Bombalı aracın kapısını dıştan kaynaklamışlar

Emniyet kaynaklarından edinilen ve henüz açıklanmamış bilgiye göre, saldırıda kullanılan beyaz BMW aracın kapılarının dışarıdan kaynaklı olduğu tespit edildi. Böylece, çeşitli beyin yıkama yöntemleriyle aylarca beyni yıkanan canlı bombaların, cesaret hapları yutturularak saldırının yapılacağı yere gönderilmesi ve uzaktan kumanda ile saldırının garanti altına alınmasının yanı sıra, saldırganların son anda aracı bırakıp kaçmasının önüne geçmeyi amaçlayan bir yöntem de ortaya çıkmış olacak.

Giriş Tarihi: 17.3.2016 10:55
Bombalı aracın kapısını dıştan kaynaklamışlar

PKK üyesi Seher Çağla Demir ve Özgür Ünsal adlı teröristlerin geçtiğimiz pazar günü Kızılay'da gerçekleştirdiği bombalı terör saldırıyla ilgili araştırmalar bütün hızıyla sürerken, elde edilen bir bulgu şok etkisi yaptı. Akit'in emniyet kaynaklarından edindiği, henüz açıklanmamış bilgiye göre, saldırıda kullanılan beyaz BMW aracın kapılarının dışarıdan kaynaklı olduğu tespit edildi. Daha önce hiçbir saldırıda rastlanmayan bu bulgunun kesinleşmesi halinde, bombalı saldırılarda yeni bir yöntem, güvenlik literatürüne girmiş olacak. Böylece, çeşitli beyin yıkama yöntemleriyle aylarca beyni yıkanan canlı bombaların, cesaret hapları yutturularak saldırının yapılacağı yere gönderilmesi ve uzaktan kumanda ile saldırının garanti altına alınmasının yanı sıra, saldırganların son anda aracı bırakıp kaçmasının önüne geçmeyi amaçlayan bir yöntem de ortaya çıkmış olacak.

ARABA ÖĞLEDEN PATLAMA ANINA KADAR NEREDEYDİ?

Olayı araştıran ekiplerin ifadesini aldığı apartmanın hemen altında bulunan dükkân sahibinin aktardığı "Arabayı olayın olduğu pazar günü fark ettim. Normalde hep benim park ettiğim yere baktığımda 34 plakalı BMW model bir araba gördüm. Genelde benim yerime park edenler misafirliğe gelenler oluyor. Öyledir diye düşündüm. Sonra baktım araba öğleden sonra park edilen yerden çıkış yapmış. 3 saat sonra patlama olduğunu duydum. Sonra öğrendim ki bu arabaymış" şeklindeki bilgi, soruşturmaya hız kazandırdı. Olayı araştıran ekipler, arabanın Gaziosmanpaşa'daki evden ayrıldıktan sonra bilinmeyen bir adreste son hazırlıkların tamamlandığını, kapılarına kaynağın da burada yapılmış olabileceği üzerinde duruyorlar.

DEMİR ARABADA YALNIZDI

Emniyet kaynaklarının üzerinde durduğu bir senaryoya göre, cesedi yanmış olarak bulunan Özgür Ünsal, Seher Çağla Demir'in kullandığı bombalı araçta değildi. Nitekim yetkililer, patlamanın ardından ceset bütünlüğünün bozulmamış olmasının da Ünsal'ın arabada olmadığına işaret ettiğini belirtiyorlar. Üzerinde ağırlıklı olarak durulan senaryonun bu olduğu ifade ediliyor. Bu senaryo da arabanın içine Seher Çağla Demir'in konulup kapılarının dışarıdan kaynaklandığı, diğerlerinin dışarıdan eyleme katıldığı ihtimalini yükseltiyor.

ASIL HEDEF ÇEVİK KUVVET EKİPLERİ OLABİLİR

Başka bir ihtimal ise Demir'in idaresindeki bombalı araçla yapılan saldırının asıl hedefinin Güvenpark'taki Çevik Kuvvet ekiplerinin olduğu, Ünsal'ın ise ikinci bir canlı bomba ya da gözcü olarak olay yerinde olması olarak ağırlık kazanıyor. Bu durumda, polislerin saldırıyı fark etmesi üzerine panikleyen Demir ya da onu uzaktan takip edenlerin, aracı belediye otobüsünün yanında infilak ettirmiş olması olasılığı öne çıkıyor.

ÜÇÜNCÜ TERÖRİST ARANIYOR

Öte yandan, saldırı noktasından başlayarak geriye doğru, aracın dolaştığı güzergâhlardaki kamera görüntülerinin bir havuzda toplanarak incelemeye alındığı öğrenildi. PKK'lı Seher Çağla Demir'in Suriye'nin Kobani kantonundan kaçak yollarla Türkiye'ye girdikten sonra Şanlıurfa'ya geldiği tespit edildi. Saldırıda kullanılan araç burada satın alındıktan sonra Demir'in, V.K. ile birlikte Ankara'ya geldiği ortaya çıkarıldı. Seher Çağla Demir'i Ankara'ya getirdiği belirlenen V.K. ise her yerde aranıyor. Elde edilen bulgulara göre iki teröristi Başkent'te Özgür Ünsal karşıladı. Demir ve V.K'nın, Gaziosmanpaşa'daki evi tutmadan önce bir süre Ünsal'ın annesinin evinde kaldığı öğrenildi. (Yeni Akit)

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Bombalı aracın kapısını dıştan kaynaklamışlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz