Bakan Albayrak enerji tesislerini denetledi

Enerjide dışa bağımlılığın azaltılması için arz güvenliğine büyük önem veren Enerji Bakanı Albayrak, BOTAŞ’ın M. Ereğlisi LNG Terminali ile TPAO’nun Silivri’deki Doğalgaz Depolama Tesisi’ni ziyaret etti

Giriş Tarihi: 10.4.2016 11:50
Bakan Albayrak enerji tesislerini denetledi
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş.'nin (BOTAŞ) Marmara Ereğlisi LNG Terminali ileTürkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) Silivri'deki Doğalgaz Depolama Tesisi'ni ziyaret etti. Albayrak, bakanlık stratejisinin odak noktası olan 'arz güvenliği' kapsamında yapılan ziyaretlerde yetkililerden bilgi aldı. BOTAŞ Genel Müdür Vekili Mehmet Konuk, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez ve BOTAŞ Marmara Ereğlisi LNG Terminali İşletme Müdür Vekili Nigar Aygün ile BOTAŞ'ın Marmara Ereğlisi LNG Terminali'ni gezen Albayrak, burada yetkililerden tesis ve üretim miktarı hakkında bilgi aldı.

12 SAATTE 180 ÖLÇÜM
Türkiye'nin 2 LNG terminalinden biri olan BOTAŞ Marmara Ereğlisi LNG Terminali, 1994 yılında devreye girdi. Söz konusu terminalde LNG gemilerinin boşaltılması, depolanması, gazlaştırarak ana iletim hattına sevk edilmesi ve kara tankerine LNG yükleme işlemleri gerçekleştiriliyor. Terminalde 125 bin metreküplük bir geminin LNG boşaltması 12 saat sürüyor. Boşaltma esnasında gazın kalitesi her 4 dakikada bir ölçülüyor. Buna göre 12 saat boyunca toplamda 180 ölçüm yapılıyor. 125 bin metreküplük bir gemi 4 gün içinde gazlaştırılarak ana hatlara gönderilebiliyor. Yıllık 6 milyar metreküp doğalgaz sevkiyat kapasitesine sahip olan terminal, Türkiye'nin hali hazırda doğalgaz tüketiminin yaklaşık yüzde 12'sini karşılıyor.

SİLİVRİ'DE KAPASİTE ARTACAK
TPAO'nun Silivri'deki Doğalgaz Depolama Tesisini de ziyaret eden Bakan Albayrak, burada yetkililerden bildi aldı. Mevcut doğalgaz depolama kapasitesi hali hazırda 2.6 milyar metreküp olan tesisin kapasitesinin 4.3 milyar metreküpe çıkarılması planlanıyor. Tesisin günlük geri üretim miktarı ise 20 milyon metreküp. Türkiye'nin 2015 yılı doğalgaz tüketimi 50 milyar metreküp oldu.
BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Albayrak enerji tesislerini denetledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz