Başbakan Davutoğlu İran'da

Başbakan Ahmet Davutoğlu İran'da basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu, "Görüş ayrılıklarımız olabilir fakat Bölgemizin kaderini bölge dışı aktörlere bırakmamalıyız" dedi.

Giriş Tarihi: 5.3.2016 13:02
Başbakan Davutoğlu İran'da

Başbakan Davutoğlu, İran'da Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı Cihangiri ile düzenlenen basın toplantısında konuştu.

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı İshak Cihangiri'nin konuşmasından satır başları:

Türkiye ve İran'ın ortak çıkarı bölgeye barışın gelmesidir. Görüş ayrılığı oolan noktalarda konuşup sorunu beraber yönetme kararı aldık. Doğalgaz, petrol, enerji, bankacılık ve turistlik alanlarının hepsi birer birer bakanlar arasında konuşuldu, iyi neticeler alındı. Bakanlar arası görüşmelerde tüm konularda güzel noktalar vardık. Bölgeye barışın gelmesi için iki ülkenin görüşmesi çok önemlidir.

Ahmet Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

Bu İran'a Başkanlık görevimde ilk ziyaretim. Geçtiğimiz hafta İran'da yapılan seçimlerin sonucu nedeniyle tebrik ediyorum. Önümüzdeki dönemde İran ile ilişkiler öncelikli konularımızdan biri olacak. Çok geniş imkanlar önümüzde açılmış bulunuyor. Geçmişte bu konuda çaba serfederken, İran'ın zor günlerinde de en açık tavrı Türkiye göstermiştir. Biz geçmişte zor dönemlerde dostluğumuzu gösterdiğimizi düşünüyorum. İran'ın bu yeni dönemde yaptırımların kalkması ve dünyaya açılması en fazla Türkiye'yi sevindirmiştir.

Bölgemizin sorunlarının çözümünü bölge dışı aktörlere bırakmamalıyız

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Davutoğlu İran'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz