'Bosna Kasabı' Radovan Karadzic suçlu bulundu

Bosna Kasabı olarak bilinen "Karadzic" için karar açıklandı. Srebrenitsa soykırımdan suçlu bulundu. 11 suçun 10'undan 40 yıl hapis cezası aldı

Giriş Tarihi: 24.3.2016 17:00
'Bosna Kasabı' Radovan Karadzic suçlu bulundu

Bosna Soykırımının başlıca sorumlusu Radovan Karadzic'in yargılandığı davada mahkeme, bugün kararını açıklıyor. Hakim şimdiye kadar verdiği kararda, Karadzic'i Bosna'da 7 kasabada işlediği suçlarda soykırım izine rastlanmadığını sadece insanlığa karşı suç işlediğine kanaat getirdi.

Savaşın açtığı yaraları bir nebze olsun sarmak isteyen Bosnalı mağdurlar, adaletin geç de olsa tecelli etmesini ve Bosna savaşında suç piramidinin en üstünde yer alan Karadzic'in müebbet hapis cezasına çarptırılmasını bekliyor.

Sırpların birçoğu tarafından "masum" ve "kahraman" olarak görülen Karadzic hakkında verilecek karar, Bosna'daki siyasi ve toplumsal dengeler açısından da hayati önem taşıyor.

Bosnalı Müslümanları sistematik bir şekilde öldürmekle suçlanan Karadzic, 11 ayrı davadan yargılanıyor.

Bosna'daki savaşın (1992-1995) ardından uzun yıllar Dragan Dabic sahte kimliğiyle hayatına devam eden Karadzic, Sırbistan güvenlik güçlerinin operasyonunda 21 Temmuz 2008'de başkent Belgrad'da tutuklanmıştı.

Yakalandıktan sonra 30 Temmuz 2008'de yargılanmak üzere Lahey'deki uluslararası mahkemeye sevk edilen "Bosna Kasabı" lakaplı eski Sırp lider, 3 Mart 2009'da ise ilk kez hakim karşısına çıkmıştı. Hakkındaki suçlamalara ilişkin açıklama yapmayan Karadzic'in avukatı, bu ilk duruşmada müvekkilinin kendisini "masum hissettiğini" aktarmıştı.

Aralarında soykırımın da bulunduğu 11 ayrı suçtan yargılanan Bosnalı Sırpların eski lideri Radovan Karadzic'ın katliama destek vermesi ve insanlığa karşı suç işlemesi sabit bulundu. Radovan Karadzic'in Srebrenitsa soykırımında suçlu bulundu. Karadzic 11 suçun 10'undan 40 yıl hapis cezası aldı

Karadzic'i yargılayan mahkeme kararında şu ifadelere yer verdi:

Cinayet işlenmesi ve sivillere saldırmasını sabit bulmuştur. Suçları işlemek için teşekkül kurmuşlardır. Mahkeme aynı şekilde sanığın büyük bir katkı ile bu planda yer aldığını sabit bulmuştur. Burada askeri olarak sivillere saldırılmasına destek olmuştur. Sanık askeri emirler vererek Saraybosna'da gerçekleştirilen cinayet, topçu ve keskin atışların devam etmesi için gerekli emirleri vermiştir. Konumunu ve yetkisini kullanarak çatışma boyunca emirleri vererek askeri emirlerle bağlantılı olmuş, gerek stratejik, gerek operasyonel emirleri bizzat kendisi vermiştir. Sivillere yönelik suçlardan haberdar olmasına rağmen madalyalar vermiştir. Yaşananlardan katliamlardan doğrudan haberdar olduğu sabit bulunmuştur. Saldırıların durdurulması konusunda kendisinin sorumlu olmadığını ifade etmiş suçlamaları reddetmiş, Müslümanları suçlamıştır.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bosna Kasabı' Radovan Karadzic suçlu bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz