CHP’li kadın vekiller rezalete sahip çıktı

CHP’li kadın milletvekillerinin çoğu, Kılıçdaroğlu’nun Bakan Sema Ramazanoğlu’na yönelik tepki toplayan sözlerine destek verirken, bazı vekiller de “Müsait değilim” diyerek sessiz kalmayı seçti

Giriş Tarihi: 7.4.2016 11:40 Güncelleme Tarihi: 7.4.2016 11:41
CHP’li kadın vekiller rezalete sahip çıktı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu'na yönelik tepki uyandıran açıklamalarına CHP'li kadın milletvekillerinden tam saha savunma geldi. SABAH'ın görüşlerine başvurduğu CHP'li kadın milletvekillerinin bir bölümü, "Uygun değilim, görüş belirtmek istemiyorum" demekle yetindi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok'un da aralarında bulunduğu bazı milletvekilleri ise Kılıçdaroğlu'nun sözlerini "Kadın bakan dönüp kendi sözlerine baksın" şeklinde savundu.

AYLİN NAZLIAKA KONUŞMADI
Kılıçdaroğlu'nun, Bakanı Ramazanoğlu hakkında kullandığı ifadeler kamuoyunda infiale yol açtı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, bakanlar ve AK Parti milletvekilleri Kılıçdaroğlu'na sert tepki gösterirken, Kılıçdaroğlu'nun o ifadelerine CHP'nin kadın milletvekillerinden genelde destek geldi.
SABAH'ın ulaştığı CHP'li kadın milletvekillerinin bir bölümü yorum yapmaktan kaçındı. Afyon Milletvekili Burcu Köksal, İstanbul Milletvekili Selina Doğan'ın da aralarında olduğu bazı vekiller, "Meclis Genel Kurulu'na girmek zorundayım. Kalabalık bir yerdeyim, ben size sonra dönerim" gibi yanıtlar vererek açıklama yapmadı. Atatürk posteri skandalı nedeniyle CHP'den ihraç edilen Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka da değerlendirme yapmaktan kaçınanlar arasında yer aldı.

İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, "Bir açıklama yapmak istemiyorum, grup başkanvekilimiz açıklama yaptı" demekle yetinirken İstanbul Milletvekili Didem Engin de yorum yapmamayı tercih etti. CHP'nin bazı kadın milletvekilleri ise genel başkanlarının üslubuna destek verdi. Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok, "Önceliklerin kadın yerine insan ve vicdan olması gerektiği kanaatindeyim. Kadın bakanın 'Bir kereden bir şey olmaz' açıklamasına bakmadan suçlamada bulunmasını zul addediyorum" dedi. Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu ise "Bu meselenin siyasi hayata nasıl girdiği belli. Genel Başkanımız bunu cinsel içerikli söylemedi" diyerek Kılıçdaroğlu'nu savundu. CHP Denizli Milletvekili Melike Basmacı da SABAH'ın sorusuna "Olayı speküle etmeye çalışıyorsunuz. Genel Başkan bunu bakanlık makamı için söyledi" dedi. Kılıçdaroğlu'nun sözlerine CHP Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer, aynı üslupla destek verdi. Usluer "Önüne yatmak, Türkçe'de koruma ve kollama anlamında bir terim." diye konuştu. CHP'li kadın milletvekilleri dün Meclis'te düzenledikleri basın toplantısıyla Kemal Kılıçdaroğlu'na sahip çıktı.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP’li kadın vekiller rezalete sahip çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz