Kömür üreticisine bakanlıktan müjde

Soma kazası sonrası maliyetleri artan yerli kömür üreticisine beklenen müjde geldi. Özel sektörün de maliyet artışları kamu tarafından karşılanarak üretim ve istihdam artışı sağlanacak

Giriş Tarihi: 9.4.2016 10:32
Kömür üreticisine bakanlıktan müjde
Maden Kanunu'nda yapılan değişiklikle, yüksek maliyetlerle boğuşan özel sektöre nefes aldıracak düzenlemeler yürürlüğe girdi. Resmi Gazete'de dün yayımlanan karara göre özel sektörün de maliyet artışları kamu tarafından karşılanacak. Yapılan düzenleme ile tüm yeraltı kömür işletmelerinin yaşaması ve gelişmesine katkı verilirken, istihdamın da artması sağlanacak. Özel sektör ve rödovans madencilerinin maliyetlerinin de karşılanması sağlanmış olacak.

5 YIL DESTEK VERİLİYOR
Maden işletmelerine destek süresi 5 yıl olacak. İşletme güvenliği açısından üretim faaliyetleri durdurulan işletmelerde, üretim faaliyetlerinin durdurulması ile üretime müsaade edildiği tarihe kadar geçen sürede destek ödemesi yapılmayacak. Destek ödemesinin hesabında 1 Eylül 2014 öncesi döneme ait 8 aylık işçilik maliyeti ile bu tarihten sonraki maliyet artışı arasındaki fark dikkate alınacak. İşçi ücretlerinin işçilere ödenmemesi durumunda ödeme yapılıncaya kadar destek ödemesi yapılmayacak. Açıkişletmelerden üretilen kömürü yer altı üretimi olarak beyan edenlere, ödenen desteğin 10 katı ceza verilecek.

1 OCAK'TA İLK İŞARETİ VERMİŞTİ
Enerji Bakanı Berat Albayrak, 1 Ocak gecesi Zonguldak'ta gerçekleştirdiği maden ziyaretinde rödovans ve özel sektöre yönelik maliyet artışlarını karşılayacak bir düzenleme müjdesi vermişti. Albayrak, şu açıklamayı yapmıştı: "İnşallah önümüzdeki dönemde özellikle özel sektör madenciliği noktasında, maliyetlerle ilgili bir çalışma yapıyoruz. İnşallah bu yasal düzenleme tüm kesimleri kapsayacak. Bu anlamda da önden bir müjde de verebiliriz."
BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Kömür üreticisine bakanlıktan müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz