Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan tarihi teklif

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İslam Zirvesi kapanış oturumunda konuştu. Erdoğan kapanış oturumundaki konuşmasında İstanbul Bildirgesi'nin kabul edildiğini açıkladı.

Giriş Tarihi: 15.4.2016 13:50
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan tarihi teklif

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Türkiye olarak biz 2 milyon dolarlık bir katkıyla İslam İşbirliği Teşkilatı'na böyle bir bağışta bulunacağız. Bunun 1,8 milyon doları Genel Sekreterliğe, 100 bin doları İnsan Hakları Komisyonuna, 100 bin doları İslami Dayanışma Fonuna olmak üzere teşkilata, toplam 2 milyon dolar gönüllü katkı taahhüdümüzü açıklıyoruz.

Bazı üye ülkelerin aidat ödemelerinde sıkıntı var, genel toplam 163 milyon dolar.

İstanbul bildirgesinin İslam dünyasına hayırlı olmasını umuyoruz.

ALDIĞIMIZ KARARLAR MİLYARLARCA İNSANA UMUT VERMİŞTİR

Nasıl daha huzurlu bir dünya inşa edebileceğimiz konusunda fikir alışverişinde bulunduk.

Önümüzdeki 10 yıl için üye ülkere hedefler belirleyen Eylem programı Belgesi de ekonomik kalkınma yolunda önemli bir adımdır. Belgenin kabulu önemli olsa da asıl önemli olan etkin bir şekilde uygulanmasıdır.

Teşkilat üyesi olmayan ülkelerdeki Müslüman toplumların ihtiyaçları konusunda duruşumuzu ortaya koyduk.

Gözlerini İstanbul'a çeviren islam aliminin zor şartlarının aşılmasında ihtiyaç duyduğumuz en önemli şey birlik, beraberlik ve dayanışmadır. Zirvedeki kardeşlik tablosuyla önemli mesajlar verdik. Aldığımız kararlar milyarlarca insana umut vermiştir.

Ev sahibi ülke olarak İslam dünyasının mevcut sorunları ve bunların çözümüne yönelik yaklaşımlarımızı ortaya koyan İstanbul Bildirgesi'ni açıklayacağız.

FİLİSTİN'İ HİÇBİR ZAMAN YALNIZ BIRAKMAYACAĞIZ

Kabul ettiğimiz Filistin kararı, Filistinli kardeşlerimizin göstermekte olduğu onurlu direnişe İslam dünyası olarak verdiğimiz desteğin bir kez daha en üst düzeyde ispatıdır, en üst düzeyde ifadesidir. Filistinli kardeşlerimizi bugüne kadar asla yalnız bırakmadık. İnşallah hiçbir zaman da yalnız bırakmayacağız.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan tarihi teklif
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz