Bu nasıl ateşkes böyle?

Suriye’de çatışmaların sonlandırılmasına ilişkin 27 Şubat’ta başlayan anlaşma 131 kez delindi. Bu sürede Rusya hava saldırılarını Esad rejimi de ilerleyişini sürdürdü. İhlallere PYD de katıldı.

Giriş Tarihi: 3.3.2016 09:56 Güncelleme Tarihi: 3.3.2016 10:20
Bu nasıl ateşkes böyle?

Suriye'de 27 Şubat'ta başlayan ateşkes devam ederken Rusya'nın hava saldırıları da sürüyor. Rusya'nın bombardımanlarında ABD'nin desteklediği ılımlı grupların da yer aldığı muhalifler bombalanıyor. Esad rejimine ait birlikler de Lazkiye kırsalındaki Türkmendağı ve Cebel Ekrad ile İdlib kırsalındaki yerleşim yerlerini bombalamaya devam ediyor. Öte yandan, PYD terör örgütünün Suriyeli muhaliflerin ikmal hattı olan Kastillo Yolu'na bakan bir tepeyi ele geçirdi. Suriye İnsan Hakları Ağı dört günde toplam ihlal sayısını 131 olarak açıkladı.

ABD İHLAL GÖRMEDİ!


Suriye'de sivil katliamı sürerken ABD'den Rusya'nın saldırgan tavrını destekleyen açıklamalar geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Suriye'de çatışmaların sonlandırılmasına ilişkin anlaşmanın ardından ciddi bir şekilde şiddetin azaldığını gözlediklerini söyledi. Anlaşmanın ihlal edildiğine dair son 24 saat içinde önemli bir haber almadıklarını belirten Kirby, "Erken sonuçlar cesaret veriyor" ifadesini kullandı. İngiltere Başbakanı David Cameron da Suriye'de kısmi ve geçici ateşkes niteliğindeki çatışmaların sonlandırılması anlaşmasıyla ilgili, "Şu anda mükemmel olmasa da önemli bir adım. Gelecek hafta başlayacak müzakereleri kolaylaştıracak" dedi. BM, Cenevre'de yapılacak Suriye görüşmelerinin sonraki turunun 9 Mart'ta gerçekleşeceğini duyurmuştu.

LAVROV YALAN SÖYLÜYOR


Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Türkiye sınırından Suriye'ye yardım konvoyları içinde silah gönderildiği yönündeki ifadelerinin maksatlı olduğunu belirterek "Ciddiye alınacak tarafı olmadığını düşünüyoruz" dedi. Bilgiç, Rusya ve PYD'nin iddiaları üzerine gelen "27 Şubat'tan sonra YPG'ye herhangi bir saldırı düzenlendi mi?" sorusuna, "Türkiye ateşkesin başlamasından sonra DAEŞ hedefleri dışında herhangi bir yere topçu ateşinde bulunmamıştır " şeklinde yanıt verdi.Rusya Savunma Bakanlığı yayınladığı haritada muhaliflerin bölgesini (mavi) ateşkese dahil edilmeyen El Nusra'nın hakimiyetinde gösterdi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu nasıl ateşkes böyle?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz