‘Taşeron değil birinci sınıf ekonomi olduk’

New York’taki Columbia Üniversitesi’nde girişimcilik hikâyesini anlatan iş kadını Ruken Mızraklı, “Türkiye taşeron ülke olmaktan çıkıp, birinci sınıf bir ekonomiye dönüştü” dedi

Giriş Tarihi: 19.4.2016 10:05 Güncelleme Tarihi: 19.4.2016 10:19
‘Taşeron değil birinci sınıf ekonomi olduk’

Son yıllarda Türk iş kadınlarının gösterdikleri başarı, uluslararası arenada da dikkat çekmeye başladı. Son olarak yünlü deri üretiminde Türkiye'nin önde gelen kuruluşlarından Gündüz Group Başkan Yardımcı Ruken Mızraklı, Amerika'nın en gözde üniversitelerinden Columbia'da öğrenci ve akademisyenlere girişimcilik hikâyesini anlattı. İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği, Deri Tanıtım Grubu ve Türkiye Deri Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi olan Mızraklı, "Bu davet benim için çok anlamlı. Çok çalıştım, büyük özverilerde bulundum. Bunu öğrencilerle paylaşmak beni heyecanlandırıyor" dedi.REKABET GÜCÜMÜZ ARTTI

Konuşmasında bir dünya şehri olarak İstanbul'a vurgu yapan Mızraklı, diğer gelişen ülke ekonomilerine kıyasla 'de sanayinin rekabet gücünü artırdığına dikkat çekti. Bu durumun Türkiye'yi taşeron ülke statüsünden birinci sınıf ekonomi düzeyine yükselttiğini belirten Mızraklı, şunları anlattı: "Son yıllarda, Türkiye rekabet gücü yüksek bir ekonomiye dönüştü. Bu özelliğiyle büyük miktarlarda yabancı yatırımcıyı çekmeyi başardı. Avrupa'nın üretim merkezi olduk."

BAŞKA RUSYA YOK

Rusya ile Türkiye'nin yaşadığı gerilimin deri ihracatını olumsuz etkilediğini söyleyen Mızraklı, gerilemede petrol fiyatlarındaki düşüşün de etkili olduğunu anlattı. Pazarın önümüzdeki yıl açılacağı tahmininde bulunan Mızraklı, "Sektörümüz için başka bir Rusya yok. Eksi 30-40 derece soğukta yaşayan insanlar kürklü deriyi kullanmak zorunda. Kuzey Avrupa da soğuk ancak orada Rusya gibi kalabalık bir nüfus söz konusu değil. Yaşanan daralma nedeniyle alternatif pazar olarak ABD'ye ağırlık verdik" dedi.

BİR BAŞARI ÖYKÜSÜ

Şişecam'da çalışırken, aldığı teklif üzerine Gündüz Deri'ye ortak olan Ruken Mızraklı, girişimcilik yolculuğunu şöyle özetledi: "Yüzde 5 hisse ile başladım ve şimdi grupta ikinci büyük ortağım. Genel müdürü olduğum ham deri ticaret şirketi, alanında en yüksek ciroya ulaşarak 4 yılda en büyük firma haline geldi. 1997 ve 2001'de birer tabakhane kurduk. Bugün Avrupa'da en tepede yer alan üç deri işleme tesisinden biriyiz. Çorlu'daki tesislerimize gittiğimde çizmelerimi giyinip imalathaneye girerim."

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Taşeron değil birinci sınıf ekonomi olduk’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz