Mezhepçilik ırkçılık terör

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “İslam dünyasının şu anda çektiği en büyük sıkıntı üç fitneden kaynaklanıyor: Mezhepçilik, ırkçılık ve terör. Bunlar bizi ciddi manada zayıflatıyor ve kan kaybına neden oluyor”

Giriş Tarihi: 16.4.2016 14:17
Mezhepçilik ırkçılık terör

Cumhurbaşkanı Erdoğan İİT 13. Liderler Zirvesi'nin kapanışında İİT Genel Sekreteri İyad Medeni ile ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan konuşmasında şunları söyledi:

ÜÇ ANA BAŞLIK: İstanbul Zirvesi'ni, adalet ve barış için birlik ve dayanışma temasıyla düzenledik. Barış ve adalet sütunları üzerine yükselen bir medeniyetin mirasçılarının bugün daha çok; iç savaşlar, silahlı çatışmalar, mezhep taassubu ve terörle anılıyor olması gerçekten üzüntü vericidir. Burada 3 ana başlık görüyoruz. Mezhepçiliktir, ırkçılık ve terör. İslam dünyasının içinde olduğu bu mezhepçilik tahribatını -ki bu bir fitnedir de- aynı zamanda ırkçılık tahribatını -bu da bir başka fitnedir- bir diğer tarafta da terör olayı, bunlar bizi ciddi manada zayıflatmakta ve kan kaybına neden olmaktadır.

ÖLEN DE ÖLDÜREN DE...: Dikkat edin mezhepçilikte ölen öldüren... Ölen Müslüman ve tekbir getirerek, Allah-u Ekber diyerek ölüyor. Öldüren de Allah-u Ekber diyerek öldürüyor. Bu ne menem iştir. Biz mezhepçilik noktasında ne Şii dinindeniz, ne de Sünni dinindeniz. Bizim tek dinimiz var: İslam. İslam'ı asla tartıştırmayız. Bir ırk, diğer ırka üstünlük mücadelesine girerse bu da bir fitnedir. İslam'ın içinde bu ırkçılık fitnesi yaygınlaştırılsa bu aynı zamanda da bir beladır.RUSYA PYD'Yİ SİLAHLANDIRIYOR: Şu anda terör belasının bedelini insanlık ödüyor. Biz yaklaşık 35 yıldır terörle mücadele ediyoruz. Rusya açıklama yapıyor "Evet PYD'yi silahlandırıyoruz"' diyor. Bu gerçekler ortada ve Moskova'da kendilerine ofis açtırıyor. Kimlerin terör örgütlerinin yanında yer aldığı artık gizlenmiyor, açık net ortada. Biliyorsunuz DAEŞ terör örgütü Irak'tan başladı,Suriye'de yaygınlaştı. Şimdi de dünyanın değişik ülkelerinde, kıtalarında yer alıyor. İşte Boko Haram. Bunlar hep birlikte gelişiyor. Bunların İslam ile alakası yok. Zira bizim dinimiz bir barış dinidir. Acaba niçin halkı Müslüman olan ülkelerde bu terör yaygınlaşıyor, sorgulamamız lazım. İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkeler olarak, ayrım yapmadan tüm terör örgütleriyle, dinimizi istismar eden tüm cinayet şebekeleriyle mücadele etme konusunda mutabık kaldık.

IRAK'A MÜDAHALE: Müslümanların meselesini niçin Müslüman olmayanlara havale ediyoruz ki? İİT bunları çözsün. İslam ülkelerinde olanlara dikkat edin. Birliğe, beraberliğe, barışa, sonuca ulaşan hiçbir ülke yok. Yapılan ne biliyor musunuz? O ülkede petrol var mı, var. Zenginlikler var mı, var. Onun üzerine gidilmektedir. İşte bugün Irak'ta petrol varlığının yüzde 80'ini Irak'a müdahale edenler şu anda paylaşmaktadır... Müslümanların azınlık olarak yaşadığı yerlerdeki islamofobiye karşı ortak hareket şart.

'FİLİSTİNLİ KARDEŞLERİMİZİ YALNIZ BIRAKMAYACAĞIZ'

Cumhurbaşkanı İİT'nin13. İslam Zirvesi'nin dün yapılan son oturumunda konuştu. Erdoğan burada şunları söyledi: "Kabul ettiğimiz Filistin kararı, Filistinli kardeşlerimizin göstermekte olduğu onurlu direnişe İslam dünyası olarak verdiğimiz desteğin bir kez daha en üst düzeyde ispatıdır. Filistinli kardeşlerimizi bugüne kadar asla yalnız bırakmadık. İnşallah hiçbir zaman da yalnız bırakmayacağız." Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin teşkilata 2 milyon dolarlık bir katkıda bulunacağını açıklayarak "Bizim inancımızda nafile olan ibadetler gizlidir ama farz olan açıktır ki diğerlerini de teşvik etsin" dedi.

İRAN'A TERÖR SUÇLAMASI
İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), İstanbul'da iki gün süren zirveyi tamamladı. Zirvenin ardından imzalanan sonuç bildirisinde, İran dört maddede hedef alınarak, suçlanıyor. Bildirgede, Yemen, Bahreyn, Somali ve 'nin içişlerine karışmakla suçlanan İran, buralarda terörist faaliyetleri desteklemekle de itham ediliyor. Tahran rejiminin, mezhep eksenli politikalarla bölge ülkelerinin iç işlerine müdahale etmesinden rahatsızlık duyulduğu ifade edilen bildirgede, Hizbullah'ın Suriye, Kuveyt, Bahreyn ve Yemen'deki "terörist" faaliyetleri ve İİT ülkelerindeki terörist hareketleri desteklemesi kınandı. Öne çıkan diğer başlıklarda Suriye'nin birliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünün korunması gerektiğine vurgu yapılırken, Erivan yönetiminin Azerbaycan'a saldırgan tutumu güçlü bir şekilde kınandı.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Mezhepçilik ırkçılık terör
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz