Gazetecilik değil örgüt faaliyeti

Dündar'la ilgili mahkemeye gönderilen belgelerden: MİT TIR'larına ilişkin haber FETÖ'den temin edilen maddi menfaat karşılığı örgütün nihai amacı doğrultusunda yayımlandı

Giriş Tarihi: 23.3.2016 09:56
Gazetecilik değil örgüt faaliyeti

Villa belgeleri mahkemede

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'ın MİT TIR'ları ile ilgili ihanet manşeti sonrasında jet hızıyla satılan Ankara'daki villası ile ilgili elde edilen belgeleri, cuma günü hâkim karşısına çıkacağı mahkemeye gönderdi.

CELEPOĞLU'NUN AVUKATLARI ALDI


Başsavcı Vekili İrfan Fidan, 25 Mart Cuma günü hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle açılan dava kapsamında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'ın Ankara'daki villası ile ilgili mahkemeye bilgi ve belge gönderdi.

Mahkemeye belgelerle birlikte gönderilen yazıda, Can Dündar'ın 2013'te ilana çıkardığı Rönesans Evleri'ndeki villanın 2015'te tam da MİT TIR'ları ile ilgili haberi yayınladığı 29 Mayıs 2015'ten sonra satıldığı, alan kişilerin ise MİT TIR'larını durduran Tümgeneral Hamza Celepoğlu'nun avukatı Sönmez Ahi ve ortağı Bekir Mustafa Yılmaz olduğu kaydedildi.

Sönmez Ahi'nin Ceren isimli bir bayan ile yaptığı görüşmede villayı, Can Dündar'dan Bekir Mustafa Yılmaz ile birlikte aldığı kaydedildi.

GÜLEN'İN HİZMETİNDE BULUNDU

Villanın, satış sonrası hukuk bürosu olarak kullanıldığı kaydedilen savcılık yazısında, Sönmez Ahi'nin, ayrıca villa satışının organizasyonu içinde bulunduğu iddia edilen Avukat Atilla Tarık Çilekçi ile bacanak olduğuna yer verildi. Çilekçi'nin de Fetullah Gülen'in bir süre hizmetinde bulunmuş bir kişi olduğu belirtildi. Can Dündar'ın villa satışından resmi kayıtlara göre 1 milyon 500 bin lira aldığı, açıktan alınan paranın ise MASAK tarafından araştırıldığı ifade edildi.

MAHKEMEYE GÖNDERİLEN BELGELER

Mahkemeye gönderilen belgeler arasında; Dilek Dündar ile Bekir Mustafa Yılmaz arasında imzalanan satış sözleşmesi örneği, Can Dündar'ın İş Bankası'ndan kullandığı 4 milyon liralık krediye ilişkin evraklar, Sönmez Ahi ve Bekir Mustafa Yılmaz'ın savcılık ifadeleri, tutuklamaya sevk yazıları ve hakimlik sorgu evrakları ile MASAK tarafından düzenlenen ön inceleme raporu bulunuyor.

BASIN HÜRRİYETİ İLE İLGİSİ YOK

Mahkemeye gönderilen yazıda, "Can Dündar'in yayımladığı haberin gazetecilik faaliyeti ve basın hürriyeti ile ilgisi olmadığı, FETÖ/PDY terör örgütünden temin edilen maddi menfaat karşılığı örgütün nihai amacı doğrultusunda yayımlandığı" belirtildi. Satış olayı ile ilgili avukatlar Bekir Mustafa Yılmaz ve Sönmez Ahi'nin halen tutuklu olduğu kaydedildi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazetecilik değil örgüt faaliyeti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz