Davutoğlu'ndan müjde üstüne müjde!

Başbakan Ahmet Davutoğlu Kültürel Kalkınma Programın'da önemli açıklamalarda bulundu. Davutoğlu konuşmasında her kesimi ilgilendiler müjdeleri açıkladı.

Giriş Tarihi: 21.4.2016 12:05 Güncelleme Tarihi: 21.4.2016 12:27
Davutoğlu'ndan müjde üstüne müjde!

Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

Türkiye'yi müreffeh, güçlü ve demokratik bir ülke olarak geleceğe hazırlamayı hedefledik. Medeniyet değerlerimize tarihi ve kültürel değerlerimize sahip çıktık. Bursa, İznik, İstanbul, Diyarbakır, Mardin ve Edirne gibi kadim şehirlerimize bütüncül bir yaklaşımla eylem planı içerisine aldık. Şehirlerimizdeki tarihi miras neredeyse tarumar edildi. Çocukluğumdan beri aşkla sokaklarını dolaştığım tarihi yarımada maalesef tarumar edilen o kadar çok tarihi esere şahit oldum ki. Toledo örneğini verdiğimde faşizan yönetimleri hatırlatanlar çıktı. Toledo Endülüs Emevileri tarafından kurulmuştur.

16 MÜZE AÇACAĞIZ

Başkent Ankara'da Anadolu Kültür Merkezi inşa edeceğiz. Aynı şekilde tarihi başkentimiz İstanbul'da uluslararası simge olacak şekilde İstanbul Kültür Merkezi inşa edeceğiz. 2016 yılında inşallah 16 müze açacağız. Ülkemiz kütüphane konusunda sahip olduğu potansiyeli hayata geçirebilmiş değildir. Her ilimizin büyük bir kütüphaneye sahip olmasını arzu ediyoruz. Şehirlerimizin tamamında kütüphaneler mevcuttur. Eylem planında her şehirimizde o şehrin tarihi ve kültürel yapısına uygun olarak inşa edilmesini hedef alacağız.

KİTAP KOKUSUNU HİSSETMEYEN İNSAN HUZURU BULAMAZ

Gençlerimize yanlarında mutlaka bir kitap bulundurmalarını tavsiye ediyorum. Diyebilirler ki, 'laptop da aynı fonksiyonu görebilirler' Asla! Kitap kokusunu hissetmeyen insan huzuru, sükunu bulamaz. Laptop ne kadar mekanikse kitap kokusu o kadar güzeldir. Kitap kokusunu içinize çektiğinizde onunla birlikte huzuru teneffüs ederiz. Bir kampanyayla her an yanımızda bir kitap bulundurma başlatalım. Hediyeyi kitaplaştıralım, kitabı hediyeleştirelim. Bizim dünyamızı zenginleştirecek budur. Kitap bu yeni kültürel hamlemizin en önemli adımlarından biridir.

30 BÜYÜKŞEHİRE 1 MİLYON KİTABIN OLDUĞU KÜTÜPHANE AÇACAĞIZ

Rami Kütüphanesi Projesi'ni hayata geçireceğiz. Rami Kışlası'nı restore ederek 10 milyon kitap projesiyle Türkiye'nin en büyük kütüphanesini hayata geçireceğiz. 30 büyükşehire 1 milyon kitabın bulunduğu kütüphane yapacağız. Bir dijital kültür arşivi oluşturacağız. Müjelere girişi kolaylaştıracak kültürkart hazırlayacağız. Bazı derslerin müzelerde verilmesini sağlayacağız. Müzelerin ders mekanları olarak tasarlayacağız. Kültürel hayatın zenginleştirilmesine yönelik 81 ilimizde tiyatro ve sahne sanatlarına destek vereceğiz. Tiyatro sahnesi olmayan ilimize en az bir sahne kazandıracağız.

GENÇDES PROJESİNİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ

Özel tiyatrolara 9 milyon destek vereceğiz. Anadolu Medeniyet izlerini gün yüzüne çıkaracağız. Milli tarihimizin yapı taşlarını ihya etmek için 'Aziz Mekanlar' projesini hayata geçireceğiz. Edirne, Çanakkale, Erzurum, Sivas gibi tarihi kentlerimizde özel anıtsal mekanlar ihya edilecek. Kültür ekonomisi ve girişimciliği desteklenecek. Kısa film, kitap ve dergi gibi sanatsal faaliyetlerie karşılıksız destek verilecektir. Bu çerçevede GENÇDES projesini hayata geçireceğiz.

SANATÇILARA MÜJDE

Kültür merkezli, çok amaçlı salon, sinema salonu, müzeler, kütüphaneler merkezi yapan girişim ve yatırımcıların destek kapsamını genişletiyoruz. Sigorta primi, su indirimi, enerji desteği sağlayacağız. Her yıl kültür sponsorluğuna yönelik çalışmaları ve yatırımları en çok olan kuruma kültür sponsorluğu ödülü vereceğiz. Kütüphane, müze, sanat galerisi, sinema, tiyatro, opera, bale ve konser gibi sergilendiği tesislerin yapımı, onarımı için yapılan masraflardan gelir vergisi indirilecektir.

Kültürel istihdamın planlanması doğrultusunda bir plan hazırlanacak. Sanatçıya vefa olarak adlandırdığımız çalışmayla belli dönemde SGK primini yatıramayan sanatçılarımızın emekli olması için çalışmaları başlatıyoruz. Sami Hazinses'i hatırlamayan bizim çağımızda hiçbir sinema takipçisi yoktur. Bu çalışma ile hayatlarını sanata adamış sanatçılarımıza kolay emeklilik sağlayarak rahat bir yaşama imkanını öngörüyoruz.

Ülkemize malolmuş plastik sanatlar alanında ustaların ve sanatçıların desteklenmesini sağlayacağız. Kanunda ilgili değişikler yapacağız. Kültür ve sanat alanına yönelik olarak açıkladığımız proje ve desteğin yanısıra senarist, yönetmen, besteci, ressam, yazar, oyuncu, yapımcı ve yayıncıların telif haklarının en etkili şekilde korunması amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu konuyla ilgili yasa tasarısını Mayıs ayında TBMM'ye sunacağımızın müjdesini size vermek istiyorum.

GENÇLERE MÜJDE

Gençlerimizin kültür ve turizm alanında bin 200 gencimizi 6 aylık geçici olarak istihdam edeceğiz. Kültür ve Turizm Bakanlığımızda istihdam edilmek üzere 600 kişilik yeni kadro açıyoruz. Bunlar kütüphaneci, arkeologlar olacaktır. Mimar, mühendis, şehir plancısı, kâğıt restoratörü gibi mesleklerden alınacaktır. Kültürel planımızın ülkemize, milletimize ve sanat camiamıza hayırlar getirmesini diliyorum.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu'ndan müjde üstüne müjde!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz