleceğini ümit ediyoruz."

HEDEFİMİZ 2026

Kış sporlarında Türkiye'yi söz sahibi ülke yapma hedefi doğrultusunda 2026 Kış Olimpiyat Oyunları'nın ev sahipliğine aday olduklarını dile getiren Yarar, ulaşılabilir gördükleri hedef doğrultusunda öncelikle sporcu sayısını ve sportif başarıyı artırmaya yönelik çalışmalar yaptıklarını belirtti.

M.Yılmaz ŞENOL

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Kayakta çıtamız çok yüksek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz