20 bin üniforma yolda yakalandı

İspanyol polisi 'bir orduyu giydirmeye yetecek' kadar askeri üniformaya el koydu. 20 bin üniforma, Suriye ve Irak'taki terör örgütlerine gönderilecekti

Giriş Tarihi: 5.3.2016 14:58
20 bin üniforma yolda yakalandı

İspanyol polisi, bir aylık bir takibin ardından ülkenin batısındaki Valensiya ve Alicante limanlarında bulunan 3 konteynıra baskın düzenlediğini açıkladı. Şubat sonunda gerçekleştirilen operasyonda, Suriye ve Irak'taki örgütlere gönderilmek üzere hazırlanmış 20 bin askeri üniformaya el koyulduğu belirtildi. Yapılan açıklamada "Askeri üniformaların bulunduğu konteynırlar, gümrük kontrollerinden kolaylıkla geçebilsinler diye 'ikinci el kıyafet' olarak kaydedilmişti" ifadeleri yer aldı. İspanyol polisi "Yaklaşık 20 bin adet üniforma ve askeri teçhizat, savaş alanlarında hazır bekleyen bir terör ordusuna tamamıyla yetebilir" açıklamasında bulundu. Takip, 7 Şubat tarihinde "Suriye ve Irak'taki terör gruplarına lojistik ve finansal destek sağlamak" suçlamasıyla, Kuzey Afrika ülkelerinde bulunan 7 İspanyol vatandaşının göz altına alınmasının ardından başladı. Tutuklananlardan birinin "Suriye ve Irak'a askeri malzeme, para, elektronik alet, iletişim cihazı ve silah yapımında kullanılan parçalar gönderdiği" açıklanmıştı. 7 kişilik bu ekibin liderinin DAEŞ terör örgütü militanlarıyla sürekli irtibat halinde olduğu ve 'insani yardım' adı altında savaş malzemesi sevkiyatları yürüttüğü belirtilmişti. Gerçekleştirilen operasyonun "DAEŞ'e aktif bir şekilde yardım sağlayan bir terör ağını etkisiz hale getirdiği" açıklandı.

PUTİN'DEN SİVİL GARANTİSİ
Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'in dün Paris'teki görüşmesine telekonferansla katılan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in "Suriye'de, DAEŞ ve El Nusra dışında sivillere ve muhaliflere seldırmayacağız" dediği belirtildi. Zirvede mülteci mevzusu da konuşuldu.

DAEŞ'İN HALEP VALİSİ ÖLDÜRÜLDÜ
Suriye'de 470 binden fazla kişinin hayatını kaybetmesine neden olan iç savaşta, muhaliflerle rejim arasındaki ateşkes küçük ihlallere rağmen sürerken terör örgütü DAEŞ ve El Kaide bağlantılı El Nusra'ya yönelik operasyonlar devam ediyor. Son olarak, DAEŞ'in 2014 yılında 'Halep Valisi' olarak atadığı Amr el Absi'nin bir hava saldırısında öldürüldüğü açıklandı. Aynı saldırıda örgütün üst düzey isimlerinden Abdülnadir Badavi'nin de etkisiz hale getirildiği kaydedildi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
20 bin üniforma yolda yakalandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz