Rusya Halep çevresine topçu bataryaları taşıyor

ABD, Rusya'nın Suriye'ye giderek artan ölçüde askeri yığınak yaptığını söyledi.

Giriş Tarihi: 22.4.2016 11:37 Güncelleme Tarihi: 22.4.2016 12:05
Rusya Halep çevresine topçu bataryaları taşıyor

Reuters haber ajansına konuşan bir Beyaz Saray yetkilisi, Rusya'nınSuriye'nin kuzeyindeki topçu bataryalarını yeni mevzilere konuşlandırdığını aktardı.

Rusya'nın bu adımının Halep'e yönelik yeni bir Suriye ordusu harekâtına destek amaçlı olduğu düşünülüyor.

Geçen hafta, İsviçre'nin Cenevre kentinde devam eden görüşmelerden çekilen muhalifler, Suriye ordusunun ve Rusya'nın ateşkese rağmen saldırılarını artırdığını söylemiş ve çatışmaların sürdüğü bir ortamda müzakerelerin süremeyeceğini ifade etmişti.

MUHALİFLER UÇAKSAVAR İSTİYOR

Suriye ordusu Rus silahlarıyla takviye edilirken, muhalif gruplar ise Batılı destekçilerinden başta ısı güdümlü taşınabilir uçaksavalar (MANPAD) olmak üzere daha gelişmiş silahlar talep ediyor.

Geçen hafta Wall Street Jourtnal'da yer alan bir haberde, ABD'nin B planı olarak seçilmiş gruplara sınırlı sayıda MANPAD vermeyi düşündüğü belirtilmişti.

MANPAD tipi uçaksavarların radikal grupların eline geçmesi durumunda sivil uçaklar üzerinde kullanılma riskinden endişe ediliyor.

Ancak bu silahların Suriyeli muhaliflerin eline geçmesi durumunda Suriye ordusunun muhaliflere karşı en önemli avantajı olan hava üstünlüğünün de törpülenebileceği belirtiliyor.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya Halep çevresine topçu bataryaları taşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz