İbrahim Kalın'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın önemli açıklamalarda bulundu.

Giriş Tarihi: 28.3.2016 15:34
İbrahim Kalın'dan önemli açıklamalar

İşte Kalın'ın açıklamalarından satır başları;

Dünyanın her yerindeki saldırıları aynı kararlılıkla kınıyoruz. Dünyadaki tüm muhataplarımızla terörle ilgili her türlü işbirliğine hazır olduğumuzu iletiyoruz.

"DAEŞ BELASINDAN BÜTÜN DÜNYANIN KURTULMASI GEREKİYOR"

DAEŞ belasından bütün dünyanın kurtulması gerekiyor. Gerekçesi ne olursa olsun bu terörü asla ve asla meşru gösterilmesi ve kabul edilmesi mümkün değildir. DAEŞ'i besleyen en önemli etkenlerden biri Suriye'deki savaşın devam etmesidir. Suriye'de yaklaşık beş yıldır devam eden savaş aynı kalleşlikle masum insanları katletmeye devam etmektedir. Suriye savaşı devam ettiği müddetçe terör örgütlerinin kendilerine alan bulmaya ve yayılmaya devam edecektir. Suriye sorunu çözülmeden kesin sonuç elde edilemez.

"İSTİHBARAT PAYLAŞIMINDA İŞBİRLİĞİ GEREKİYOR"

Biz bütün dünya ülkelerinden PKK terörünün de kınanmasını da istiyoruz. İstihbarat paylaşımı daha aktif bir şekilde yapılmalı. Brüksel ilk değil, istihbarat paylaşımında işbirliği gerekiyor. Türkiye şu ana kadar 37 bin kişiye giriş yasağı koydu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN ABD ZİYARETİ

Ziyaret çerçevesinde Nükleer Güvenlik Zirvesi bulunuyor. Sayın Cumhurbaşkanımız daha önce de bu zirveye katılmıştı. Bu zirve bağlamında da yoğun bir program olacak. İkili görüşmeler olacak. Türkiye'de yatırımları bulunan şirketler ve işadamlarıyla programları olacak. Türk ve Müslüman toplumu temsilcileriyle bir araya gelecek. Musevi toplum temsilcileriyle de görüşecek. Yine düşünce kuruluşlarıyla da programı olacak. 2 Nisan'da cami açılışına da gerçekleştirecek.

ERDOĞAN-OBAMA GÖRÜŞMESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Obama ile görüşmeyeceği iddialarına da yanıt veren sözcü İbrahim Kalın, "Cumhurbaşkanımızın ABD ziyareti ikili bir görüşme değil zirve ziyaretidir. Tabii ki ikili görüşmeler olacaktır. Sayın Obama ile de bu ikili görüşme konusunda çalışmalar sürüyor" dedi.

RIZA SARRAF AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, ABD'de tutuklanan iş adamı Rıza Sarraf ile ilgili de açıklama yaptı. Kalın, "ABD'de bir yargıcın verdiği bir karardır bizim herhangi bir şey söylememiz doğru olmaz. Biz de hukuki süreci takip ediyoruz" dedi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
İbrahim Kalın'dan önemli açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz