Başbakan Davutoğlu'ndan Silopi'ye müjde

Başbakan Davutoğlu Silopi'de Kaymakamlık'ta açıklamalarda bulundu. Davutoğlu Silopi için müjde üstüne müjde verdi.

Giriş Tarihi: 4.3.2016 15:10
Başbakan Davutoğlu'ndan Silopi'ye müjde

İşte Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları;

- Bu topraklarda sevgi tohumları ekmeye geldik. Ebediyen burada olacağız...

- En kısa zamanda Cizre ve Sur'da da olacağız.

- En zor günlerde beraber olacağız.

- Silopi'de büyük bir imar çalışması başlayacak. Devlet bütün gören binalarda gerekli çalışmalar sonrası az hasarlı ise yardım yapıp kendisi yapacak. Çok hasarlıysa kentsel dönüşümle biz yapacağız. Bu yaraların nasıl sarıldığını cümlealeme göstereceğiz. Silopi'nin ne eksiği ne gediği varsa hepsi yapılacak. Bu konuda valilerimiz yetkililerimiz tam yetkilidir. Bütün eksikler giderilecek.
- Bütün esnafa kredi yardımı yapacağız.

- Silopi çok daha güzel olacak.

- Kalkınma bakanı çalışmaları koordine edecek.

- Devlet bütün imkanları ile buradadır.

- Onlar yıkmaya biz yapmaya geliyoruz.

- 27 esnafa 621 bin lira ödeme yapılacak.

- Bütün esnafımıza yarından itibaren yüz bin liraya kadar krediler serbest bırakılacak. Esnafımıza kredi yardımı yapacağız.

BİZ SEVGİ TOHUMLARI EKMEYE GELDİK

Gerek cuma namazı sonrasında musafaha yaparken gerek esnaf ziyareti sırasında binlerce Silopili'nin gösterdiği sevgi muhabbet, Silopi'yi Edirne, Keşan, Rize, Artvin ve Türkiye'nin her köşesiyle kardeştir. Bu kardeşliğe nifak sokmaya çalışanlar kesinlikle başarılı olamayacaktır. Evet bir ateş çemberinin karşısındayız, evet yüreğimize ateş düştü. Bu ateşe su dökecek olan yegane unsur muhabbet ve sevgidir. Muhabbetin ve kardeşliğin olduğu yerde fitneye fesata yer olmaz. Bütün vatandaşlarımız arasında sevgi ve muhabbet tohumları ekmeye devam ediyoruz. Biz bu topraklara sadece sevgi tohumları ekmeye geldik. Silopi kardeşlerime gösterdikleri muhabbet ve misafirperverlikleri için çok teşekkür ediyorum.

CİZRE'DE DE SUR'DA DA OLACAĞIZ

Her gördüğüm kardeşimin yüzünde, gözünde sadece ve sadece birlikte olduğumuzun muhabbetini gördüm. Biz bu dualara hitap etmek için buradayız. Bilinsin ki, doğduğumuz şehirler farklı olabilir ama yüreğimizdeki ülke aşkı, vatandaşlarımızın aşkı her yerde aynı ölçüde geçerlidir. Esas olarak vermeye çalıştığımız temel mesaj budur. Van'da deprem olduğunda Silopili kardeşlerim aynı acıyı hissettiler. Bilinsin ki bugün Türkiye'nin yüreği Silopi'de, Cizre'de, Sur'dadır. En kısa zamanda Cizre'de de, Sur'da da olacağız. Ülkemizin her yerinde varız, her yerinde olacağız. Duyduğumuz ezan sesinin ve muhabbetin yok olmasına kesinlikle izin vermeyeceğiz. Acılarımızı sarmak için devletimizin şefkat eli buradadır. Teröristler kudretini test etmeye kalktı. Milletten kaynaklanan kudretimiz her şeyin üstesindeng elir. Gönüllerinizle, dualarınızla, uzattığınız elinizle Silopi'de, Cizre'de, Sur'da olun. Bu hainlere en güzel cevabı Silopi'de kardeşinin elinden tutan Edirneli versin. Önümüzdeki günlerde birtakım provokasyonlarla karşı karşıya kalabiliriz. Bizim için 18 Mart sembolik bir gündür. Çanakkele ruhu ve birliğidir. Bu ruh birçok provokasyonların üstesinden gelecektir. Bütün bakanlarımızın en asli işi Silopi'den başlamak üzere bütün bölgede, Mardin'de ilan ettiğimiz birlik, huzur, demokrasi eylem planının harekete geçirilmelidir. Bu plan sözde kalmayacaktır. Bugün Silopi bağlamında atılacak adımları gözden geçirdik. Bu bütün bölgeye dönük olarak atılacak adımları kapsıyor. En zor günlerde ve en iyi günlerde beraber olacağız.

NE GEREKİYORSA OLACAK

Silopi'nin yaralarını sağlamak için en detaya kadar çaba sarfediyoruz. Fiziki mekanda oluşan tahribatı süratle tamir etmek için bütün bakanlarımız seferberlik içinde. Yarından itibaren Silopi'de büyük bir imar faaliyeti başlayacaktır. Devlet onları aç ve açıkta bırakmaz. Zarar gören binalar gerekli çalışmalar yapılacaktır. Bu şehri yıkanlara karşı bu şehrin nasıl imar edildiğini cümle aleme göstereceğiz. Maalesef belediyenin üzerinde bu sorumluluklar yerine getirilmediği için arkadaşlarıma talimat verdim ne gerekiyorsa yapılacak. Bir okulumuz hariç diğer okullarımızın hepsinde düzenli olarak yapılıyor. Hastanemiz ve sağlık birimlerimiz düzenli çalışmalarını sürdürüyor, hiçbir eksiklik yok. Sağlık birimlerine de tekrar teşekkür ederim. Esnafımızın zararları tazmin ediliyor. Bu çerçevede yarından itibaren 100 bin lira krediler serbest bırakılacak, kredi almaya engel hususlar kaldırılacak. Kredi yardımları yapılacak. Kadınlarımıza, gençlerimize yönelik özel projeler uygulayacağız. Kadınlarımıza mikro krediyle destek vererek iş imkanları açılacaktır.

CEVDET YILMAZ TAM YETKİLİDİR

En kısa zamanda Silopi'ye bir stad ve gençlik merkezi yapılacaktır. Camilerimizden iki tanesinde hasar var. Diğer camilerimiz gözden geçirildi ve ibarete hazır duruma getirildi. Bugün itibarıyla terörden mağdur olmuş bütün ailelere nakti yardım yapıldı, bu devam edilecek. Ankara'da Bakanlar Kurulu düzeyinde bir koordinasyonumuz var. Bu eylem planının alanda işlemesini gözlemlemek üzere sürekli alanda bulunacak olan Kalkınma Bakanımız Cevdet Yılmaz tam yetkilidir. Gününü gecesini Silopi'de geçirecek. Böylece devlet inşa edici görevini de gösterecek. Bizi bağrına basan Silopili kardeşlerim yalnız değiller, yalnız olmayacaklardır. Cuma namazı sonrasında gözyaşı döken ve bize sarılan yaşlı amcanın kulağına da söyledim. Biz hepimiz burada, Silopi'de tam bir aidet içerisinde kendimizi hissediyoruz. Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Özhaseki, burada yerel hizmetlerin yapılanmasında yetkilendirilmiş durumda. Bu çerçevede bütün belediyelerimizle irtibat kurulacak, özellikle AK Partili belediyeler ve kardeş belediyelerle irtibat kurulacak.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Davutoğlu'ndan Silopi'ye müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz