Gazze'ye önce Türkiye girecek

srail ile Türkiye arasındaki "normalleşme" görüşmelerinde Gazze'ye yönelik ablukanın kaldırılması için, "yüzer liman" formülünde uzlaşıya varıldı. Tek pürüz, limanın denetimini kimin yapacağı.

Giriş Tarihi: 12.4.2016 12:16
Gazze'ye önce Türkiye girecek

Akşam gazetesinin haberine göre, Türkiye ile İsrail arasındaki son toplantı geçtiğimiz hafta İngiltere'nin Başkenti Londra'da gerçekleştirilirken, taraflar neredeyse anlaşmanın metni üzerinde dahi anlaşma sağladı. Türkiye'yi Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, İsrail'i ise Başbakan Benjamin Netanyahu'nun özel temsilcisi Joseph Ciechanover ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Jakop Nagel'in temsil ettiği görüşmelerde üzerinde pürüz bulunan 2 konunun bulunduğu bildirildi.

İKİ PÜRÜZ VAR

Bu konulardan ilki, Gazze ambargosunun Türkiye bayraklı gemilere yönelik olarak kademeli olarak kaldırılması konusu oldu. Taraflar Gazze açıklarında bir yüzer liman oluşturulması konusunda büyük oranda uzlaşıya vardı. Ancak temel anlaşmazlık konusu söz konusu limanın denetimiyle ilgili oldu. Tel Aviv yönetimi yüzer limanın denetiminin İsrail tarafından gerçekleştirilmesini istedi. Ankara ise denetimin BM gibi uluslararası bir organizasyon tarafından gerçekleştirilmesini talep etti. İkinci konu ise, Gazze'ye enerji sağlanması hususu oldu. Türkiye kente yüzer elektrik santralı gönderilmesinin şart olduğunu bildirdi. Ancak İsrail tarafı bu santralın denetimi konusunda da tek yetkili olmak istedi. Ankara, söz konusu santralın ise yine uluslararası bir yapı tarafından denetlenmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye'nin üç şartı

- Türkiye'nin İsrail'le barışması için sunduğu birinci şart özürdü. Netanyahu Mavi Marmara katliamından üç sene sonra özür diledi.

- İkinci şart, katledilenlerin ailelerine tazminat. İsrail tazminat ödemeyi de kabul etti.

- Üçüncü şart ablukanın kaldırılması. Londra'da bu konuda önemli ilerleme kaydedilmiş oldu.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazze'ye önce Türkiye girecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz