Direniş liderliğinden cumhurbaşkanlığına

Kosova'nın yeni cumhurbaşkanı Haşim Taçi, ülkesinin 1990'lı yılların sonunda verdiği bağımsızlık mücadelesinde Arnavut direniş hareketi olarak kurulan Kosova Kurtuluş Ordusu'nun (UÇK) siyasi liderlerinden biri olarak çıktığı yolda, devletin zirvesine kadar yükseldi.

Giriş Tarihi: 9.4.2016 11:56 Güncelleme Tarihi: 9.4.2016 11:56
Direniş liderliğinden cumhurbaşkanlığına

BAĞIMSIZLIK MÜCADELESİNİN SEMBOL İSMİ

Başkent Priştine'deki İskenderbey Meydanı'nda dün düzenlenen törenle cumhurbaşkanlığı görevini Atifete Jahjaga'dan devralan Taçi, bugüne kadar Kosova'ya başbakan, başbakan yardımcısı ve dışişleri bakanı olarak da hizmet etti.

Kosova'nın yeni cumhurbaşkanı Taçi ise bağımsızlık mücadelesinin başından beri sadece Kosova'nın değil, dünya kamuoyunun da yakından tanıdığı bir isim.

17 YIL GENEL BAŞKANLIK YAPTI

Kosova'nın yakın tarihinde üstlendiği kilit roller nedeniyle halkın büyük çoğunluğu tarafından "lider" olarak görülen Taçi, Kosova'daki savaşın ardından UÇK'nın uzantısı olarak kurulan Kosova Demokratik Partisinin 17 yıl boyunca genel başkanlığını üstlendi.

2008-2014 yıllarında başbakan olarak görev yapan Taçi, 2014'teki genel seçimin ardından kurulan koalisyon hükümetinde ise Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olarak görev aldı.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Direniş liderliğinden cumhurbaşkanlığına
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz