400 DAEŞ militanı Avrupa'ya sızdı

AP ajansının özel haberine göre terör örgütü DAEŞ, 400 militanını terör eylemleri düzenlemeleri için özel olarak eğitip Avrupa'ya gönderdi. Europol Direktörü de 5 bin militanın sanılandan çok daha tehlikeli olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 25.3.2016 10:03
400 DAEŞ militanı Avrupa'ya sızdı

Belçika'nın başkenti Brüksel'de üç gün önce 31 kişinin öldürüldüğü terör saldırılarının yankıları sürerken Avrupa'daki DAEŞ militanları hakkında yeni detaylar ortaya çıktı. ABD merkezli Associated Press (AP) ajansının özel haberine göre DAEŞ terör örgütü, en az 400 militanı eğitip terör eylemleri düzenlemek üzere Avrupa ülkelerine gönderdi.

AP'nin Avrupa ve Iraklı istihbarat yetkilileriyle Fransız bir milletvekiline dayandırarak yayımladığı haberinde örgütün Avrupa'ya karşı düzenlenecek saldırılar için özel kamplar bulunduğu belirtildi. AP'ye konuşan yetkililer, birbirine bağlı terör hücreleri olarak çeşitli ülkelere gönderilen militanlara doğru zamanı ve doğru yeri bulduklarında eylem düzenlemeleri için emir verildiğini söyledi.

13 Kasım'da Fransa'nın başkenti Paris'teki saldırıları düzenleyen teröristlerden birinin de Avrupa'ya 90 militandan oluşan bir grupla girdiği ileri sürülmüştü. Avrupa Polis Teşkilatı (Europol) Direktörü Rob Wainwright ise DAEŞ içerisindeki 5 bin militanın aslında daha önce bilinenden çok daha tehlikeli olduğunu açıkladı. Eurupol, DAEŞ'in "dış eylemler komutanlığı" kurduğunu ve farklı ülkelerde eylemde bulunacaklar için savaş stratejileri gibi özel eğitim verdiğini kaydetmişti.

Irak ve Suriye'de DAEŞ'e katılan yaklaşık 10 bin ABD ve Avrupalı yabancı militanın olduğu biliniyor. Iraqinews'ün haberine göre ise yabancı savaşçılardan 4 bin 500'ü Irak ya da Suriye'de öldürüldü.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
400 DAEŞ militanı Avrupa'ya sızdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz