Suçlayanlar da suçlu

Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff’in görevden alınmasını isteyen milletvekili ve senatörlerin çoğunun çeşitli suçlardan yargılandığı ya da hüküm giydiği ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 17.4.2016 14:18
Suçlayanlar da suçlu
Brezilya'da Devlet Başkanı Dilma Rousseff'in adının karıştığı yolsuzlukla ilgili tartışmalar devam ederken, Rousseff'in istifasını isteyen milletvekili ve senatörlerin çoğunun, çeşitli suçlardan yargılandığı ya da hüküm giydiği belirlendi.

CİNAYETEN TECAVÜZE
Fransız haber ajansı AFP'nin konuyla ilgili özel haberine göre, Temsilciler Meclisi'ni oluşturan 513 milletvekilinin yüzde 58'i hakkında yolsuzluktan rüşvete, cinayetten tecavüze kadar çeşitli suçlamalar var. Rousseff'in görevden alınma sürecini başlatan alt komiteyi oluşturan 65 kişiden 36'sı da çeşitli suçlardan yargılanan isimler. 81 üyeli senatonun ise sabıka anlamında çok daha kötü durumda olduğu belirtilen haberde, senatörlerin en az yüzde 60'ı hakkında yine yolsuzluk ve taciz gibi suçlamaların bulunduğu kaydedildi. Gim Argello isimli senatörün, geçtiğimiz hafta 1,5 milyon dolar rüşvet aldığı için tutuklandığı da hatırlatıldı. Rousseff'in görevden alınıp alınmayacağı, Temsilciler Meclisi'nde yapılacak oylamanın sonucuna göre netleşecek. Rousseff, yolsuzluk olayına bulaşmadığını savunuyor.

MECLİS BAŞKANI RÜŞVETTEN YARGILANIYOR
Devlet Başkanı Dilma Rousseff'in yargılanması ihtimalinin önünü açan Temsilciler Meclisi Başkanı Eduardo Cunha hakkında rüşvetten dava açılan bir politikacı. Yüksek Mahkeme, Cunha'nın iki petrol sondaj gemisinin yapımıyla ilgili ihalede 5 milyon dolar rüşvet aldığı suçlamalarını, geçtiğimiz ay oybirliğiyle kabul etmişti. Rousseff, Cunha'yı kendisine karşı tertip edilen 'darbe'nin aktörü olarak tanımlıyor.
BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Suçlayanlar da suçlu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz