3. bombacının da patlamada öldüğü ortaya çıktı

Saldırılarda Bakraoui kardeşlerle birlikte, DAEŞ’in ‘bomba mühendisi’ listesinde yer alan ve patlamalardan önce kaçtığı zannedilip aranan Belçika vatandaşı 24 yaşındaki Najim Laachraoui’nin de öldüğü ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 24.3.2016 10:29
3. bombacının da patlamada öldüğü ortaya çıktı

Belçika Federal Savcısı Frederic Van Leeuw, saldırılarda ölenlerin sayısını 31 olarak açıkladı. Ancak önceki günkü saldırıların yaşandığı yerlerden Zaventem Havaalanı'nda dün bir cesedin daha tespit edilmesiyle ölü sayısı 32'ye çıktı.

Brüksel ve çevresindeki hastanelerde tedavi altında olan 270 yaralıdan 44'ünün durumunun ise ağır olduğu bildirildi.

Savcı Leeuw, olaya karıştığı düşünülen çok sayıda teröristin firarda olduğunu, ülkede en üst düzeye yükseltilen terör alarmı seviyesinin düşürülmediğini ve operasyonların sürdüğünü de duyurdu.

ÜÇÜNCÜ TERÖRİST DE ÖLDÜ

Zaventem Havaalanı ve Maalbeek Metro İstasyonu'ndaki intihar saldırılarını gerçekleştiren DAEŞ'li teröristlerinden 2'sinin kimliğini açıklayan Savcı Leeuw, 2 kardeş olan sadırganlardan İbrahim el-Bakraoui'nin (29) Zaventem Havaalanı'nı, Khalid el-Bakraoui'ni (27) ise Maalbeek Metro İstasyonu'nu hedef aldığını söyledi.

Saldırılarda Bakraoui kardeşlerle birlikte, DAEŞ'in 'bomba mühendisi' listesinde yer alan ve patlamalardan önce kaçtığı zannedilip aranan Belçika vatandaşı 24 yaşındaki Najim Laachraoui'nin de öldüğü ortaya çıktı. Polis kaynakları, Laachraoui'nin havalimanındaki ikinci saldırıda kendisini patlattığını doğruladı.

DAEŞ'İN "BOMBA MÜHENDİSİ"

Zaventem Havaalanı kameralarına yakalanan ve havalimanındaki ikinci saldırıda kendisini patlattığı ortaya çıkan 24 yaşındaki Najim Laachraoui, DAEŞ'in 'bomba mühendisleri' arasında yer alıyor.

Brüksel'de "Türk mahallesi" olarak bilinen Schaerbeek semtinde yaşayan Laachraoui, elektrik mühendisliği eğitimi aldı. Belçika'da henüz 18 yaşındayken cihatçı gruplara katıldı. Adı, 2009'da Mısır'ın başkenti Kahire'de 17 yaşındaki bir Fransız gencin öldüğü, 24 kişinin yaralandığı kapalıçarşı saldırısına karıştı.

ABDESLAM İLE GÖRÜLMÜŞTÜ

2013'te Suriye'ye giderek DAEŞ saflarına katılan Laachraoui, Şubat 2015'te Belçika'ya döndü. Laachraoui'nin DNA'sına Paris'te 13 Kasım'daki kanlı terör saldırısında kullanılan bomba kimyasallarında rastlanmıştı. O günden beri Fransız ve Belçika güvenlik güçlerince aranıyordu.

Laachraoui, Paris saldırılarının firari ismi Salah Abdeslam ile Macaristan'da görülmüştü. Laachraoui'nin, "Soufiane Kayal" adına düzenlenmiş sahte bir kimlik taşıdığı belirlenmişti. Laachraoui'nin DAEŞ saflarındaki isminin ise "Ebu İdris" olduğu belirtiliyor.

'İNTİHAR NOTU BIRAKTI' İDDİASI

Brüksel'de "Türk mahallesi" olarak anılan Schaerbeek semtinde bir evde yapılan aramada, çöp tenekesine atılmış dizüstü bir bilgisayar bulundu.

Yapılan incelemede, bilgisayarda İbrahim el-Bakraoui'nin 'intihar notu'nun kayıtlı olduğu tespit edildi. Belçika Federal Savcısı Frederic Van Leeuw, 'intihar notu'nda İbrahim el-Bakraoui'nin "Sürekli kaçıyoruz. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Her yerde aranıyoruz. Hiçbir yerde güvende değiliz. Beklersem tek başıma bir hücrede çürüyeceğim" ifadesini kullandığını aktardı. (Gazete Habertürk)

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
3. bombacının da patlamada öldüğü ortaya çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz