Erdoğan'a hakaret serbest olsun diyen hakim iyi niyetli değil!

Giriş Tarihi: 5.4.2016 11:13 Güncelleme Tarihi: 5.4.2016 11:13
Erdoğan'a hakaret serbest olsun diyen hakim iyi niyetli değil!

Karşıyaka 7. Asliye Ceza Mahkemesi hâkimlerinden Murat Aydın, Cumhurbaşkanına hakaretin suç olmaktan çıkarılmasını istiyor. Anayasa Mahkemesi, hâkim Aydın'ın başvurusunu görüşecek... Daha önemli bilgiyi paylaşayım: Hâkim Aydın, Cumhurbaşkanına hakaret suçunu işleyen bir sanık hakkındaki hükmü erteliyor ya da öteliyor; "Bu fiil suç olmamalı" diyerek. Ve 299 sayılı yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi'ne koşuyor. Bravo...

Haberi, geçen hafta gazetede okumuştum: Hakkındaki hüküm ertelenen ya da ötelenen sanığın avukatı hâkim Aydın'a destek vermiş; "Yerinde bir karar bu... Devlet büyükleri özel yasayla korunmamalı" filan gibi laflar etmiş... Sanık avukatının beyanını okuduğumda şöyle düşündüm: Demek ki, Türk Ceza Kanunu'nun 299. maddesi, özel olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan için çıkarıldı. Böyle mi gerçekten?

Bakıyoruz ve böyle olmadığını görüyoruz. Önceki Cumhurbaşkanları (Evren'inden Özal'ına, Demirel'inde Sezer'ine), bu yasayı çatır çatır kullanmışlar, bir sürü kişiyi mahkûm ettirmişler. Kimse de çıkıp, "Bu yasa özgürlükleri kısıtlamaktadır. Devlet büyükleri özel yasayla korunmamalı. Anayasa Mahkemesi bu işe bir el atsın" dememiş... Demek ki, özel olarak Erdoğan için çıkarılmış bir yasa değilmiş bu... Muhtemeldir ki, hâkim Murat Aydın da sanık avukatıyla aynı düşünceyi paylaşıyor.

Sonuçta bir "düşünce"dir bu. Katılırsınız ya da katılmazsınız. Ben katılmıyorum. Saygı da duymuyorum. Fakat tartıştığımız konu, devlet büyüklerine ya da yöneticilerine tanınan "masuniyet" değil... Yasa, küfür ve hakareti suç saymakla birlikte, devlet büyüklerinin işgal ettiği makamın saygınlığını da koruyor... Bu cümleden olarak, devlet memurlarına (ve temsil ettikleri makama) hakaret de müeyyideye bağlanmıştır...

Kaldı ki, küfür ve hakaret, savunulacak bir fiil değil. Bunun düşünce özgürlüğüyle ilgisi yok. İster Cumhurbaşkanına, isterse sade vatandaşa yönelik olsun, küfür ve hakaret ayıplanması gereken bir davranıştır. Üstelik müeyyidesi olan bir davranış... Yoldan geçen herhangi birine de küfretseniz, kanun yakanıza yapışır. O kişinin devlet yöneticisi ve büyüğü olması durumu değiştirmez.

Dolayısıyla, hâkim Aydın'ın cevvaliyetini ya da işgüzarlığını anlamıyorum. Ne olmalı yani? Dileyen, dilediği kişiyle hakaret edebilir... Dileyen, dilediği kuruma saldırabilir... Böyle bir özgürlükler ortamı mı istiyor hâkim Aydın?

Ahmet Kekeç/Star

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan'a hakaret serbest olsun diyen hakim iyi niyetli değil!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz