Batı, Türkiye’yi yanlış tanıyor

Voleybol Şampiyonlar Ligi’nde Final-Four’a çıkan Fenerbahçe’nin ABD’li oyuncusu Christa Harmotto, Batı’nın Türkiye’ye bakışını yanlış bulduğunu söyledi ve ekledi: Televizyonda izledikleri haberler gerçek Türkiye’yi yansıtmıyor

Giriş Tarihi: 6.4.2016 09:47 Güncelleme Tarihi: 6.4.2016 10:22
Batı, Türkiye’yi yanlış tanıyor

İtalya yolculuğu öncesi bir araya geldiğimiz Fenerbahçe'nin yıldız voleybolcuları Christa Harmotto ve Şeyma Ercan oldukça neşeli ve başarıya aç gözüküyordu. Türkiye topraklarına ilk kez genç milli bir üniversite öğrencisi olarak 2005'te adım atan Christa, ülkemize dair izlenimlerini bizle paylaşırken adeta bizden biriydi. Batı dünyasınınTürkiye'ye bakışı üzerine aktardığı gözlemleri ise değme politikacılara taş çıkaracak derinlikleydi. SABAH'ı seçen Christa ve Şeyma'dan Türkiye, voleybol ve Fenerbahçe'ye dair çok özel detaylar:

CNN'DE ANLATILANLARA BENZEMİYOR
ABD'deki insanlara ve meslektaşlarına Türkiye'de oynadığını söyleyince nasıl tepki veriyorlar? Gerçi Türkiye'de çok sayıda ABD'li voleybolcu oynuyor.
CHRİSTA: ABD'deki takım arkadaşlarımın birçoğu burada; 2 kişi Fenerbahçe'de, 1 kişi Vakıfbank'ta, 1 kişi de Galatasaray'da… ABD'deki arkadaşlarımla sık sık görüşebilmem güzel. Türkiye'ye dair bakışa gelirsek; CNN ve batı medyasının Türkiye'ye dair perspektif ve bakış açısı çok yanlış. İnsanlar yalnızca televizyondaki haber bültenlerinde Türkiye'yi görüyorlar. Haberlerde de genelde kötüşeyler konuşulur! Burada beni annem ve eşim ziyaret etti. Türkiye'yi ziyaret ettikten sonraki fikirleri, gelmeden öncekiyle çok farklıydı. Türkiye'yi sadece haberlerden izleyenler yanlış tanıyorlar, televizyondaki gerçek Türkiye değil. Bir ülkeyi yargılayacaksanız,fikir oluşturacaksanız bunu oraya gidip gözlerinizle görüp yapmanız lazım.

TÜRKİYE SON 10 YILDA ÇOK GELİŞTİ
Türkiye'ye ilk geldiğinde yıl 2005'ti, ABD'nin genç milli takımında oynuyordun. Ankara'da oynamıştınız. O günden bugüne doğru bakarsan Türkiye'yi ve Türk voleybolunu nasıl görüyorsun?
2005'te yaşadığım harika bir deneyimdi. Ankara'yı şimdi ziyaret ettiğimde ise şehir bambaşka... Çok gelişti, çok değişik görünüyor.Hem Ankara'nın hem Türkiye'nin aradan geçen 11 yılda ekonomikolarak büyük atılım yaptığını görebiliyorum. Bir şehrin ve ülkenin 10 yıl içinde ne kadar gelişim kaydedebildiğini gözlemleyebilmekharika.

FENERBAHÇE, KALİFORNİYA GİBİ!
"Fenerbahçe kulübü kadar semtinin de keyfini çıkarıyorum. Denize çok yakınız. Ben Kaliforniyalıyım, orası da denize yakındır. Burası evim gibi. Asya yakasını da Avrupa tarafından daha çok seviyorum.Çok güzel ve rahatlatıcı. Benim karakterime daha çok uyuyor burası, Avrupa tarafında çılgın, yoğun bir tempo var. Arkadaşlarımlayemeğe çıkmak, yürüyüşe çıkmak, güneşin batışını izlemek, bunlarıseverim. Bir de bisikletim var. Bisikletimle marinaya gidiyorum. Aslına bakarsan çok da fazla boş vaktimiz yokmuş." (Gülüyor).

TÜRK VOLEYBOLU DÜNYA ÇAPINDA
Christa Harmotto: "Bence Türkiye Voleybol Ligi, çok organize ve dünyanın en iyisi, en kötü ihtimalle en iyilerinden biri… Kulüpler dünyanın en iyi oyuncularını getirebiliyorlar ve iyi paralar ödüyorlar. Tabi sadece bu en iyi lig olmak için yeterl i olmaz. Parayla en iyi oyuncuları getirmenin dışında en iyi koçların da liginizde çalışması gerekiyor. Burada Anbondanza, Guidetti ve Caprara var. Dünyanın en iyi 3 hocası… Fenerbahçe'ye baktığımda oyuncu ve koç olarak dünyanın en iyilerini görüyorum. Avrupa şampiyonu olmayı çok istiyoruz ve bunu başaracağımıza inanıyorum."

DOKTOR OLACAKTIM VOLEYBOLCU OLDUM!
Fenerbahçe'nin başarılı smaçörü Şeyma Ercan, Final-Four'u ve voleybola başlama hikayesini anlattı: "Ben Ankaralıyım. İki ablam var, onlar voleybol oynuyorlardı. Biz de bir gün annemlerle izlemeye gittik. Ben o zaman doktor ya da eczacı olurum diye düşünen bir çocuktum.Aklımda hiç voleybol ya da spor yoktu. Orada Elif Öz diye çok sevdiğim bir ablam, antrenörümüz vardı. Elif abla geldi, 'Bu kızın da uzunmuş, bunu da alalım' dedi anneme. Şimdi ablamlar voleybolu bıraktı, bambaşka yerlerdeler. Bense devam ettim, buradayım." (Gülüyor)

FİNALİ BİRLİKTE OYNARDIK!
"Voleybol kesinlikle Türkiye'ye örnek olacak bir spor dalı. Kulüpler voleybola inanılmaz yatırımlar yapıyorlar, bu da doğal olarak Milli Takım'a yansıyor. Milli Takım olarak da voleybolda başarılıyız. Çok kaliteli yabancılar geliyor, her kupada final oynanıyor. CEV bize 'Final-Four'da aynı ülkeden en fazla iki takım olabilir' demese Eczacıbaşı da buraya gelebilirdi, ya da final öncesi Vakıfbank'la oynamak zorunda olmasak belki de finali birlikte oynayabilirdik.Türk voleybolcuları olarak da artık profesyonelleşmeye başladık, bunun da büyük etkisi var."

TAKIMIN DİZİSİ: SCANDAL
Şeyma: Sabahları antrenman geç olduğunda kahvemi alıyorum, deniz kenarına inip sahilde müzik dinlerim. Benim için meditasyon gibi oluyor. Kitap okuyorum.
Christa: Türkiye deyince aklıma gelen üç şey… Zor soruymuş! (Gülüyor) İlki baklava! İkincisi kalabalık, gerçekten çok insan var. Üçüncüyü bulmak zor, düşüneyim… İnsanların bana karşı gösterdiği tavır, misafirperverlik diyeceğim.
Şeyma: Şu sıralar daha çok film izliyorum aslında, geçen sene daha çok dizi izlerdim. Son olarak Focus filmi hoşuma gitti. Dizilerden Game of Thrones'un yeri ayrı tabii. Hala yeni sezonu bekliyoruz! Takımda hemen herkes Scandal dizisini izliyor, ben de ona başlayacağım şimdi...
Christa: Trafik burada çok kötü ama vapurla trafikten kaçma şansınız var. Kaliforniya'da da trafik olduğundan alışkınım. İstanbul'u her şeyiyle seviyorum.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Batı, Türkiye’yi yanlış tanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz