Erdoğan: Siz kimsiniz!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Dünya Türk Girişimciler Kurultayı'na katıldı. Erdoğan, "Dün yapılan mahkemeye İstanbul'daki konsoloslar mahkeme geliyor. Siz kimsiniz? Ne işinizi var orda? Burası sizin ülkeniz değil!" dedi.

Giriş Tarihi: 26.3.2016 12:28 Güncelleme Tarihi: 26.3.2016 13:00
Erdoğan: Siz kimsiniz!

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Dünyaya yayılmanın hiçbir kötü tarafı yok. İnsanlar hep aynı yerde yaşamını sürdürselerdi medeniyetler de ortaya çıkmazdı.

Avrupa'da yaşayan birinin kökleri Asya'dan, Amerika'da yaşayan birinin kökleri Afrika'dan çıkabiliyor.

'ÇAĞDAŞ ALPERENLER' BENZETMESİ

Binlerce yıldır farklı medeniyetlere beşiklik yapan bu topraklarda hepsinden miraslar kalmıştır. Her dönemde insanların dünyaya yayılmalarında ki en önemli sebeplerden biri, rızık arayışıdır. Bugün de gerek bizim gerekse başkalarının toplumlardan insanlar aynı gayeyle dünyaya yayılıyor. Yatırım için yurt dışına giden Türk müteşebbis sayısı son 13 yılda ciddi rakamlara ulaştı.

Bugün gittiğimiz her ülkede, çok büyük şirketlerimizin yanında önemli başarılara imza atan kardeşlerimizin varlığını memnuniyetle görüyoruz. Çağdaş Alperenler sıfatını sizlerinde hak ettiğine inanıyorum. Sizler bulunduğunuz yerlerde hayat biçiminizle ülkemizin ve milletimizin birer temsilcisi olduğunuzu asla unutmamalısınız. Her birinize şahsım ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum.

"BİZ ORAYA HALA ATA TOPRAĞI DİYORUZ"

Bizim için kazanç da kariyer de ancak kendi değerlerimizle birlikte anlamlıdır. Ecdadımız Orta Asya'yı terk edeli 1000 yıl oldu fakat biz oraya hala ata toprağı diyoruz. Ne kadar ayrı kalmışta olsak oradaki kardeşlerimizle aramızdaki gönül bağını hiç bir zaman koparmadık. Bizim geçmişimizde asla sömürgecilik lekesi olmadığı gibi biz millet olarak bu psikolojiye de tahammül edemeyiz. Dünya üzerinde sömürgeciliğe alışan toplumları gördükçe üzülüyoruz.

"BİZE ENGEL OLAMAYACAKLAR"

Geçtiğimiz yıl yaşadığımız 2 seçime ve patlamalara rağmen yüzde 4 oranında büyüme kat ettik. Türkiye OECD ülkeleri arasında en fazla büyüyen ikinci ülke. Olayı farklı yerlere çekmek isteyenler olacaktır fakat biz işimize bakacağız. Otomobil satışında geçen sene rekor kırıldı ve bu artış devam edecek. Bunlar refahın göstergesidir. Bütçe performansımız 23 AB ülkesinden daha iyi konumdadır. Ne terör ne bölgesel sorunlar 2023 hedeflerimizin hayata geçmesine engel olamayacaklar bunun böyle bilinmesini istiyorum.

SİZ KİMSİNİZ!

Dün yapılan mahkemeye İstanbul'daki konsoloslar mahkeme geliyor. Siz kimsiniz? Ne işinizi var orda? Burası sizin ülkeniz değil!

"ONLARIN İLİMDEN NASİBİ YOK!"

Biz ne zaman Yeni Türkiye dedik, iste o zaman akılla mantıkla izah edilemeyecek bir sürü sorunu önümüze bulduk. Türkiye'nin Güneydoğusunda yaşanan kalkışmanın akılla izah edilecek bir yolu var mı? Bunlara methiyeler düzenleyen bir takım sözde akademisyenin, ilimden nasibi yoktur. DAEŞ bahanesiyle oynanan oyunlarda ki hedefleri görmemek için kör olmak lazım. Türkiye'yi 1959 yılından beri AB kapısında beklettiklerini görünce meselenin kriterler olmadığını gayet iyi anlıyoruz.

"SİZİN NE İŞİNİZ VAR, SİZ KİMSİNİZ!"

Dün malum gazetecinin mahkemesine İstanbul'da ki konsoloslar geliyor. Sizin ne işiniz var siz kimsiniz. Burası senin ülken değil, burası Türkiye. Sen konsolosluk binası içinde hareket edebilirsin gerizi izne tabidir. Yarım milyon insanı katleden bir zalime karşı bir halkın nasıl yalnız bırakıldığına hep birlikte şahit oluyoruz.

Bu ülkede 79 farklı unsurla tek milletiz, bayrağımız bir. Tek bir devlet var. Paralel devlet falan yok Türkiye Cumhuriyeti Devleti var. Biz neyle karşılaşırsak karşılaşalım değerlerimize milletimize sadakatten ayrılmayacağız.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan: Siz kimsiniz!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz