11 Eylül Müslümanlara fatura edilemez

Batı dünyasında Müslümanlara karşı önyargının yükselişte olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “11 Eylül’de bir avuç teröristin ABD’ye yaşattıkları tüm Müslümanlara fatura edilemez” dedi

Giriş Tarihi: 3.4.2016 09:58
11 Eylül Müslümanlara fatura edilemez

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 5 günlük ABD seyahatinin son gününde başkent Washington'a yarım saat uzaklıktaki Maryland'de inşa edilen Türk-Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi'nin resmi açılışını yaptı. Konuşmasına besmele çekerek ve vatandaşları selamlayarak başlayan Erdoğan, özetle şöyle dedi:

KONTEYNIRDAN MEDENİYET MERKEZİNE:
Diyanet İşleri Başkanımız, oğlumun buradaki eğitim öğretim yıllarında bir Amerika seyahatimde, bir Ramazan iftarına davet etmişti. Ben de o konteynırın içinde bir iftarı oradaki 25-30 kişiyle birlikte yapmak suretiyle burayla tanışmıştım. Ve şimdi o konteynır böyle bir medeniyet merkezine dönüştü. Ey Rabbim sana ne kadar hamd etsek azdır diye niyaz ediyorum.

İŞTE MEDENİYETLER ARASI İTTİFAK:
3 yıl önce temelini attığımız gün bugünü düşlemiştim. O zaman görevde olan eski Maryland Belediye Başkanı'na ve bugün bizi karşılayan Başkan'a da teşekkür ediyorum. Onlar bizlere yardımcı oldular. İşte bu medeniyetler arası bir çatışma değil, medeniyetler arası bir ittifaktır. Bugün karşımda düşündüğüm ve gerçekten onun ötesinde bir muhteşem külliyeyi, eseri görüyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Osmanlı mimarisine göre yapılan 750 kişilik bu cami, bizlere adeta Türkiye'deymişiz hissini uyandırıyor.

TERÖRİZMİN DİNİ YOKTUR:
Dünyada ve Amerika'da, ne yazık ki Müslümanlara karşı hoşgörüsüzlüğün ve önyargının yükselişte olduğu bir dönemden geçiyoruz. İşte onun için bu merkez büyük önem taşıyor. Bugün aramızda bulunan Müslüman derneklerin ve Amerika'da yaşayan her Müslüman'ın 11 Eylül saldırılarından sonra ülkeye hakim olan olumsuz havayı dağıtmak için çalıştığını çok iyi biliyorum. Her zaman ifade ediyorum, terörizmin dini, milliyeti, ırkı, kökeni kesinlikle yoktur. 11 Eylül'de bir avuç teröristin Amerika'ya yaşattığı acı ve dehşetin tüm Müslümanara fatura edilmesi asla kabul edilemez.

ŞAŞKINLIKLA İZLİYORUM:
Bu üzücü olayın ardından Müslüman toplumlar ve bireylere karşı olan önyargılar, Amerika ile birlikte Batı'nın tamamında giderek tırmanmayı sürdürdü. Çok ilginç. Amerika'da devam eden başkanlık yarışında bazı adayların bu görüşleri savunuyor olmasını hayretle ve şaşkınlıkla izliyorum. Oysa Müslümanlar, bu ülkenin asli unsurları arasında. Sayın Başkan Obama'nın yakın zamanda yaptığı bir konuşmada dediği gibi Amerika'da yaşayan Müslüman toplum, Amerikalılık veya Müslümanlık arasında bir seçime zorlanamaz.

TALİMAT ERDOĞAN'DAN
ABD'de ki Türklerin dini ihtiyaçlarını karşılamak için 1993'te Maryland'de 60 dönümlük arazi satın alındı. 2008'de dönemin Başbakanı Erdoğan, Türk toplumunu Amerika'da daha iyi şekilde yansıtacak bir merkezin hayata geçirilmesi talimatını verdi. Hilmi Şenalp'ın çizdiği proje, külliye anlayışı ile planlandı. Külliye, Osmanlı-Selçuklu mimari çizgilerini taşıyan cami, kültür merkezi, müze, sergi salonları ve 10 adet geleneksel Türk evinden oluşuyor.

ÖĞLE NAMAZINI KILDI
Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışın ardından Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ve Nobel ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar ile birlikte camiyi ve kültür merkezindeki diğer birimleri gezdi. Camide Kuran okunurken cemaatle tek tek selamlaşan Erdoğan, öğle namazını burada kıldı.

"PARALEL YAPI'NIN AMACI ÜMMETİ PARÇALAMAK"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'de Müslüman üniversite öğrencileriyle de biraraya geldi. Paralel Yapı'nın ümmeti parçalama görevi üstlendiğini belirten Erdoğan, "Liderliğini burada firari olarak yaşayan Gülen'in yaptığı bu örgütün gerçek yüzü milletimiz tarafından net şekilde görüldü" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
11 Eylül Müslümanlara fatura edilemez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz