Esad ve Putin’in Halep planı

Moskova yönetimi ve Suriyeli diktatör Esad, uluslararası kamuoyunun sessizliğine güvenerek yeni bir katliam hazırlığı yapıyor. Amaç, muhaliflerin son zamanlarda ilerleme kaydettiği Halep’i ele geçirmek.

Giriş Tarihi: 12.4.2016 12:09
Esad ve Putin’in Halep planı

Cenevre barış müzakerelerinin ikinci turu hazırlıkları sürerken Esad rejimi, Halep'i ele geçirmek üzere Rusya ile ortak operasyon hazırlığında. Suriye rejiminin başbakanı Vail Nadir el-Halki, Halep'i kontrol altına almak için Rusya ile ortak operasyon yapılacağını açıkladı. TASS haber ajansına konuşan Rus askeri yetkililer de Halep'e yönelik askeri harekâtın yaklaştığını teyit etti. Şam'ı ziyaret eden bir Rus heyet ile görüşmesinde Suriye ordusunun Halep'e yürümeye hazır hale geldiğini söyleyen Halki, "Bu operasyonun kısa sürede tamamlanacağını düşünüyorum. Rus kardeşlerimize minnettarız" açıklamasını yaptı. DAEŞ kisvesi altında Suriye'ye giren Kremlin yönetimi, terör örgütü ilan edilen Nusra Cephesi'nin Halep'te büyük bir askeri yığınak yaptığını ileri sürdü. Rusya Savunma Bakanlığı ise dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamayla operasyon iddialarını reddetti. Rusya Genel Kurmay Başkanlığı da "Halep'e operasyon planlanmıyor" açıklaması ile oparesyon hazırlığını inkar etti.

PYD'YE RUS YARDIMI

Terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD de Halep'in tek ikmal yolu olan Kastillo'yu hedef alıyor. Dün Suriyeli muhaliflerin karşılık vermesi ile zor durumda kalan Halep'in Şeyh Maksud bölgesindeki PYD'ye Rusya'dan destek geldi. Rus uçakları muhalifleri hedef aldı. Öte yandan BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Şam'da Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile bir araya geldi. Mistura, "Cenevre'nin bir sonraki aşamasında siyasi geçiş, yönetim ve anayasal ilkeler üzerine odaklanacağız" dedi.

İBRAHİM KALIN: SAMİMİYETSİZLER

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, basın toplantısında Suriye yönetiminin Halep'e kapsamlı operasyon gerçekleştireceği ile ilgili "Cenevre'de Görüşmeler yapılırken sahada, operasyonların devam ediyor olması Suriye rejiminin barış konusunda samimi olmadığını bir kez daha ortaya koymaktadır. " ifadelerini kullandı.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Esad ve Putin’in Halep planı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz