Taşeron işçileri için kadro müjdesi yolda

Hükümet, taşeron işçilerinin kamuda istihdamına yönelik düzenlemede son aşamaya geldi.

Giriş Tarihi: 16.3.2016 10:14 Güncelleme Tarihi: 16.3.2016 10:48
Taşeron işçileri için kadro müjdesi yolda

21 Mart'a kadar TBMM'ye sevk edilecek düzenleme ile taşeronda çalışan işçilerin bir bölümü kadroya alınacak. Maliye Bakanı Naci Ağbal, önceki gün Bakanlar Kurulu'na brifing verdi. Hükümet, asıl işlerde çalışan taşeronların kadroya alınmasını hedefliyor.

Yaklaşık 100-150 bine yakın taşeron işçinin bu düzenlemeden yararlanacağı tahmin ediliyor. Hükümet, alt işverenlik çerçevesinde asıl işlerde çalışanların kamuda istihdamına yönelik olmak üzere geçiş koşulları, süre ve uygulamaya ilişkin usul ve esasları belirleyecek. Hangi taşeron işçilerin kadroya alınacağı ile ilgili bir liste hazırlandı. Temizlik, güvenlik ve yemek gibi yan işlerin dışındaki asli işleri yapan işçilerin kadroya alınması hedefleniyor.

Ancak hükümetin son dakika sürpriziyle asıl iş, yardımcı iş ayrımı yapmadan 600-650 bini bulan taşeron işçilerini kadroya alabileceği de konuşuluyor. Maliye bürokratlarının böyle bir tasarrufta bulunma ihtimalinin düşük olduğu kaydedilse de birçok yetkili, "Bu kişiler zaten kamuda çalışıyor" görüşünü ifade ediyor.

Milliyet

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Taşeron işçileri için kadro müjdesi yolda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz