Kandil’in topukları

Gözaltında olan 12 avukatın, zulalı ayakkabılarla cezaevindeki teröristlere şifreli mesaj taşıdığı belirlendi. Örgüt bu yolla çözülmenin önüne geçmeyi denedi

Giriş Tarihi: 18.3.2016 11:45
Kandil’in topukları

PKK avukatları, zulalı ayakkabıyla cezaevİne mesaj taşıdı

İstanbul'da önceki gün gerçekleştirilen ve 12'si avukat 34 kişinin gözaltına alındığı terör operasyonunun detayları netleşti.
Ankara bombacısı, terörist Seher Çağla Demir'in de daha önce avukatlığı yapan HDP üyesi Hüseyin Boğatekin'in de aralarında olduğu şüphelilerin örgütün kuryeliğini yaptığı belirlendi. Cezaevinde dağılma sürecine giren örgütün, itirafçı olmayı düşünen militanları kurye avukatların taşıdığı şifreli mesajlarla tehdit ettiği belirlendi. Örgüt bu yolla çözülmenin önüne geçmeyi denedi. Örgütün "Özgürlükçü Hukukçular Derneği" çatısı altında oluşturduğu sistem şöyle çalıştı.

CÜPPELİ ÖRGÜT KURYESİ

İstihbarat kaynaklarına göre; terör örgütü, kurye avukatları "Dış koordinasyon avukatları" ve "İç koordinasyon avukatları" diye yapılandırdı.
Kurye avukatlar örgüt tarafından bir koordinasyon içinde yönetilip yönlendirildi.
PKK/KCK, kurye avukatları cezaevinde bulunan örgüt üyelerine, açlık grevi, cezaevi yapılanması ve örgütsel gidişat hakkında bilgi ve talimat iletmek için kullandı. "Dış koordinasyon avukatları" Kandil'den yüz yüze veya posta yöntemiyle PKK üst yöneticilerinden aldıkları talimatları "İç koordinasyon avukatları"na aktardı. Onlar da zulalı ayakkabı kullanıp bunların içine yerleştirdikleri şifreli mesajları Metris, Kartal ve Silivri cezaevlerinde örgüt üyelerine iletti.

33 ZULALI AYAKKABI

Örgüt, kurye avukatlara cezaevindekilere iletilecek mesajları parçalar halinde verdi.
Cezaevlerindeki örgüt üyeleri, mesajları parçaları tamamlayarak öğrendi. 2'şer 3'erli gruplar halindeki bu şifreli aktarım, yüz yüze görüşmelerdeki kamera ve izleme takipleriyle tespit edildi.
Polis, operasyon kapsamında 33 özel yapım spor ayakkabı ele geçirdi. Zulalı ayakkabılarla cezaevindekilere iletilen şifreli mesajların sırrını da çözdü. Ayakkabılarda ölüm orucuna yatması gereken militanların bilgileri bulundu.
Militanların ise Kandil'deki yöneticilere "Kaşar" hitabıyla cevap gönderdiği anlaşıldı. Avukatların Tutuklu Aileleri ile Dayanışma Derneği üyeleri vasıtasıyla görevlerini yerine getirdiği ve derneği paravan olarak kullandığı belirlendi.
Tüm bu bulgular, soruşturma dosyasına konuldu.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Kandil’in topukları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz