"Krizlerin durdurulması konusunda anlaştık"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Giriş Tarihi: 16.4.2016 17:04
Krizlerin durdurulması konusunda anlaştık

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasından satır başları;

Türkiye-İran 3. YDİK Oturumu'na katılan Erdoğan ve Ruhani, düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

TERÖRE KARŞI İŞBİRLİĞİ İÇERİSİNDEYİZ

Teröre karşı sıfır tolerans uygulanması konusunda görüş birliği içindeyiz. Bölgedeki sorunlara mezhepçi yaklaşımın yanlışlığı ortada.

Türkiye ve İran, küresel ve bölgesel düzeyde önemli ülkeler. Dolayısıyla halihazırda bölgemizi sarsan terörizm ve mezhepçilik sorunları ile bunlara bağlı olarak ortaya çıkan insani krizlerin üstesinden gelinmesi için birlikte çalışmamız gerekiyor. Ülkelerimizin, Suriye ve Irak başta olmak üzere bölgemizde akan kanın ve yaşanan krizlerin durdurulması için gereken çalışmalara öncülük etmesi şart.

GÖRÜŞ AYRILIKLARI ASGARİYE İNMELİ

Aramızdaki siyasi diyaloğu güçlendirmek suretiyle görüş ayrılıklarını asgariye indirmeyi, müşterekleri azamiye çıkarmayı sağlamamız her şeyden önce ülkelerimizin lehinedir.

Bu şekilde davrandığımızda, bölgemizdeki sorunlara dışarıdan değil, yine bu bölge içinden çözümler geliştirilmesini özellikle sağlamamız halinde bir an önce netice alacağımıza inanıyorum. Bölgenin iki önemli ülkesi olarak bu konuda bizlere önemli bir sorumluluk düştüğünün farkındayız.

HEDEF 30 MİLYAR DOLARLIK TİCARET

Dar kapsamda bugüne kadar neler yaptık bundan sonra ne yapacağız gibi konulardan konuştuk. Türkiye İran ilişkileri son yıllarda malesef bir gerileme içinde. 22 milyar dolara çıkan ticaret hacmi, 10 milyar dolara düştü. Ama bundan sonraki hedefimiz 30 milyar dolarlık ticaret hacmi. Ekonomilerimizin birbirini tamamlayıcı özelliklerini göz önüne alarak bu konunun önemi üzerinde durduk. Türk-İran ilişkilerinde herhangi bir gümrük sıkıntısı çıkmaması için karşılıklı işbirliği halindeyiz. Atacağımız adımlarla Türk-İran ilişkilerini hsıradan komşuluk ilişlkilerinin çok üstünde olduğunu somutlaştırma konusunda mutabık olduk.

"MEZHEPÇİ POLİTİKALARIN HİÇ BİR FAYDASI YOK"

Ülkelerimizin Suriye ve Irak başta olmak üzere krizlerin durdurulması konusunda anlaşmalara vardık. Bölgemizdeki sorunlara mezhepçi politikalarla yaklaşmanın da hiç bir faydasının olmayacağı konusunda anlaşmaya vardık. Ve bundan sonraki dönemde terör hakkında; 'iyi terörist, kötü terörist' gibi konularda fikir birliğine vardık. Bu şekilde bakıtığımızda bölgemizdeki sorunlara dışarıdan değilde bizlerin müdahale etmesinin önemi konusunda aynı anlayışı paylaşıyoruz.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
"Krizlerin durdurulması konusunda anlaştık"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz