Cumhurbaşkanı Erdoğan patent ödülleri töreninde gündemi değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 5. Türk Patent Ödülleri töreninde konuşmasını yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının ardından ödül alan firmalara ödüllerini takdim etti.

Giriş Tarihi: 20.4.2016 15:20 Güncelleme Tarihi: 20.4.2016 15:47
Cumhurbaşkanı Erdoğan patent ödülleri töreninde gündemi değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasından satırbaşları...

Firmalarımızın ve kurumlarımızın temsilcileri, değerli misafirler sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Bu yıl 5'si verilen Türk Patent Ödülleri'ne layık görülen firmaları tebrik ediyorum.

"İSİMSİZ KAHRAMANLARI GÖNÜLDEN SELAMLIYORUM"

Birikimin marifetin olduğu bu çalışmaların ödülle değerlendirilmesini doğru buluyorum. Türk Patent Töreni bizlere bu imkanı sağlıyor.
Hayatlarını patent marka tasarım çalışmalarına adayan AR-GE merkezlerindeki girişimcilerimizi, üniversitelerde buluş yapmak için bulunan profesörlerimizi tüm isimsiz kahramanları gönülden selamlıyorum.

"13 YILDA BÜYÜK MESAFE KATETTİK"

Onların heyecanı, yenilik üretme arzusu olmasaydı, yeni Türkiye için umutlarımız olamazdı. Arka planında ortak çalışma planı, motivasyonun olduğunu biliyorum. Bu başarının diğer firmalara da örnek olmasını diliyorum. Türkiye sanayi alanında 13 yılda büyük mesafe katetti.
2015'te 5.500'ü aşan başvuru ile yerli patent başvuru sayısını yüzde 13 arttırdı. 2016'nın başında bu defa yüzde 23 oranında artış gösterdi.
Uluslararası verilerde ise 2014'te 853 patent başvurusu yaptık. 2015'te 1000 barajını aştı. Bizi umutlandırıyor ancak tatmin etmiyor.
Sanayi mülkiyet alanında küresel yarışa geç başladık. Pek çok dezavantajla sürdürüyoruz, ama başaracağız.

"TÜRKİYE 40 BİNİ AŞAN TASARIM BAŞVURUSU İLE AVRUPA'DA İKİNCİ, DÜNYADA İSE DÖRDÜNCÜ SIRADA YER ALIYOR"

Patent başvuru sayısı 13 katı, tescil sayısı ise 23 katına çıktı. 2015'te 40 bini aşan tasarım başvurusu ile Avrupa'da ikinci, dünyada ise dördüncü sırada yer aldı. Marka başvurularında ise 2011'den beri Avrupa en fazla başvuru yapılan ülke Türkiye oldu. Sadece sanayi mülkiyet verilerine bakarak kabına sığmayan bir Türkiye'yi görebilirsiniz. Açıkcası özellikle son 3 yıldır yaşadığımız sorunların bu durumdan bağımsız olmadığını düşünüyroum. Ülkemizin üzerinde bazı oyunlar oynanıyorsa arkasında bu başarılı sıçrama var.

"TÜRKİYE ARTIK ESKİ TÜRKİYE DEĞİL"

Her kim Gezi olaylarının, 17-25 Aralık darbe girişimlerinin, terör olaylarının bu büyük başarılarla alakası olmadığını söylerse onun idrakinden şüphe ederim. Türkiye artık eski Türkiye değil.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Erdoğan patent ödülleri töreninde gündemi değerlendirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz