Dışişleri Sözcüsü Bilgiç'ten o iddialara yalanlama!

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Ege Denizi’ndeki NATO faaliyetinin icrasında Türkiye’nin engel çıkardığı yönündeki iddiaların temelsiz ve haksız olduğunu, Ege hava sahasındaki ihlal iddialarının ise gayet iyi bilindiği gibi Ege Denizi’yle ilintili sorunlardan kaynaklandığını bildirdi.

Giriş Tarihi: 23.4.2016 10:02
Dışişleri Sözcüsü Bilgiç'ten o iddialara yalanlama!

Bilgiç, "Ülkemiz, Ege ile ilgili birbiriyle bağlantılı çok sayıdaki sorunun kapsamlı ve kalıcı biçimde çözümü için samimiyetle çaba sarfetmekte ve irade ortaya koymaktadır. Beklentimiz bu çerçevede yürütülmekte olan istikşafi görüşmelerin bir an önce tamamlanması ve kalıcı bir çözüme ulaşılmasıdır." dedi.

Sözcü Bilgiç, Ege Denizi'ndeki NATO faaliyetinin icrasında Türkiye'nin engel çıkardığı yönündeki iddialar hakkındaki bir soruya verdiği yanıtta, mülteci ve göçmen krizinin bölgede yarattığı insani trajediye son verilmesi için Türkiye'nin uluslararası toplumun hiçbir üyesi tarafından üstlenilmeyen bir yük aldığının herkesin malumu olduğunu vurguladı.

"Ege Denizi'ndeki kaçak göç hareketlerinin son dönemde gösterdiği büyük düşüşün de evvelemirde 18 Mart 2016 tarihli Türkiye-AB Anlaşması'nın 4 Nisan'da uygulanmaya başlamasıyla ve Türkiye'nin Deniz Kuvvetleri, Sahil Güvenlik ve Jandarma unsurlarının çabaları sayesinde mümkün olabildiğinin" altını çizen Bilgiç, Türkiye'nin inisiyatifiyle başlatılan Ege Denizi'ndeki NATO faaliyetinin de bu gelişmeye katkıda bulunduğunu kaydetti. Bilgiç, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Birleşmiş Milletler verileri de bu durumu teyid etmektedir. Tabiatıyla tarafların birbirlerini itham eden menfi bir yaklaşım sergilemeleri yerine, aralarındaki işbirliği ve koordinasyonu artırmaya yönelik bir davranış içinde olmaları yürütülen çabaların başarılı olmasını sağlayacaktır.

Hal böyleyken, Ege Denizi'ndeki NATO faaliyetinin icrasında Türkiye'nin engel çıkardığı yönündeki iddialar temelsiz ve haksızdır. Ege hava sahasındaki ihlal iddiaları ise gayet iyi bilindiği gibi Ege Denizi'yle ilintili sorunlardan kaynaklanmaktadır. Ülkemiz, Ege ile ilgili birbiriyle bağlantılı çok sayıdaki sorunun kapsamlı ve kalıcı biçimde çözümü için samimiyetle çaba sarfetmekte ve irade ortaya koymaktadır. Beklentimiz bu çerçevede yürütülmekte olan istikşafi görüşmelerin bir an önce tamamlanması ve kalıcı bir çözüme ulaşılmasıdır."

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Dışişleri Sözcüsü Bilgiç'ten o iddialara yalanlama!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz