Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ruhani'den önemli açıklamalar

Türkiye-İran 3. YDİK Oturumu'na katılan Erdoğan ve Ruhani, düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Giriş Tarihi: 16.4.2016 16:02
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ruhani'den önemli açıklamalar

İşte o açıklamadan satır başları;

- Türkiye'nin İran ile yatırımları son dönemde biliyorsunuz azalmış durumda. Bu yatırımlar, girişimler yeniden üst düzeylere çekilecek. İlişkileri ele alma imkanı bulduk bu toplantımızda. Atılacak adımları konuştuk.

Dar kapsamda bugüne kadar neler yaptık bundan sonra ne yapacağız gibi konulardan konuştuk. Türkiye İran ilişkileri son yıllarda malesef bir gerileme içinde. 22 milyar dolara çıkan ticaret hacmi, 10 milyar dolara düştü. Ama bundan sonraki hedefimiz 30 milyar dolarlık ticaret hacmi. Ekonomilerimizin birbirini tamamlayıcı özelliklerini göz önüne alarak bu konunun önemi üzerinde durduk. Türk-İran ilişkilerinde herhangi bir gümrük sıkıntısı çıkmaması için karşılıklı işbirliği halindeyiz. Atacağımız adımlarla Türk-İran ilişkilerini hsıradan komşuluk ilişlkilerinin çok üstünde olduğunu somutlaştırma konusunda mutabık olduk.

RUHANİ: KİMLİĞİMİZ MÜSLÜMAN OLMAKTIR

-
Bizim kimliğimiz mezhepler değil, bizim kimliğimiz İslam'dır.

- Misafirperverlikleri için, Sayın Erdoğan'a teşekkür ediyorum.

- İşbirliğimiz gerekli düzeyde değildi. Ambargo ve dünya ticaretindeki gerekli koşullardan dolayı bizim ticari ilişkilerimiz istediğimiz düzeyde değildi. Şu an ambargo kalktı ve bu ambargonun kalkmasından sonra biz toplantımızı yaptık ve ticari ilişkilerimizi daha yukarlara taşıma kararı aldık. Bizim, dinimiz, tarihimiz, coğrafyamız, menfaatimiz bir. Özellikle enerji tarafında biz Türk tarafına şu sözü verdik ki; Türkiye kendini güvencede hissedebilir. Biz tam olarak Türkiye'nin ihtiyaçlarını gidebiliriz. Turizm konusu da iki ülke olarak teşvikler yapabiliriz. Kültürel anlamda da iki ülkenin lehine olacaktır. İki ülkenin kültürleri birbirlerini tamamlayıcı olabilir. Üniversite ortak araştırma konusunda paylaşımlar yapılabilir. Türkiye ileri düzeydedir. Gelişmelerimizi bu şekilde hızlandırabiliriz.

- Suriye'de suçsuz insanların ölümüne şahidiz. Pakistan Afganistan gibi gerekli istikrar sağlanamış bu ülkelere yardımcı olmalıyız. Bu islam ülkelerinin lehine olacaktır. Temel prensip noktasında fikir ayrılığımız yoktur. Ölümler ve savaşlar bir an önce durdurulmalıdır.

RUHANİ'DEN 'GÜMRÜK' MÜJDESİ

İki ülkenin bankacılık sektörünün birbirleri ile iş yapması da çok önemli bir konu. Türk bankaları İran'da yer açabilirler ve böylelikle ekonomik ilişkilerimizi geliştirebiliriz. Ortak pencere, gümrük konusunda da hemfikir olduk. İnşallah bundan sonra gümrük kapılarında hiç kuyruk görmeyeceğiz. Turizm konusunda hem Türkiye hem de İran atılımlarda bulunabilir ve biz hükümetler olarak bunu teşvik etmeliyiz.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ruhani'den önemli açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz