O cani kameraya böyle yakalandı

Taksim’de 4 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıda canlı bomba Mehmet Öztürk’ün Adıyaman’dan otobüsle İstanbul’a geldiği ve önce metro ardından taksiyle Beyoğlu’na ulaştığı belirlendi. Mehmet Öztürk’ün, DAEŞ’le bağlantılı Gaziantep’teki Durmaz grubu içinde yer aldığı belirtildi

Giriş Tarihi: 21.3.2016 09:39 Güncelleme Tarihi: 21.3.2016 10:13
O cani kameraya böyle yakalandı

Beyoğlu İstiklal Caddesi'ndeki canlı bomba eylemi sonrasında soruşturmaya başlayan polis, terör örgütü DAEŞ üyesi Mehmet Öztürk'ün bağlantılarını ortaya çıkarmaya başladı. Canlı bomba Öztürk'ün, eylemi gerçekleştirdiği gün İstanbul'a geldiği belirlendi. Öztürk'ün izini süren polis, eylemcinin adıyaman'dan otobüsle İstanbul'a ulaştığını ve metroyla geldiği şehir merkezinden taksiyle Beyoğlu İstiklal Caddesi'ne kadar geldiğini belirledi.

Balo Sokak'ta gerçekleşen ve dört turistin yaşamını yitirdiği canlı bomba eylemini araştıran İstanbul Emniyeti İstihbarat ve Terörle Mücadele Şubesi ekipleri önemli bilgilere ulaştı.

18 Mart'ta bilet aldı

Olayın aydınlatılması için oluşturulan özel ekibin çalışmaları sonrasında canlı bomba eylemini gerçekleştiren ve IŞİD'le bağlantılı olduğu bulgularına ulaşılan Mehmet Öztürk'ün olaydan hemen önce Adıyaman'dan otobüsle İstanbul'a geldiği tespit edildi. Polis, Adıyaman'daki çalışması sonrasında Öztürk'ün otogarda İstanbul otobüsü için bilet aldığı sıradaki görüntüsüne ulaştı. Milliyet'in ulaştığı bu görüntüde Öztürk'ün firma görevlisinden 18 Mart'ta İstanbul için bilet alırken görülüyor. Yapılan araştırmalarda, Adıyaman'dan yola çıkan Öztürk'ün İstanbul esenler Otogarı'nda indikten sonra metro ile şehir merkezine doğru geldiği ve Fatih Yusufpaşa durağından bindiği taksiyle Taksim'e kadar geldiği, buradan da yürüyerek İstiklal Caddesi'ne girdiği belirlendi.

İstanbul'da teması yok

Geriye dönük araştırmalarda, Öztürk'ün İstanbul'da hiç kimseyle bir temasının bulunmadığı anlaşıldı. Ancak, Öztürk'ün olaydan 3-4 gün önce bir kez daha İstanbul'a geldiği yönünde bilgiler bulunduğu, bu gelişinin de keşif amaçlı olduğu değerlendirmesi yapıldı.

Geçmişi araştırıldı

Canlı bomba Öztürk'ün geçmişiyle ilgili yapılan araştırmalarda ise Öztürk'ün Gaziantep'te faaliyetleri ortaya çıkarılan ve DAEŞ'le bağlantılı olarak hareket eden Durmaz grubu içinde yer aldığı belirtildi.

BEŞİKTAŞ'TA KONAKLAMIŞ
Canlı bomba Mehmet Öztürk'ün 15 Mart 2016 günü İstanbul Beşiktaş'ta bir otelde konakladığı belirlendi. Cihannüma Mahallesi Eski Yıldız Caddesi'ndeki otelin 1 numaralı odasında konakladığı belirlenen Mehmet Öztürk'ün kaldığı odada delil ve parmak izi araması yapıldı. Öztürk'ün İstanbul'da başka nerelerde konakladığı, kimlerle görüştüğü ve bombayı nereden temin ettiğine ilişkin çalışmalar ise devam ediyor.

AİLEDE RADİKAL GÖRÜŞLÜ
Baba Nahsen Öztürk'ün de polisteki fotoğrafından teşhis ettiği canlı bomba Öztürk, ailenin en büyük oğluydu. Üç erkek çocuğu olan Öztürk ailesinin 2 yıl önce Mehmet Öztürk için kayıp başvurusunda bulunduğu belirlendi. Öztürk'ün kayıp ihbarına rağmen 2 hafta önce evine geldiği ve bir gün evde kaldıktan sonra yeniden ayrıldığı belirlendi. Bu ziyaretten sonra ailenin komşulara, Mehmet Öztürk'ün İstanbul'da ayakkabı imalathanesinde çalıştığını anlattığı öğrenildi. Baba Nahsen Öztürk'ün bir fabrikada çalıştığı halde komşularına inşaatta demirci ustası olarak çalıştığını söylediği ve radikal fikirlere sahip olduğu öne sürüldü.

(Milliyet)

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
O cani kameraya böyle yakalandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz