Sur’daki PKK terörü başladığı noktada bitti

PKK, Sur’daki terör saldırılarını Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürüldüğü tarihi Dört Ayaklı Minare’de başlatmıştı. Güvenlik güçleri, bölücü örgüte son darbeyi de yine aynı bölgede vurdu.

Giriş Tarihi: 10.3.2016 10:03 Güncelleme Tarihi: 10.3.2016 10:11
Sur’daki PKK terörü başladığı noktada bitti

STAR

Güneydoğu'da halkın hayatını karartan PKK'nın hendek teröründe gözlerin çevrildiği yer şüphesiz Diyarbakır'ın Sur ilçesiydi.

Genelkurmay Başkanlığı, operasyonlara ilişkin zaman zaman çektiği fotoğrafları ajanslar üzerinden kamuoyuyla paylaşıyordu. İlçede sokağa çıkma yasağının 99'uncu gününde terör örgütüne son darbe vuruldu ve operasyon sona erdi. STAR bölgeye ilk defa giren gazete olma şansını yakaladı. Dar sokaklarda yürürken PKK'nın özerklik ilanı için neden Sur'u seçtiğini ve operasyonun neden bu kadar uzun sürdüğünü de anladık.

YÜZLERCE HENDEK

PKK'lı teröristlerin yüzlerce hendek kazıp, patlayıcı tuzaklı barikat kurmasının ardından, 28 Kasım'da operasyon başlamış, halkın güvenliği için 2 Aralık'ta da sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Cevatpaşa, Fatihpaşa, Dabanoğlu, Hasırlı, Cemal Yılmaz ve Savaş mahallelerinde uygulanan yasağa sadece 18 saatlik ara verildi. Bölgede yürütülen 'Bayrak-12 Sur Müşterek Özel Birlik Operasyonu' kapsamında Polis ve Jandarma Özel Harekat Timleri, bugüne kadar 300'ün üzerinde patlayıcı tuzaklanmış hendek ve barikatı temizledi.

O NOKTADAYIZ

Tarihi Şeyh Muttahhar Camii ve Dört Ayaklı Minare'nin önündeydik ki, her şey aslında burada başlamıştı. Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi burada vurulmuştu. Bir kaç metre ötemizde, çatışma sesleri duyuluyor ve patlamalar sebebiyle binaların üzerinden yükselen dumanı görebiliyorduk.

Bize eşlik eden polis müdürü "Buraya kadar gelebildiğiniz için gazeteci olarak çok şanslısınız, az ötede operasyon var" dediği sırada, telsizdeki bir askeri yetkilinin uyarısına tanık olduk: "Çatışma var, gazeteciyi bölgeden uzaklaştırın"... Bölgeden çıkarılırken, önde zırhlı araçlar arkada iş makinaları çatışma bölgesine doğru ilerliyordu. Bir anlamda, Tahir Elçi'nin öldürüldüğü ve olayların başladığı yerde operasyon son bulacaktı.

İLÇENİN ÖNEMİ

Peki, çok daha yoğun çatışmaların yaşandığı yerlerde operasyonlar biterken Sur'da neden uzamıştı? Cizre'de 951, Silopi'de de 788 PKK'lı etkisiz hale getirilmiş, sokağa çıkma yasağı kaldırılmıştı. Yetkililer bu duruma, Sur'un tarihi yapısını, iki kişinin yan yana zor geçtiği sokaklara zırhlı araçların giremesini ve sivillerin zarar görmemesi için tedbirli hareket edilmesini gerekçe gösteriyor. Konuştuğumuz güvenlik güçleri, "İstesek üç günde bu operasyon biterdi ama sivillerin zarar görme olasılığı vardı. Dünyanın başka hiçbir ülkesi halkı için bu kadar şehit vermeyi göze aldığı bir operasyon düzenlemez" diyor. Bir de Sur'un önemine dikkat çekiyorlar. Sur, PKK için direnişin simgeydi ve o yüzden ilçeye dağ kadrosundan tecrübeli teröristler gönderilmişti.

PLAN SUYA DÜŞTÜ

Sur, daha çok 90'lı yıllarda güvenlik nedeniyle köyleri boşaltıldığı için bu bölgeye göç etmiş 'tepkili' aileler ya da kendileri olmasa da aile bireyleri arasında PKK eylemlerine karışanların yaşadığı bir ilçe. PKK, Sur'da sözde özerklik ilanına halkın da desteğiyle meşruiyet kazandırmayı amaçlıyordu. Ancak, halk örgüte destek vermeyip bölgeden göç edince, bu hain plan suya düştü.

VE SON...

Dün akşam saatlerinde, operasyonun sonuna gelindi. Güvenlik güçleri ilçede PKK'ya son darbeyi, terör saldırılarının başladığı noktada yani Dört Ayaklı Minare'nin olduğu bölgede vurdu. 103 gün süren operasyonda 271 PKK'lı öldürüldü. İlçe teröristlerden temizlendi.

ARTIK GELEMEZLER

Terör mağduru olan halk ve askeri yetkililerin hepsi kendinden emin. Ve hep bir ağızdan diyorlar ki;"Aynı olaylar bir daha yaşanmayacak, tedbirimizi aldık, yakında siz de göreceksiniz. Sur, eski günlerine kavuşacak, yine Diyarbakır'ın kalbi olacak."

BİR ÖLÜ BİR YARALI

İdil ve Sur'u PKK'dan temizleyen güvenlik güçleri Yüksekova'da operasyona başladı. Dün sabah başlatılan operasyonda teröristlerin açtığı ateşte kurşunlar bir kargo şirketinin aracına isabet etti. Araçta bulunan çalışanlardan İlhan Engin hayatını kaybetti, bir kişi de yaralandı.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Sur’daki PKK terörü başladığı noktada bitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz