Merkez Bankası bu fırsatı kaçırmamalı!

ABD Merkez Bankası’nın piyasa dostu güvercin tutumu sonrası dolar hızla düşerken, faizler de 4 ay sonra tek haneye indi. Şimdi gözler Merkez Bankası’nda. Merkez Bankası’nın bu fırsatı kaçırmaması gerektiğini belirten uzmanlar, en az 0.25 puanlık indirim bekliyor.

Giriş Tarihi: 18.3.2016 11:01 Güncelleme Tarihi: 18.3.2016 11:12
Merkez Bankası bu fırsatı kaçırmamalı!

ABD Merkez Bankası'nın önceki akşamki toplantısında faizleri sabit tutması ve bu yıl için faiz artış tahminlerini düşürmesi, küresel piyasalarla birlikte yurt içi piyasaların da rahat bir nefes almasını sağladı. Dolar, yurt içinde 2.85'in altını görürken, borsa yüzde 2.53 yükseldi. Faizler ise 4 ay sonra tek haneye düştü. FED'in güvercin tutumunun ardından Endenozya ve Norveç merkez bankaları faizleri 0.25 puan düşürürken gözler Türkiye Merkez Bankası'na çevrildi. 24 Mart'taki toplantıda Merkez Bankası'nın nasıl bir adım atacağı merak konusu. Merkez Bankası, dünyadaki rüzgara ayak uydurarak faizleri düşürecek mi yoksa yine bu fırsatı kaçıracak mı? Faiz lobisi, indirim için gerekli koşulların oluşmadığını savunurken, piyasa uzmanları FED toplantısı sonrası 'faiz indirimi' için Merkez Bankası'nın elinin güçlendiğini belirtiyorlar.

ÜST BANTTA İNDİRİM

Gedik Yatırım Portföy Yönetim Müdürü Eral Karayazıcı "Şu anki dış şartlar TCMB 'nin kademeli faiz indirimlerine olanak sağlamaktadır ve ülkemizin de bu konjonktürden yararlanmasında fayda vardır" dedi. Türkiye'de faiz tartışmasında 'Merkez Bankası'nın ileride yeniden faiz arttırmasını gerektiren dış şartlar oluşursa da bunu gerçekleştiremeyeceği' yönündeki endişenin ortadan kaldırılması gerektiğini kaydeden Karayazıcı "Benim faiz konusunda kastım Türkiye'nin olabilecek en düşük faiz ile yoluna devam etmesinin ülke ekonomisinin yararına olduğudur. Faiz düştükçe enflasyon da düşmeye başlayacak, böylece hareket alanımız genişleyecektir. Türkiye bunu 2004 -2005 döneminde başardı yine başarabilir" diye konuştu. Karayacızıcı, gelecek haftaki faizin üst bandında 0.25 puanlık indirim bekliyor. Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem de, TCMB'nin önümüzdeki hafta bir faiz indirimi yapabileceğini, böyle bir fırsatı olduğunu, özellikle üst bantta bir indirimin söz konusu olabileceğini söyledi. TCMB'nin politika faizi yüzde 7.5, faiz koridorun alt bandı yüzde 7.25 ve faiz koridorun üst bandı yüzde 10.75 seviyesinde bulunuyor.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkez Bankası bu fırsatı kaçırmamalı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz