Piyasa teröre taviz vermiyor

Ankara’da son 6 ayda gerçekleştirilen 3 terör saldırısı tüm ülkeyi yasa boğsa da piyasada korkulan senaryo yaşanmadı. Başkent’te yaşanan bomba saldırılarının ardından hem Borsa İstanbul hem de dolar tarafında gözler önüne serilen tablo, Türkiye’de piyasaların sağlam temellere dayandığını bir kez daha gösterdi.

Giriş Tarihi: 15.3.2016 15:21 Güncelleme Tarihi: 15.3.2016 15:46
Piyasa teröre taviz vermiyor

Tüm Türkiye'yi yasa boğan terör saldırılarına piyasalar sağlam duruşla karşılık vermeye devam ediyor. 10 Ekim Cumartesi günü Ankara Garı kavşağında gerçekleştirilen terör saldırısından önce 79.214 puandan kapanan Borsa İstanbul (BİST), saldırının ardından ilk işlem gününde 78.547 puana kadar gerilese de günü 79.300 puandan kapattı. 2,9135'ten başlayan dolar ise 2,95'e kadar yükselse de günü 2,9285 lira ile sınırlı kalan artış oranıyla kapattı.

BORSA YÜKSELDİ

17 Şubat'ta Ankara'da askeri servis araçlarının geçişi sırasında yaşanan patlamanın ardından da piyasalar soğuk kanlılığını korumaya devam etti. Olayın ardından güne 72.805 puandan başlayan BİST, 78.547 puana kadar gerilesede günü 405 puan artışla kapattı. Güne 2,9562 seviyesinden başlayan dolar ise 2,9495 liraya geriledi. Geçtiğimiz gün yaşanan bomba saldırısının ardından BİST güne 79,380 puan seviyesinden başladı. Borsa İstanbul günü 80,100'dan kapattı. Dolar ise 2,8670 liradan başladığı günü 2,8790 liradan tamamladı.

RIFAT HİSARCIKLIOĞLU: KARDEŞLİĞİMİZİ BOZAMAZLAR

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Bu güzel ülkenin huzurunu, kardeşliğini bozmaya kimsenin gücü yetmeyecektir. Bu yaşatılan acıları yine birbirimize tutunarak aşacağımızdan şüphemiz yoktur. Türk iş dünyası adına, hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına ve yüce milletimize başsağlığı, yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum" ifadesini kullandı.

SALİH BEZCİ: HEDEFLERİNE ULAŞAMAYACAKLAR

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, "Bu saldırıların hedefi insanlık, kardeşlik, barış, beraberlik ve gelecek umududur. Ne terörü gerçekleştirenler ne de onların destekçileri hiçbir zaman bu hedeflerine ulaşamayacaklardır" ifadelerini kullandı. Bezci, saldırıda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifa diledi.

NURETTİN ÖZDEBİR: GÜNEŞLİ GÜNLER GÖRECEĞİZ

ASO Başkanı Nurettin Özdebir, "Gecenin en karanlık olduğu an şafağın en yakın olduğu andır" dedi. Türkiye'nin ekonomide göstermiş olduğu performans ve İslam coğrafyasındaki hakimiyetinin birçok kesimi rahatsız ettiği için bu tip saldırıların gerçekleştiğini söyleyen Özdebir, "Şafakla birlikte Türkiye parlayacaktır. Türkiye'ye yatırım yapmanın tam zamanı" diye konuştu.

ÖMER CİHAD VARDAN: YINE BAŞARILI OLAMAYACAKLAR

DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan, "Dünyanın hemen her tarafında bu tür olayları gerçekleştirenler, emellerine hiçbir şekilde ulaşamamışlardır. Bu, Türkiye'de de böyle olmuştur. Bugün bizim üstümüze düşen; metanetimizi ve kararlı tavrımızı sürdürmemiz ve gerekli her türlü tedbiri alıp, insanlarımızın huzur içinde yaşamalarını sağlamamızdır" dedi.

NAIL OLPAK: SALDIRILARI LANETLİYORUZ

Ankara'da yaşanan bombalı saldırı hakkında açıklamalarda bulunanMüstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak ise dernek olarak Ankara'da düzenlenen terör saldırısını lanetlediklerini belirtti. Milletin bir kez daha canının yandığını bildiren Olpak, saldırıda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara da acil şifalar diledi.

NIHAT ÖZDEMİR: GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Ankara'daki "alçak" saldırıyı nefretle kınadığını belirterek, "Bilinmesini isterim ki ülkemizin bütünlüğüne ve geleceğine kasteden bu menfur olay karşısında, iş dünyası olarak geri adım atmayacağız. Yatırım yapmaya ve Türkiye'nin geleceğini inşa etmeye devam edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

MUSTAFA ALTUNBİLEK: HAİN SALDIRIYI KINIYORUZ

TPF Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek, "Ülkemizin birlik ve beraberliğini bozmayı hedefleyen hain saldırıyı kınıyor, terörü tüm kalbimizle lanetliyoruz. Masum insanlarımızı yitirdiğimiz saldırı nedeniyle acımız çok büyük. Saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine sabır ve baş sağlığı, yaralılarımıza ise acil şifalar diliyoruz" dedi.

ŞEMSI BAYRAKTAR: KANLI HESAPLAR TUTMAYACAK

TTZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, terörün kanlı yüzünü bir kez daha gösterdiğini ifade ederek, "Bu saldırıyı düzenleyenlerin amacı bellidir. Milletin birlik ve beraberliğini bozmak. Kanlı hesaplar tutmayacak, devletiyle milletiyle ülkemiz, bu saldırıları boşa çıkaracaktır" değerlendirmesinde bulundu. Bayraktar, bütün vatandaşların ortak duruş sergilemesi gerektiğini kaydetti.

ERDAL BAHÇIVAN: MİLLETİMİZİN BAŞI SAĞ OLSUN

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, şunları söyledi: "Terörün, huzur, barış ve kardeşliğimizi bozmasına, geleceğimize olan inancımızı sarsmasına asla fırsat vermemeliyiz. İnsanlıktan nasibini almamış bu terör saldırısını kınıyorum. Allah'tan hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara acil şifa, kederli ailelerine sabır ve metanet diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun."

İŞ DÜNYASINDA SALDIRILARA KARŞI BİRLİK OLMA ÇAĞRISI

TÜMSİAD Başkanı Doğan "Sivil toplum kuruluşlarına birlik çağrısında bulunuyoruz. Birlik ve beraberliğimize atılmış bu bombalara karşı tek ses olalım" dedi.

Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Genel Başkanı Yaşar Doğan, bütün sivil toplum kuruluşlarını (STK) teröre karşı tek ses olmaya davet ederek, "TÜMSİAD olarak tüm sivil toplum kuruluşlarına birlik çağrısında bulunuyoruz. Güzel ülkemizin üzerinde yaşanan hain oyunlar karşısında ortak bir dil ve iradeyle karşı duruş sergilemeliyiz. Bütün sivil toplum kuruluşları olarak terörü toplu bir sesle kınamamız gerekiyor. TÜMSİAD olarak buradan tüm sivil toplum kuruluşlarına birlik çağrısında bulunuyoruz. Gelin hep birlikte birlik ve beraberliğimize atılmış bu bombalara karşı tek ses olalım" dedi. Doğan, yaptığı yazılı açıklamayla, "Elim saldırıda, yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz" temennisinde bulundu.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Piyasa teröre taviz vermiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz