Vattara'dan Erdoğan'a büyük övgü!

Fildişi Sahili Devlet Başkanı Alassane Vattara, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaretinden büyük memnuniyet duyduklarını belirterek, "Bu ziyaret bizler için çok önemli. Bizler, sizin liderliğinizin dünyada ne kadar takdir gördüğünü biliyoruz. Fildişi Sahili'nin ve Afrika'nın büyük bir dostunu, büyük bir devlet adamını ağırlamaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Evet, zamanın büyük bir devlet adamını burada ağırlıyoruz. Kendisi iktidarda olduğundan beri büyük bir Türkiye, güçlü bir ekonomi inşa etmiştir. Bugün Türkiye'yi dünyanın 16'ncı, Avrupa'nın 6'ncı büyük ekonomisine dönüştürmüştür" dedi.

Giriş Tarihi: 1.3.2016 10:32 Güncelleme Tarihi: 1.3.2016 10:45
Vattara'dan Erdoğan'a büyük övgü!

Vattara, Başkanlık Sarayı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile düzenlenen ortak basın toplantısında, Ankara'yı ziyareti sırasında Erdoğan'ın, iki ülke arasındaki ilişkinin ne kadar güçlü olduğunu göstermek için Fildişi Sahili'ne geleceğini söylediğini hatırlatarak, "Evet Sayın Cumhurbaşkanı, siz sözünüzün eri bir kişi olduğunuzu gösterdiniz. Bizler de sizleri burada, Abidjan'da ağırlıyor olmaktan büyük memnuniyet ve gurur duyuyoruz" ifadesini kullandı.

Erdoğan'ın Abidjan'da daha uzun süre kalmasını arzu ettiklerini, ancak programının yoğunluğunu bildiklerini kaydeden Vattara, ziyaretin, söz konusu iki ülke arasındaki dostluk ilişkilerinin kalitesini ve bu dostluğun ne kadar güçlü olduğunu gösterdiğini söyledi.

Vattara, Fildişi Sahili'nde geçen yıl ekim ayında barış içinde, demokratik bir seçim yapıldığına ve ülkesinin güvenli bir yer olduğuna dikkati çekerek, Erdoğan ile temasları sırasında çok sayıda meseleyi ele aldıklarını kaydetti.

Alassane Vattara, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu sabah yaptığımız görüşme neredeyse iki saat sürdü. Bu sürede bir ufuk turu gerçekleştirdik. Türkiye ile Fildişi Sahili'nin ekonomik performanslarının yanı sıra iki ülkenin örnek ve istisnai ortaklığını ele aldık. Fildişi Sahili önemli fırsatlara sahip bir ülkedir. Barışın ve bölgesel ekonominin tesis edilmesinden sonra sosyo-ekonomik ilerlemeler sağlanmıştır. 2012'den bu yana yüzde 9'luk büyüme oranıyla çalışmalarımızı sürdürdük. Hem Türk hükümeti hem de Türk şirketleri için önemli bir ufuk açtık. Türk şirketlerinin Fildişi Sahili'ne yatırım yapmasına olanak sağlayan bir ortam oluşturduk."

"Ticari ilişkilerimizi 1 milyar dolara ulaştırmayı hedefliyoruz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın beraberindeki heyette 150'ye yakın iş adamının bulunduğuna işaret eden Vattara, "Özellikle çifte vergilendirmeye ve vergi kaçakçılığına yönelik, karşılıklı yatırımların teşviki ve korunmasına yönelik anlaşmalar önemli. Çünkü bunlar, Türkiye ile Fildişi arasında işlerin büyümesi için hukuki çerçevenin sağlanmasına olanak sağlayacaktır. Özellikle altyapı, enerji, yap-işlet-devret, tarım, gıda sanayi ve başka alanlarda çalışmalarımız var. Tabii sosyal ve kültürel alanlar ile cami inşaatlarında da. Türkiye ile Fildişi arasındaki ilişkileri güçlendirmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

Türklerin Fildişi Sahili'ndeki projeleriyle ilgili de bilgi veren Vattara, 370 kilometrelik Abidjan-San Pedro otoyolu inşasının sürdüğünü, Türk şirketlerin, maden işletmeciliği, kakao ve kaju gibi gıda ürünlerinin işlenmesi alanlarında faaliyet gösterdiğini söyledi.

"Büyük bir devlet adamını ağırlıyoruz"
Vattara, özellikle gençlerin işsizlik sorununa çözüm bulmanın öncelikli hedeflerinden olduğunu ifade ederek, Türkiye'nin Fildişi Sahili'ndeki yatırımlarının yeni iş kapıları açacağını, bundan çok memnun olduğunu, Türk hükümetine ve işadamlarına güvendiğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile temaslarında bölgesel ve uluslararası güvenlik konularını da ele aldıklarını kaydeden Vattara, şu ifadeleri kullandı:

"Hızlanmak gerektiği konusunda sizinle hemfikiriz. Terörle mücadelenin başarıyla yürütülmesi konusunu ele aldık. Son haftalarda yaşadığınız olaylar nedeniyle size ve Türk halkına yine taziyelerimi iletmek isterim. Sayın Cumhurbaşkanı dün akşam yemeğinde, Fildişi Sahili'nin, sizi ilk kez burada ağırlıyor olmaktan ne kadar memnun olduğunu ifade etmiştik. Batı Afrika ziyaretinizin ilk adımını burada gerçekleştirdiniz. Bu ziyaret bizler için çok önemli. Sizin liderliğinizin dünyada ne kadar takdir gördüğünü biliyoruz. Sadece Avrupa'da değil daha büyük alanda radikalliğe ve terörizme karşı bizler de mücadele edeceğiz. Fildişi Sahili, özellikle ülkede yaşayan halklarını korumak için elinden geleni yapmaktadır. Ülkemizde önemli oranda yabancı bulunmaktadır. Hem Batılılar hem de diğer ülkelerden gelenler var. Burada güven içinde yaşıyorlar. Güvenlik konusu hem Fildişi halkı hem de ağırladığımız diğer halklar için önemlidir.

Fildişi Sahili'nin ve Afrika'nın büyük bir dostunu, büyük bir devlet adamını ağırlamaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Evet, zamanın büyük bir devlet adamını burada ağırlıyoruz. Kendisi iktidarda olduğundan beri büyük bir Türkiye, güçlü bir ekonomi inşa etmiştir. Bugün Türkiye, dünyanın 16'ncı, Avrupa'nın 6'ncı büyük ekonomisine dönüşmüştür. Sayın Cumhurbaşkanı ülkemize geldiğiniz ve bu ziyareti gerçekleştirdiğiniz için tekrar teşekkür ediyorum."

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Vattara'dan Erdoğan'a büyük övgü!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz