Basmane Çukuru’na TMSF’den onay

Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Sancak “TMSF’ye 80 milyon dolarlık teklif verdiğimiz alanın satışı için Rekabet Kurulu’nun 21 Mart’ta aldığı olumlu kararın ardından, TMSF’den son onay geldi. TMSF ile nisan ayı içinde sözleşme imzalanacak” dedi.

Giriş Tarihi: 31.3.2016 11:07
Basmane Çukuru’na TMSF’den onay

Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, 'Basmane çukuru' olarak tanımlanan Ege Dünya Ticaret Merkezi'nin ticari ve iktisadi bütünlüğü için açılan satış ihalesine son onayı veren Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) ile nisan ayında sözleşme imzalayacaklarını bildirdi. Akça Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Akça ve Manet Genel Müdürü Tarık Kayar'ın da ortak olduğu, ihaleye teklif veren tek firma Folkart Yapı iştiraki Livamine Madencilik AŞ adına açıklama yapan Mesut Sancak, 80 milyon dolarlık teklifleriyle ön satış için gerekli koşulların oluşturulduğunu belirtti.

80 MİLYON DOLAR

TMSF'nin ön satışı Rekabet Kurulu'na gönderdiğini hatırlatan Sancak "TMSF'ye 80 milyon dolarlık teklif verdiğimiz alanın satışı için Rekabet Kurulu'nun 21 Mart'ta aldığı olumlu kararın ardından, TMSF'den son onay geldi. TMSF ile nisan ayı içinde sözleşme imzalanacak" ifadelerini kullandı. Sancak, kararın, İzmir ve Türkiye için hayırlı olması dileğinde bulunarak, "Şehrin kalbindeki bu alanın geleceğini, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile mutabakatla, mutlaka İzmirliler ile oluşturacağımız ortak akıl ışığında belirleyeceğiz. İzmir ve Türkiye'ye değer katacak bir projeyi, hayata geçirmeyi hedefliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

750 MİLYON LİRA YATIRIM 5 BİN YENİ İSTİHDAM

Ülke içi ve dışından anlaştıkları, dünya çapında işler başarmış altı mimarlık ofisinin, alanla ilgili mimari konsept proje oluşturmak amacıyla çalışmalarına başladığını aktaran Sancak, şunları kaydetti: "Tüm alternatifler incelendikten sonra seçilecek üç proje arasından, ana projeye İzmir'in ortak aklının karar vermesini arzuluyoruz. Ortaya çıkan tüm projeler, önce İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne, ardından İzmir kamuoyuna sunulacak. Bu alana, 750 milyon liralık yatırım yapmayı hedefliyoruz. İnşa aşamasında 4 bin kişinin çalışacağı proje hayata geçtiğinde, 5 bin kişilik istihdam sağlayacak." Sancak, arazide 18 yıl önce yapılan geçici duvarların (iksa sistemi) artık risk taşıdığını, bu nedenle zemin iyileştirme çalışmalarıyla geçici duvarların yeniden yapılacağını bildirdi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Basmane Çukuru’na TMSF’den onay
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz