52’İNCİ CUMHURBAŞKANLIĞI TÜRKİYE BİSİKLET TURU BAŞLADI

Tanıtımını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı 52. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, İstanbul-İstanbul etabıyla start aldı

Giriş Tarihi: 24.4.2016 17:42 Güncelleme Tarihi: 24.4.2016 18:02
52’İNCİ CUMHURBAŞKANLIĞI TÜRKİYE BİSİKLET TURU BAŞLADI

Yılmaz ŞENOL

Startı Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, UCI (Uluslararası Bisiklet Birliği) Başkanı Brıan Cookson, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Türkiye Bisiklet Federasyon Başkanı Emin Müftüoğlu ve Gençlik Spor İstanbul İl Müdürü İbrahim İlhami Koç birlikte verdi. Beşiktaş iskelesinden verilen startla birlikte 122 sporcu pedal basmaya başladı.

MUHTEŞEM MANZARA

Startla birlikte, Barbaros Bulvarını tırmanan bisikletçiler, Yıldız Kavşağını müteakip Boğaziçi Köprüsüne girdiler. Köprü üzerindeki manzara ise gerçekten muhteşemdi. Bisikletçilerin tümü hem pedal bastı, hem de boğazın güzelliği ile kelimenin tam anlamıyla kendinden geçti. Köprü çıkışında ilk kopma başladı. 13 kişilik grup, ana grubu oluşturdu. Ön grubun tempo yaparak saatte 85 kilometre sürate ulaştığı görüldü.

4 SPORCU HASTANELİK OLDU

10'uncu kilometre geçilirken, biranda 8 kişi pedal pedala geldi. Bunun sonucu aralarında Tur'un favori isimlerinden Andreı Grıepel, Davıde Rebellin gibi ünlü isimler düştü ve yaralanmalarına rağmen etaba devam ettiler. Yarış Direktörü Roland Hofer kaza nedeniyle uzun süre kontrollü bir hızla etabı sürdürme kararı aldı. Nitekim kazadan etkilenen sporcular ön gruba gelene kadar bu durum devam etti. Kazada yaralanan ve yarış dışı kalan 4 sporcu Ümraniye Araştırma Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı.

YARIŞ YENİDEN BAŞLADI

Yarış Direktörü Roland Hofer'in 7 kilometre kadar kontrollü devam ettirdiği İstanbul - İstanbul etabı bir yerde 17 kilometre sonra bir kez daha start verilerek başladı. Bu andan itibaren Unieuro Willier takımından Alessandro Mallaguti tempo yapıp tek başına öne geçti. Hemen arkasından küçük ataklar baş gösterdi. Ancak Malaguti fazla arayı açamadan yakalandı.

YENİ ATAKLAR

20'inci kilometre geride kalırken bu kez 4 sporcu atak yapıp ön grupta kaçmayı denedi. Lampre Merida Takımından Przemyslaw Niemiec, Eugenio Goıkoetxea Takımından Jose Gonçalves, Gılles Pauchard Takımından Remy Di Gregori ve Astana'dan Nikita Stalnov ön grubu oluşturdular. Dörtlü grubun arkadaki grupla arası 38 saniyeye çıktı. Ardından da 54 saniye kadar çıktı. Ön grubu ise Unıeuro Wilier Takımından Simone Ravenelli takip etmeye başladı. Ancak ön grubun temposu gittikçe artıyordu. Dörtlü grupla Ravenelli'nin arası 38 saniyeye kadar çıktı. Ana grupla ise yaklaşık 1 dakikalık fark oluştu.

THY PRİMİ GREGORY'NİN

Etabın Türk Hava Yolları Salcano tırmanış primi ise şu sporcular arasında paylaşıldı. 1-Gılles Pauchard Takımından Remy Di Gregori, 2-Astana'dan Nikita Stalnov , 3-Lampre Merida Takımından Przemyslaw Niemiec 35'inci kilometre geçilirken ön grubu yeni bir takım grubu izlemeye başladı. Krajewski Robert Takımından Nikolay Mihoaylov, Gılles Pauchard Takımından Christophe Laborie, Milesı Marco Takımından Giovanni Carboni ve Torku Şekerspor'dan Nazım Bakırcı ön grubun 1 dakika 6 saniye arkasından yarışa devam ettiler. Ön grubun, ana grupla arasının ise 2 dakika 16 saniyeye çıktığı gözlendi. Bu arada ön grupta pedal basan Eugenio Goıkoetxea Takımından Jose Gonçalves mekanik arızası nedeniyle geride kaldı. Ön grubu 3 bisikletçi oluşturmaya devam etti.

BİR KAZA DAHA

Bu arada 53 sırt numaralı Mıguel Manzo Francısco Takımından Magno Prado Nazaret sert virajı alamayarak düştü. Yaralanan sporcuya tedavisi hemen yapıldı.

YENİ ZAMAN FARKI

49.cu kilometre geride kalırken öndeki üçlünün, ana grupla zaman farkı 2 dakika 3 saniye, ikinci üçlü grupla da arası 1 dakika 30 saniye olarak ölçüldü.

ANA GRUP YAKALADI

52'inci kilometre geride kalırken Ana grup, öndeki üçlüyü yakaladı. Böylece etap iki grup halinde sürmeye başladı.

SALCANO SPRINT PİRİMİ

53'üncü kilometredeki Salcano sprint primi şu sporcular arasında paylaşıldı. 1-Lotto Soudal Takımından Adam Hansen, 2-Astana'dan Nikita Stalnov, 3-Gılles Pauchard Takımından Remy Di Gregori. Geri Dönüşte Boğaziçi Köprüsü ön grubun oluşturduğu beşli grupla geçildi. Grup, ana grupla 2 dakika 5 saniye kadar ilerde pedal bastı.

VESTEL TÜRKİYE GÜZELLİKLERİ PRİMİ

Finişe 60 kilometre kala etabın Vestel Türkiye Güzellikleri primini kazanan sporcularda belli oldu. Türkiye Güzellikleri Primi şu sporcular arasında paylaşıldı. 1-Eugenıo Goıkoetxea takımından Luıs Mas Bonet, 2-Gılles Pauchard Takımından Remy Di Gregori, 3-Lampre Merida Takımından Przemyslaw Niemiec. Galata Köprüsü geçilirken, artık etabında geri sayımı başlamış oldu. Öndeki beşliye ana grupta iyice yanaşmaya başladı. Yeni zaman farkı 1 dakika 26 saniye olarak ölçüldü. Öndeki beşlinin temposunun düşmesi, buna karşın ana grubun tempo artırması sonucu zaman farkı erimeye devam etti. Finişe 44 kilometre kala ilk kez 54 saniyeye düştü. Bozdoğan Kemeri geçilirken 6 sırt numaralı Lampre Merida takımından Przemyslaw Niemiec atak yaparak tek başına pedal basmaya başladı. Beşli grup ise yavaş tempoyu sürdürünce ana gruba yakalandı. Finişe 35 kilometre kala, Niemiec, 1 dakika 24 saniye kadar arayı açtı.

ADETA BİR PEDAL RESİTALİ SUNDU

Lampre Merida Takımından Przemyslaw Niemiec gruptan kaçtıktan sonra inanılmaz bir eforla pedal basmaya başladı. Tek başına kalmasına rağmen 1-2 ve son olarak 3 dakika 6 saniye kadar ön grupla arayı açtı. Rüzgarsız ve düz parkurda, tek başına finişe doğru pedal basan Przemyslaw Niemiec bu gayreti gerçekten alkışa değerdi. 20 kilometre kala durum değişmedi. Lider Niemiec artan bir tempoyla Sultanahmet'de ki finiş alanına doğru gelmeye devam etti. 10 kilometre kala fark biraz düşmeye başladı. Yeni zaman farkı 2 dakika 41 saniye oldu. 8 kilometre kala fark 2 dakika zaman aralığına kadar indi. Ancak Niemiec'in pek de pes edeceği gözlenmiyordu.

TEMPO ARTIRDI

5 kilometre kala fark 1 dakika 34 dakikaydı Niemiec ile ana grup arası. Fakat ana gruptan da küçük grupların kaçış yaptıklarını görüldü. Arayı fazla açamasalar da, bu durum temponun artmasına ve farkın kapanmasına neden oldu. Bu arada Niemiec'e, Mıguel Manzu Francısco Takımından Pablo Urtasun Perez yaklaşmak istedi ama muvaffak olamadı. Fakat fark da kapanma yönünde Niemiec'i iyice tehdit etmeye başlamıştı. Bu durum finişin toplu halde yapılacağı bir işaret olarak düşünülebilirdi. 3 kilometre kala fark 1 dakika 22 saniye olarak gösterildi.

VE FİNİŞ GÖRÜNDÜ

Spor Toto İstanbul - İstanbul etabının son metreleri görülecek bir finişe tanıklık etti. Niemiec'i yakalamak isteyen ana grup olanca gücüyle başladı. Bütün uğraş takımların sprinterlerini finiş noktasına getirebilmekti. Niemiec bastı, grup kovaladı. Adeta bir kedi-fare oyunu gibiydi finiş öncesi durum. Niemiec nihayet bir pedal resitali olarak sunduğu etabı birinci gelerek taçlandırdı. Derecesi 3 saat 10 dakika 19 saniye olarak tescil edildi.

Etabın ikinciliğini Eugenıo Goıkoetxea takımından Jose Gonçalives, üçüncülüğü de Paul Tabak takımından Marco Zanotti elde etti.

İŞTE TURUN PROGRAMI:

ETAP ADI ETAP UZUNLUĞU TARİH SAAT

2. Kapadokya-Kapadokya: 154.1 KM Yarın 13.00

3. Aksaray-Konya: 158.9 KM 26 Nisan 2016 14.30

4. Seydişehir-Alanya: 187.0 KM 27 Nisan 2016 14.30

5. Alanya-Kemer: 189.3 KM 28 Nisan 2016 13.00

6. Kumluca-Elmalı: 116.9 KM 29 Nisan 2016 14.30

7. Fethiye-Marmaris: 128.6 KM 30 Nisan 2016 12.00

8. Marmaris-Selçuk: 201.7 KM 1 Mayıs 2016 14.00

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
52’İNCİ CUMHURBAŞKANLIĞI TÜRKİYE BİSİKLET TURU BAŞLADI
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz