Başbakan Davutoğlu: Dokunulmazlıkların bunun için istismar edilmesine izin vermeyiz

"Kocaeli Gençlik Çalıştayı"nda konuşan Başbakan Davutoğlu, "Dokunulmazlıkların terör örgütlerine destek için istismar edilmesine izin vermeyiz. Muhalefetin bir korkusu yoksa dokunulmazlıkların kaldırılması teklifimize destek verir" dedi.

Giriş Tarihi: 15.4.2016 14:00
Başbakan Davutoğlu: Dokunulmazlıkların bunun için istismar edilmesine izin vermeyiz

Başbakan Davutoğlu, Kocaeli Gençlik Çalıştayı'nda konuşma yaptı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu konuşmasında, "Biz enerjiyi milletimizden alırız, hem çalışırız hem de nakış nakış bu ülkenin birliği, beraberliği için yola düşer, milletimizi buluştururuz. Biz yola çıkarken özgür, donanımlı, kendine güveni tam bir gençlik hayal ediyorduk. Elhamdülillah bu gençliği şimdi karşımızda görüyoruz. " dedi.

"Seçimi bitirdik, kampanya devam ediyormuş gibi yollara revan olduk"

Başbakan Davutoğlu, Diğer partiler herhangi bir şekilde böyle toplantılarla halkla bir araya gelemiyor. Onlar kendi kurultay oyunlarıyla meşgul. Biz ise seçimi bitirdik, sanki kampanya devam ediyormuş gibi yollara revan olduk." ifadelerini kullandı.

"Çocuğa ve kadına karşı kim şiddet uygularsa vazifeniz onu durdurmaktır"

"Kadınlarımıza ve yaşlılarımıza hürmetten hiçbir zaman vazgeçmeyin" ifadelerini kullanan Davutoğlu şunları söyledi: "Genç kardeşlerimin hepsine sesleniyorum; çocuğa ve kadına karşı kim şiddet uygularsa, kim gayriahlaki bir tavır içine girerse öncelikli vazifeniz onu durdurmak, bütün bu şiddete karşı en net tavrı sizin almanızdır. AK Parti gençleri, kadına karşı şiddet konusunda da öncü bir rol oynayacak, bundan eminim."

"23 Temmuz'da güvenlik birimlerine verdiğimiz talimat bugün de geçerlidir"

Terörle mücadele hakkında mücadelenin kararlı bir şekilde devam edeceğine dikkat çeken Başbakan Davutoğlu şu şekilde konuştu: "23 Temmuz'da bütün güvenlik birimlerine verdiğimiz talimat bugün de geçerlidir. Bu ülkenin şehirleri, ilçeleri, köyleri, ovaları, dağları, teröristlerden son santimetrekaresine kadar temizleninceye kadar mücadelemiz kararlı bir şekilde sürecek. Pervasızca teröre sözcülük yapanlar da adalet karşısına çıkarak, hesap verecek."

"Teröre karşı Cumhuriyet tarihinin en yoğunluklu mücadelesini veriyoruz"

Türkiye'nin teröre karşı Cumhuriyet tarihinin en yüksek yoğunluklu mücadelesini verdiğini vurgulayan Davutoğlu konuşmasına şöyle devam etti: "Türkiye'de 35 yıllık mazisi olan teröre karşı Cumhuriyet tarihinin en yüksek yoğunluklu mücadelesini veriyoruz. DAEŞ ve PKK gibi eli kanlı terör örgütlerinin hedefinde yer alan Türkiye, dünyaya terörle mücadelenin nasıl yapılacağını da gösteriyor. Yürüttüğümüz etkin ve kararlı mücadele karşısında bölücü terör örgütünün düştüğü durum ortada. Operasyonlar karşısında artık bitme aşamasına gelen örgüt ve destekçileri, her sıkıştıklarında kendilerine manevra alanı oluşturacak yeni oyunlara yelteniyorlar. İşte camileri yakan, minarelerinden ezanı susturup kendi marşını çalan, Kur'an-ı Kerim'in içine bomba tuzaklayanların bir anda cuma namazını, üç ayları hatırlaması böyle bir oyundur.

"Dokunulmazlıkların bunun için istismar edilmesine izin vermeyiz"

Diyarbakır ziyaretimizde hiçbir kepenk inmedi, hiç kimse bizi protesto etmedi. Bu millet kendisine hizmet edeni bilir. Sanki aylardır terör eylemleri olmuyormuş gibi terör örgütünün siyasi uzantıları 7 Haziran öncesindeki maskelerini taktı. Bunların yalanlarına kanacağımıza kimse ihtimal vermesin.

Dokunulmazlıkların terör örgütlerine destek için istismar edilmesine izin vermeyiz. Muhalefetin bir korkusu yoksa dokunulmazlıkların kaldırılması teklifimize destek verir."

"Muhalefetin korkusu yoksa lafı uzatmadan yargı yolunu açacaklar"

Başbakan Davutoğlu, dokunulmazlıklar konusunda meclisteki diğer üç partiyi eleştirerek bu konuda tüm AK Partili milletvekillerinin Meclis'e verilen teklifte imzası bulunduğunu hatırlattı.

Davutoğlu, dokunulmazlıklar kaldırılması hakkında, "Muhalefetin de bir korkusu yoksa, hiç lafı uzatmadan bu teklife destek verecek ve yargı yolunu açacaklar." dedi.

"Kılıçdaroğlu destek vermek zorunda kaldı"

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun dokunulmazlıklar hakkında AK Parti'nin teklifine önce destek vermediğini, sonra ise destek vermek zorunda kaldığını ifade eden Davutoğlu konuşmasını şu şekilde devam ettirdi: "Önce teklife destek vermeyeceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, bizim grupta yaptığımız çağrı sonrasında destek vermek zorunda kaldı, gönüllü vermedi, destek vermek zorunda kaldı. Çünkü biz onlara hodri meydan deyince kaçacak delik kalmadı da ondan. Kaçacak hiçbir yerleri yok, nereye kaçarlarsa sonlara kadar takip eder, hesabı sorarız. Halbuki biz onlara dedik ki, 'bu teklifi birlikte verelim.' Birlikte teklif veremediler. 'Ortak imzayla verelim madem ki dokunulmazlıkların kaldırılmasını istiyorsunuz' dedik. Gelmediler, imza vermediler ama 316 yola çıkınca onlara da o yiğitlerin arkasına takılmak kaldı, onlar hep bizim arkamızdan gelecekler, hep bizim açtığımız yolda bizim arkamızdan gelecekler. Ama biz bir adım geri atmayacağız. Şimdi biz de milletimiz de oylamalar esnasında bu tutumun gereğini yapıp yapmayacaklarını göreceğiz."

Teröre destek veren milletvekillerinin dokunulmazlık zırhı arkasına saklanmalarına son verilmesi gerektiğini belirten Davutoğlu, Genel Kurul'da milletvekillerine bu tartışmaya son noktayı koymak için çağrıda bulundu.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Davutoğlu: Dokunulmazlıkların bunun için istismar edilmesine izin vermeyiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz