Teröristin tanımı yeniden yapılmalı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan: Elinde silahı olan, bombası olan teröristle kalemini, unvanını teröristin emrine veren arasında hiçbir fark yoktur. Terör ve terörist tanımını yeniden yaparak ceza kanunumuza derç etmeliyiz

Giriş Tarihi: 15.3.2016 09:28 Güncelleme Tarihi: 15.3.2016 09:33
Teröristin tanımı yeniden yapılmalı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kızılay'daki terör saldırısının toplumun özetine, velhasıl 79 milyonun tamamına yapıldığını söyledi. Ceza kanununda terör ve teröristin tanımının yeniden yapılması gerektiğine işaret eden Erdoğan, "Elinde silahı, bombası olan teröristle, unvanını, kalemini teröristin emrine veren arasında hiçbir fark yoktur" dedi. Erdoğan, dün akşam Başbakan Ahmet Davutoğlu ve İçişleri Bakanı Efkan Ala'yı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul ederek saldırıya ilişkin son bilgileri aldı. Daha sonra 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla sağlık çalışanlarıyla akşam yemeğinde bir araya gelen Cumhurbaşkanı, özetle şöyle dedi:

79 MİLYONUN TAMAMINA SALDIRI:
Kızılay semti rastgele bir yer değil, tüm Ankara'nın, hatta tüm Türkiye'nin ortalamasını temsil eden sembolik bir merkezdir. Kızılay'daki eylem şu veya bu kesime değil, doğrudan toplumun tamamına yönelik bir saldırı olması dolayısıyla, yani toplumun özetine yönelik bir saldırı olması dolayısıyla terör örgütünün gerçek yüzünü gösteren bir hadisedir. Erkeğiyle kadınıyla, genciyle yaşlısıyla, öğrencisiyle çalışanıyla, Türk'üyle, Kürt'üyle, Alevisi'yle Sünnisi'yle, velhasıl 79 milyon vatandaşımızın her birine burada o tamamın bir özeti var ve bu saldırının hedefi olmuştur. Bugüne kadar bir milletin tamamına savaş açıp da kazanan hiçbir terör örgütü yoktur, hiçbir terörist de yoktur.

MESELE DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ, BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ DEĞİL:
Elinde silahı olan, bombası olan teröristle konumunu, kalemini, unvanını amacına ulaşabilmesi için teröristin emrine verenin de hiçbir farkı yoktur. Unvanın milletvekili, akademisyen, yazar, gazeteci olması, sivil toplum kuruluşu yöneticisi olması o kişinin aslında bir terörist olduğu gerçeğini değiştirmez. Bombayı patlatan, tetiği çeken terörist olabilir. Ama o eylemin amacına ulaşmasını sağlayan işte bu destekçiler, bu yardakçılardır. Bu bakımdan terör ve terörist tanımını en kısa sürede yeniden yaparak ceza kanunumuza derç etmeliyiz diye düşünüyorum. Terör örgütlerine destek verdikleri için güvenlik güçlerimizce yakalanan kişilerin adliyenin bir kapısından girip diğerinden çıkıp gitmesi artık tahammül edebileceğimiz bir durum değildir. Bu mesele düşünce özgürlüğü, basın özgürlüğü veya örgütlenme özgürlüğü meselesi değildir. Bu mesele işte artık Kızılay'daki son saldırıda görüldüğü gibi topyekün milletimizin hayatına kasteden alçaklarla daha etkili mücadele edebilme meselesidir.

SİYASİ RANT DEVŞİRMEYE ÇALIŞANLARI MİLLET AFFETMEYECEK:
Böylesine acı bir hadiseyi siyasi rant devşirme vesilesine dönüştürmeye çalışanları da milletimiz asla unutmayacak ve affetmeyecektir. İçeride ve dışarıda bugün bize bedel ödettirdiklerini sananlar, gerçek bedeli kendileri ödeyeceklerdir. Bugün bize en alçak en sinsi, en insanlık dışı yöntemlerle saldıranlar, inanın bana, bedel ödeme günü geldiğinde hayvandan daha aşağı bir konuma düşecekler. Ama yine de kendilerini bekleyen akıbetten kurtulamayacaklardır.

EL ELE ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ
Diyanet İşleri Başkanlığımızın dün (önceki gün) ödül töreni vardı. Ödüllerden bir tanesi de İsmailimize idi. Hani o tankın üzerinde yaralanmış polis ağabeyinin üzerine kapaklanarak onun ölümden, kurşunlardan korunmasını sağlayan İsmail... Orada adeta feda-i can edecekti. 24 yaşında, 3 çocuğu var. Dün akşam orada güzel ifadeler kullandı. Bir tane İsmail yok dedi, binlerce onbinlerce İsmail var dedi. Evvelaallah binlerce İsmail ile geleceğe yürüyeceğiz. Türkiye'nin önünü bu noktada kimse kesemeyecektir. Devlet ve millet olarak el ele vererek terör musibetinin üstesinden geleceğimize yürekten inanıyorum.

MERKEL'DEN TAZİYE TELEFONU
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı telefonla arayarak terör saldırısını kınadı ve taziyelerini iletti. Almanya olarak terörle mücadele konusunda Türkiye'nin yanında yer aldıklarına dikkati çeken Merkel, Türk halkının acılarını paylaştığını belirtti. Ayrıca Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani de Erdoğan'a taziyelerini ilettiler. Görüşmelerde Şeyh Temim ve Pavlopulos'un Türk halkının acılarını paylaştıklarını ve Türkiye ile tam bir dayanışma içinde olduklarını vurguladıkları kaydedildi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Teröristin tanımı yeniden yapılmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz