Başbakan Davutoğlu'ndan önemli açıklamalar

Başbakan Ahmet Davutoğlu A Haber'de Başbakan ile Gündem Özel programında Murat Akgün'ün sorularını yanıtladı. Davutoğlu HDP'liler ile ilgili "Fezlekeler TBMM'de ve bütçeden sonra görüşülecek" dedi.

Giriş Tarihi: 6.3.2016 14:06 Güncelleme Tarihi: 6.3.2016 14:06
Başbakan Davutoğlu'ndan önemli açıklamalar

İşte Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları;

DOKUNULMAZLIK TARTIŞMALARI

- Fezlekeler Adalet Bakanlığı'nda...

- Fezlekeler bütçeden sonra görüşülecek.

- HDP'lilerden de tavır bekliyorum.

Başbakan Davutoğlu "Öncelikle hepimizin dokunulmazlıkların çerçevesi konusunda anlaşmamız, bir mutabakata varmamız lazım. Ben, bana en aykırı fikirlere dahi sahip olsa her milletvekilinin kürsü dokunulmazlığını sonuna kadar savunmamız gerektiğini düşünüyorum ve savunuyorum da. Ne söylerse söylesin, hangi fikri beyan ederse etsin millet adına, milletin kürsüsünde konuşan kimseye dokunulmaz ama aynı şekilde bir insan olarak ve milletten meşruiyeti almış bir Hükümetin Başbakanı olarak da 29 canımızı almış olan ve bu sadece Ankara olayıyla ilgili değil diğer terör olaylarında teşmil edilebilecek şekilde, bir caniye taziye ziyaretine de dokunulmazlık çerçevesinde değerlendirmek mümkün değil" dedi.

BU ALÇAKLARIN NEREYE YIĞINAK YAPTIĞINI BİLİYORUZ

Bu sabır gerektiren bir işlemdir. Nereye ihtiyaç varsa orada yapılacak. Nerelerin kritik olduğunu biliyoruz. Bu alçakların nerelere yığınak yaptığını biliyoruz. Ülkenin her bir yerinde olağan şartlar sağlanıncaya kadar sürecek.

Silopi'ye spontan şekilde gittim. Arkadaşlara yarın Silopi'ye gideceğim dedim, bu benim kararım. Bundan sonra da böyle yapacağım. Zaman gelecek Sur'a da gideceğim. Sur'a gitmek için kimseden izin alacak, çekinecek de değilim. Kimse bizi eleştiriye tabi tutamaz. Türkiye birkaç ilçe hariç marjinalleşmiş örgütler hariç normal hayatına devam ediyor. Ülkemin her köşesine her zaman gideriz.

HDP'NİN KİMSE YÜZÜNE BAKMADI HALKIMIZ İZİN VERMEDİ

Spontan olarak gittiğim Silopi'de yüzlerce, binlerce Silopili karşıladı. Günlerdir propaganda yapan HDP'nin yüzüne kimse bakmadı. Halkın genelinde tatminkar ve mutlu bir hal olmasına rağmen bu havayı dağıtmak için bir takım provakasyonlar olabilir. Ellerinden geleni yapıyorlar. Halkımız bunlara yol vermedi, izin vermedi, geçit vermedi. Onların istediği gibi yaslı, kanlı bir bahar değil, ülkenin yeniden ortak ruh haliyle doğmasının başlangıcı olacak. Terör artık her yerde, her ülke için tehdit eden bir unsur.

SUR'DAKİ OPERASYONLAR

- Silahlı mücadeleye müsaade etmeyiz.

- Güvenlik birimlerimiz arasında iyi bir koordinasyon var.

- Operasyonlar nevruza kalmaz.

- Sur'da çok kısa sürede operasyonlar bitecek. Sur'da daha kapsamlı bir imar projesi gerçekleşecek. Orada daha az hasarlı bina var. Orijinal eski yapılar, otantik hali nasılsa o şekilde inşa edilecek. Nerede ihtiyaç varsa orada yapılacak.

- Silopi'ye ani bir kararla gittim. Sur'a da gideceğiz zamanı gelince. Ne zaman gerekirse Türkiye'nin her köşesine gideriz.

GENELKURMAY ADLİ MÜŞAVİRİNİN GÖREVDEN ALINMASI

Bu hukuki bir işlemdir. Genelkurmay'ın kendi mantığı içinde ele alınması lazım. Bürokraside paralel yapı ile mücadele her kurum gereğini yapıyor. Rasyonel hiyerarşide herkes hesap verme durumundadır. Kimse meşru siyasi otoritenin verdiği talimatlar dışında hareket edemez. TSK dahil paralel mücadele sürecek. Hiçbir kurum ayırımı gözetmeden sürecektir.

ZAMAN GAZETESİNE KAYYUM ATANMASI

Dün bir açıklama yaptım. Bu hukuki bir süreçtir. Basın özgürlüğü konusunda kimsenin şüphesi olmamalı. Basın faaliyetini örterek yapılan faaliyetlerin ayrımını da fark etmemiz lazım. Eleştirel anlamda yayın yapan pek çok basın var. İşlem yapılmıyor. Burada kara para aklama, paralel yapı gibi iddia var. Bu sürecin yürütücüsü yargı organlarıdır. Hükümetimizle alakalı değildir, yargı gereken adımları atacaktır.

AYM'NİN DÜNDAR VE GÜL KARARI

- Casusluk faaliyeti konusunda şüphemiz yok.

- Yapılan gazetecilik değil, devlet sırrını ifşa.

- Dündar ve Gül tutuksuz yargılanmalıydı.

- AYM birincil mahkeme değildir.

AYM'NİN YAPISI MI DEĞİŞİYOR?

- Şu anda başlamış bir çalışma yok.

Hiç kimse devleti ben temsil ediyorum diyemez.

YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI

- AK Parti 317'yi koruyacaktır.

- Pazarlık yok, 330'u bulmayı ümit ederiz.

ABD'DEN "MUSUL'A OPERASYON" SİNYALİ

- Türkiye'nin maceraya itilmesine izin vermeyiz.

- Azez ile Türkiye arasında çalışma yapılabilir.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Davutoğlu'ndan önemli açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz