Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yerli ve milli polis teşkilatı inşa ediyoruz

Cumhurbaşkanı terörle mücadelede çekilen sıkıntıların arkasında Paralel Yapı’nın bulunduğunu belirterek “Türkiye’yi uçurumun eşiğine getiren bu şer örgütü temizliyoruz” dedi.

Giriş Tarihi: 8.4.2016 11:07 Güncelleme Tarihi: 8.4.2016 11:07
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yerli ve milli polis teşkilatı inşa ediyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde polis teşkilatının 171. yılı dolayısıyla çeşitli illerde görev yapan polisleri kabul etti. Temmuzdan bu yana 153 polisin şehit olduğunu anımsatan Erdoğan, "Polislerimize şükran borcumuzu ödeyemeyiz. Ya baş eğeceksiniz ya baş vereceksiniz. Bu vatanda operasyon kimseye yaptırmayız" diye konuştu. Her meslekte olduğu gibi polislerin içinde de yanlış yola sapanların çıkabildiğine dikkati çeken Erdoğan, şunları söyledi: "Bunlar üzerinden tüm polislerin töhmet altında bırakılması asla kabul edilemez. Haksız yere polislerimizi yıpratmaya, fedakarlıklarını küçük görmeye, itibarlarını zedelemeye kalkan önce beni karşısında bulur. Sizin meseleniz benim meselemdir, size yapılan saldırı bana yapılmıştır."

FACİAYI YAŞADIK

Polisin içine sızarak teşkilatı ve mensuplarını kendi hain emellerine alet etmek isteyenlerin bulunduğunu söyleyen Erdoğan, emniyet ve adalet teşkilatlarının doğrudan insanların hayatlarını etkileyen yönleriyle diğerlerinden farklı konumda bulunduğunu ifade etti. Erdoğan, "Hele hele bu iki kurumun birden aynı şer yapının kontrolüne geçmesi tam anlamıyla bir fecaattır. Türkiye işte bu faciayı yaşadı" dedi. Erdoğan, Paralel Yapı'nın özellikle emniyet ve adalet teşkilatları içindeki mensupları aracılığıyla ülkeyi uçurumun eşiğine getirdiğini belirtti. Geçmişe baktıklarında ülkenin ve milletin başını ağrıtan pek çok musibetin gerisinde Paralel Yapı'nın ayak izlerini gördüklerini kaydeden Erdoğan, "Tabanı ibadet, ortası ticaret, tavanı ihanet diye tarif ettiğim bu yapının millete yaptığı zulmü maalesef geç fark ettik. Esasen bu yapıyla ilgili çok daha önceden koyduğumuz rezervleri 17-25 darbe girişiminin ardından, tam bir temizlik harekatına dönüştürdük. Emniyet teşkilatımızda bu dönemde fiziksel ve zihinsel bir yeniden yapılanma sürecine girdik. Bu süreçle birlikte şu yapının veya şu şahsın değil, ülkenin ve milletin emrinde olan, adeta yerli ve milli yeni bir polis teşkilatı inşa ediliyor. Paralel Yapı'nın teşkilatımız üzerinde yol açtığı tahribat gerçekten çok ağır" dedi.

DEVLET GELENEĞİ

Erdoğan, şöyle konuştu: "Sakın kula kul olmayın. Bizim inancımızda sadece Allah'a kulluk var. Devlet geleneğimiz yaşadığımız bu tür sarsıntılara karşı güçlü mukavemet mekanizmalarına da sahiptir. Medeniyetimizin, gereği olarak insana, insan haklarına, hayata değer veren bir milletiz biz. Ama bu demek değildir ki birliğimize, dirliğimize kastedenlere eyvallah edeceğiz. Asla.

TAHRİP ETTİLER

Bugün Türkiye, terörle mücadelede bu kadar zorlanıyorsa bunda Paralel Yapı'nın, istihbarat ve terörle mücadelede birimlerimize verdiği zararın önemli payı vardır. Ben özellikle bu yapı içerisinde olan kardeşlerime sesleniyorum, başınızı iki elinizin arasına alın, 'Kime kime kulluk yapıyorum' diye iyi düşünün."

ŞIRNAK'TAKİ?ÖZEL HAREKATÇILARLA?GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İdil'de görev yapan özel harekat polisleriyle canlı bağlantı gerçekleştirildi. Salondakilerin uzun süre alkışladığı bağlantı için Erdoğan, "Yiğit polislerimizi görüyoruz. Evelallah dimdik. Vatanımız için mücadeleyi sürdürmekteler" diye konuştu. Komiser Yardımcısı Hasan Yıldız da Erdoğan'ın açıklamasnın kendilerini olumlu etkilediğini belirterek, "Desteğinizi arkamızda hissetmek bize büyük moral veriyor. "Tek isteğimiz şehitlerimizin aileleri ve gazilerimize en iyi şekilde bakmanız. En iyi şekide baktığınızdan da şüphemiz yok" ifadesini kullandı. Antalya'da görevli polislerle de canlı bağlantıda görüşen Erdoğan, İstanbul İstiklal Caddesi'nde görev yapan polis timindeki polislerle de konuştu.

İslam Zirvesi'ne ev sahipliği yapacak

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 13. İslam Zirvesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ev sahipliğinde 14-15 Nisan tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirilecek. Toplantıyla İslam Zirvesi'nin Dönem Başkanlığı'nın 2 yıl süreyle Türkiye'ye geçeceği kaydedildi. Zirvede 30'un üzerinde ülkenin devlet ve hükümet başkanının katılması bekleniyor.

Başarı belgesi verilen özel harekatçı Salim Söğüt, Şırnak'ta yoğun ateş altında yaralı arkadaşlarını kurtardı.

KAHRAMAN GAZİYE ÖZEL İLGİ

Terör operasyonlarında yaralanarak iki bacağını kaybeden polis memuru Ömer Kula'ya Erdoğan başarı belgesi verdi. Kula, Cizre'de 27 Aralık'ta teröristlerce el bombası atılması sonucu yaralandı. Çatışmada bir askerin yaralandığını gören Kula, "Yardımına geliyorum" dedi ancak ayağa kalkmak istediğinde bacaklarının olmadığını fark etti. Kula, buna rağmen yaralı askere yardım etmeye çalıştı.

5 TERÖRİSTİ TEK BAŞINA ÖLDÜRDÜ

Erdoğan'ın başarı belgesi verdiği 4. Sınıf Emniyet Müdürü Hacı Murat Dinçer, Şırnak'ta 5 Şubat Cuma günü emniyet binasındaki mescitte abdest alırken roket sesini duydu ve hemen araçla olay yerine gitti. Cuma namazı hassasiyetini fırsat bilen teröristlerin saldırdığı diğer emniyet binasına gelen Dinçer, 5 teröristi tek başına etkisiz hale getirdi.

ALMAN?TV ÖZÜR DİLEDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik hakaret öğeleri içeren klibi yayınlayan ve büyük tepki çeken Alman kanalı ZDF, yazılı bir açıklama yaptı. Mizah programındaki haberin internetten silindiğini vurgulayan açıklamada, "ZDF Genel Müdürü Dr. Thomas Bellut Türkiye'nin Berlin Türk Büyükelçisi ile görüşerek, söz konusu programın izleyicilerin duygularını yaralamış olması nedeniyle üzüntülerini dile getirmiştir" denildi.

BENİM DE İÇİM İÇİME SIĞMIYOR

Erdoğan, bazı siyasetçilerin polislere küfrederken, saldırırken onların sadece kalkanlarını tutmak suretiyle sabrettiklerini söyledi. "O küfredenleri, üzerine saldıranları dövebilirlerdi de ama dövmediler, sabrettiler. Onlar sabır abidesi oldu, öbürleri ise küfür abidesi oldular" diyen Erdoğan, şöyle devem etti: Terör örgütünün güdümündeki partinin özellikle milletvekillerinin dokunulmazlık zırhlarının arkasına sığınarak polislerimizi nasıl tahkir ve tahrik ettiklerini, onlara nasıl hakaret ettiklerini üzüntüyle izliyorum. Benim de içim içime sığmıyor. Onun için sabrediyoruz, sabretmeye devam edeceğiz. Ama sabrederken de bir taraftan ülkemizin içindeki bu sıkıntıyı da bir an önce aşarak evelallah o arzuladığımız günleri de inşa edeceğiz. Siz, vakur bir şekilde, milletimizin sizden beklediği vazifeyi yerine getirmeye devam edin."

İADE YOKSA GERİ KABUL OLMAZ

18 Mart'ta AB ile Türkiye arasında mültecilerle ilgili mutabakat sağlandığını, 4 Nisan'da da bunun uygulandığını kaydeden Erdoğan, Türkiye'nin AB ülkeleri de dahil, dünyanın birçok ülkesiyle suçluların iadesi anlaşması olduğuna da dikkati çekerek, "Buna göre, ülkemizde suça ve teröre karışmış, hükümlülerin iadesini talep ediyoruz. Çoğu zaman bu ülkeler, eli kanlı terör örgütü liderlerini, kırmızı bültenle aranan suçluları dahi iade etmiyorlar. Geri Kabul Anlaşması'nda da durum aynıdır. Burada da takip edilmesi gereken belli şartlar vardır. Şayet AB atması gereken adımları atmaz, taahhütlerini yerine getirmezse Türkiye de anlaşmayı uygulamaz. Onayımdan geçecek olan bu tür şeylerde asla bir iade onay almaz."

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yerli ve milli polis teşkilatı inşa ediyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz