Gözler onu ‘Ara’dı

“İstanbul’un Gözü” belgeselinin, İstanbul Film Festivali programına alınmaması tartışmaları körükledi. Belgeselin yapımcısı, “ Çok şaşırdık” dedi. İKSV’nin danışmanı Dorsay: “Güler’e adanmış her filmin çok iyi olduğunu söyleyemeyiz”

Giriş Tarihi: 23.3.2016 10:22 Güncelleme Tarihi: 23.3.2016 10:22
Gözler onu ‘Ara’dı

Fotoğraf sanatçısı Ara Güler'in İstanbul sevgisini konu alan "İstanbul'un Gözü" belgeselinin, İstanbul Film Festivali programına alınmaması tartışma yarattı. Washington DC Bağımsız Film Festivali'nde tüm kategorilerdeki yapımlar arasında "En İyinin İyisi" seçilen belgesel filmin, Güler'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın özel fotoğraflarını çekmesi nedeniyle ideolojik gerekçelerle festivale kabul edilmediği iddia edilmişti. Festivali organize eden İstanbul Kültür Sanat Vakfı'ndan (İKSV) "herhangi bir kurum ya da kişinin tesiri altında kalmadan değerlendirdik" açıklaması gelmişti.

Filmin yapımcısı Ümran Safter, filmin bütün dünyadan büyük ilgi gördüğüne vurgu yaparak, "Biz kültürel bir film yaptık. Bu konuların içinde olmak istemiyorum ama festivalin bu kararına şaşırdık. Hiç bir gerekçe sunulmadı. Filmimize güveniyoruz. Washington DC Bağımsız Filmler Festivali'nden ödül aldı. Dünyanın başka festivallerinden özel gösterim davetleri alıyoruz. Ortada böyle somut bir başarı varken Ara Güler'le ilgili biyografik bir eserin festival tarafından kabul edilmemesi bizi gerçekten çok şaşırttı" dedi.

'BİR FESTİVALİ HAK EDERDİ'

İKSV'nin danışmanlığını yapan sinema eleştirmeni Atilla Dorsay ise, "Ara Güler saygın bir kişilik ama ona adanmış her filmin de çok önemli ve çok iyi olduğunu söyleyemeyiz. Siyasi yaklaşım mümkün ve mevzubahis olamaz" diye konuştu. Diğer tepkiler ise şöyle:
Yönetmen İsmail Güneş: "Ara Güler'le ilgili bir belgesel, içeriği ve kalitesi ne olursa olsun bir festivale gitmeyi hak etmeliydi."
Sinema yazarı İhsan Kabil: "Ara Güler'le ilgili siyasi bir tavır varsa bu çok düşündürücü ve üzücü."
Eleştirmen Muhammed Uyar: Belgesel yayımlanmadı diye değersizleşmeyecek sonuçta ama bu tarz meseleler yüzünden çıkan haberler, daha çok festivallere zarar veriyor."
Eleştirmen Hasanali Yıldırım: "Her fırsatta kültürden, sanattan, yüksek insanlık idealinden, azınlık haklarından, dünyayı güzelliğin kurtaracağından dem vuran kişilerin düştükleri bu durumu eleştirmek bile abes neredeyse..."

BENİM BELGESELİM DEĞİL, BENİ KONU ALIYOR

Ara Güler de yaptığı yazılı açıklamada, "Bu belgesel "benim belgeselim" değil, beni konu alan bir belgeseldir. O nedenle İKSV'nin bu kararının 'Ara Güler'in filmini reddetmek' şeklinde yorumlanması bana doğru gelmiyor" dedi. Güler filmin festivale kabul edilmemesine ise, "Benim için buruk bir duygunun kaynağı olmuştur" tepkisini gösterdi

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Gözler onu ‘Ara’dı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz