Charlie oldun Paris oldun Ankara olacak mısın?

Dünya liderleri, Paris'teki saldırılardan sonra yürüyüşe geçti! Terörü lanetledi! Ancak Başkent'teki saldırıyı sadece kınamakla yetindi! Ankara'da yaşayan İngiliz James Taylor ile milli gururumuz Arda Turan da bu ayrıma dikkat çekti. Herkesi, empatiye davet etti...

Giriş Tarihi: 15.3.2016 09:37 Güncelleme Tarihi: 15.3.2016 09:55
Charlie oldun Paris oldun Ankara olacak mısın?

Kalleş terör, sadece Türkiye'nin değil tüm dünyanın sorunu... Paris, Amerika, İngiltere, İspanya... Hemen hemen her ülke, hain saldırılarla yandı yıkıldı. Terörün nasıl bir bela olduğunu bizzat yaşadı. Ancak ne yazık ki her tepki, aynı olmadı! Paris'te kol kola verip yürüyen dünya liderleri, söz konusu Ankara olunca sadece kınamakla kaldı! İşte bunun en net tarifini de bir İngiliz yaptı! Başkent Ankara'da yaşayan müzisyen James Taylor, Kızılay'daki kanlı terör saldırısının ardından Facebook'ta bir yazı paylaştı. "Charlie oldunuz. Paris oldunuz. Peki Ankara olacak mısınız?" sorusuyla dünya ülkelerine dürüst olma çağrısı yaptı! Sosyal medyada büyük ilgi uyandırdı. Bu mesajı, İngiliz Independent gazetesi ve Amerikan Newsweek dergisinde de haber oldu. Gece yarısı nete düşen yazı, 50 binden fazla Facebook kullanıcısı tarafından paylaşıldı. Yaklaşık 4 bin yorum aldı. 60 bini aşkın kişi tarafından beğenildi, takdir topladı. Hatta destek mesajları yağdı.

İŞTE O YAZI
Birçok insanın düşündüğünün aksine; Türkiye, Ortadoğu değil...
Ankara bir savaş bölgesi değil.
Normal, modern ve hareketli bir kent. Tıpkı diğer Avrupa başkentleri gibi. Kızılay da tam onun kalbi, merkezi... Londra, New York, Paris'teki terör saldırılarına bakıp, kurbanların acılarını hissetmek ve üzülmek çok kolay.
O zaman neden Ankara için de aynısı olmuyor? Nedeni, Ankara'nın bu kentlerden farksız olduğunu anlayamamanız mı? Ankara benim evim. 18 aydır böyle. Evim olmaya da devam edecek. Charlie oldunuz. Paris oldunuz. Peki Ankara olacak mısınız?İKİ DİLDE MESAJ
Benzer bir tepki de Arda Turan'dan geldi. Yıldız oyuncu, Paris'teki terörü protesto yürüyüşünün fotoğrafını paylaştı. Türkçe ve İngilizce olarak, "Bütün dünyaya sesleniyorum. Bu sadece bizim problemimiz değil; senin, benim, hepimizin. Teröre karşı tek vücut olma zamanı" diye yazdı. Paris'te ölenler için ağlayanları, dua edenleri, teröre tepki gösterenleri, "Hepimiz Charlie'yiz" diye seslenenleri, kol kola yürüyen dünya liderlerini, kısacası vicdanı olan herkesi Ankara için de aynı tepkileri vermeye çağırdı!

ÖVÜNDÜĞÜNÜZ MEDENİYETİN GEREĞİNİ YAPIN
Biz bu dünya üzerinde toprağa düşen her can için gözyaşı döktük. Acılar sizin coğrafyanızı sardığı zaman sizlerle beraber üzüldük. Şimdi o övündüğünüz medeniyetin gereğini yapın ve ayağa kalkın. Çünkü insanın değerini belirleyen, yaşadığı coğrafya değildir. Biz sizin acılarınızda elimizi uzattık, beraber ağladık. Şimdi benim ülkemde hiç bilmediğiniz evlerde; anneler, babalar, kardeşler, eşler ağlıyor. Tepkinizi şimdi gösterin. Ben Türkiye Cumhuriyeti'ni temsil eden bir sporcu olarak bekliyorum bunu. Hepimiz bekliyoruz. Çünkü bu; sadece bizim acımız değil. Terör sadece bizim terörümüz değil.

Takvim

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Charlie oldun Paris oldun Ankara olacak mısın?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz